Česnek medvědí a recept na tinkturu

česnek medvědí
Česnek medvědí je planá forma česneku a objevuje se ve na vlhkých loukách, smíšených lesích, hájích i podél vodních toků brzy z jara. Oválné listy vyrůstají již koncem března a v květnu česnek medvědí rozkvete drobnými bílými kvítky. Kromě dalších léčebných účinků je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry, pročištění krve i detoxikaci po zimě.

Česnek medvědí (Allium ursinum), patří do čeledi liliovitých (Liliaceae), je vytrvalá bylina vysoká 20 až 50 cm, Listy jsou podobné konvalince, ale pro svou intenzivní česnekovou vůni jsou nezaměnitelné. Květenství tvoří řídký okolíkovitý polokulatý vrcholík bílé barvy. Česnek medvědí se používá jako léčivá rostlina, zelenina, koření i se pěstuje v okrasných zahrádkách.

Výskyt

Česnek medvědí roste na vlhkých loukách, pod keři, v hájích a listnatých lesích. Tedy na půdách propustných, vlhčích, slabě kyselých, bohatých na humus i na dusík, písčitých až kamenitých nebo hlinitých. Silná česneková vůně nás upozorní na jeho výskyt ještě dříve, než najdeme první lístek.

Kuchyňské využití

Medvědí česnek je jemnější než česnek setý, jeho cibulky mají v kuchyni u stejné využití. Pro kuchyňské zpracování se hodí zejména listy. Posekané čerstvé listy můžeme sypat na chléb s máslem nebo některými bílými sýry, na brambory, přidáváme do polévek, omáček, salátů, ochucených majonéz…

Sběr drogy

Zelené lístky sbíráme od dubna (někdy už od března) do května, dříve než rostlina rozkvete. Cibulky pak na konci léta a na podzim.

Složení

Česnek medvědí obsahuje účinnou silici zastoupenou sirnými složkami, čpavkem, glykosidy, allicinem a éterickými oleji. Obsahuje vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další látky. Účinné látky česneku medvědího regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. Užívá se i jako rostlinné antibiotikum, silný protihnilobný prostředek, mírné projímadlo, močopudný prostředek a jako prostředek pro očištění a prokrvování.

Choroby a neduhy, které česnek medvědí léčí:

česnek medvědí* odstraňuje škodlivé látky z organismu, čistí krev, tzn. že vylepšuje krevní obraz
* léčí i chronické choroby kůže
* výrazně snižuje krevní tlak
* vyhání hlísty a škrkavky
* má pozitivní vliv na arteriosklerózu
* léčí průjmy, nadýmání, snižuje nechutenství
* léčí zácpu s průvodními vnitřními křečemi a další choroby střev.
* přispívá k optimalizaci látkové výměny, zpomaluje proces stárnutí cév a buněk (i mozkových)
* uvolňuje hleny ze zahleněných průdušek a usnadňuje tak dýchání
* čerstvá šťáva hojí těžko se hojící rány
* pročišťuje ledviny, močový měchýř, podporují odchod moče.

Příprava léků z česneku medvědího

Čerstvé listy a cibulky: čerstvé listy česneku medvědího nadrobno nasekáme a sypeme na chléb a pečivo, do polévek, omáček, salátů atd.

Víno: Hrst nadrobno posekaných listů svaříme v 250 ml bílého vína. Můžeme osladit medem. Pijeme v průběhu dne malými doušky, a to každý druhý až třetí den. Toto víno uvolňuje hleny a usnadňuje tak dýchání.

Jak se dělá tinktura

Tinktura se dělá tak, že nadrobno nakrájíme listy anebo cibulky. Nasypeme je volně do lahve, abychom ji zaplnily po okraj. Byliny pak zalijeme 40% vodkou anebo podobně silnou kořalkou a postavíme na dna týdny na okno, kam svítí slunce, nebo k radiátorům či jiné teplé místo. Přes hadřík přecedíme a uskladníme v menších lahvičkách. Uchováváme v chladnu. Užíváme denně 10 až 15 kapek smíchaných s trochou vody. Kapky kromě další léčby podporují paměť a zabraňují zvápenatění cév (arterioskleróze).

 Upozornění

* Ve větších dávkách, než je uvedeno, může česnek medvědí u některých jedinců vyvolávat nevolnost a zvracení.
* Při závažnějším onemocnění je nutné užívání všech léčivých bylin konzultovat s lékařem.

This entry was posted in Léčivé rostliny, Ovoce, zelenina a koření and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Česnek medvědí a recept na tinkturu

  1. reznik says:

    moc dobry

  2. hilda sedlakova says:

    je uzasny mam ho rada v me kuchyni je jednicka ,davam ho vsude ,kde se hodi

Comments are closed.