Citronová tráva – pěstování a léčba

Špatná nálada, podzimní splín, deprese nebo prostě smutek na duši? Nachlazení, problémy s žaludkem? Vypijte šálek čaje z citronové trávy, a hned bude líp. Tuto tropickou trávu u nás většinou dostaneme sušenou, na trzích někdy i čerstvou. Citronová tráva vyniká charakteristickou citrusovou vůní, její chuť je lahodná a má i řadu léčivých účinků. Snadno si ji můžeme pěstovat v přenosné nádobě, kdy může být celou sezonu venku a na zimu ji přestěhujeme do bezmrazé místnosti.

Citronová tráva, původně česky voňatka citronová, latinsky Cymbopogon citratus, anglicky Thai Lemon grass, lidově citronela, je vysoká tropická tráva z čeledi lipnicovitých. Pochází pravděpodobně z Thajska, roste v teplých oblastech jihovýchodní Asie, v Africe, Americe a Austrálii. U nás ji pěstujeme jako přenosnou rostlinu, kterou před mrazy stěhujeme z venkovního prostředí pod střechu. Citronová tráva tvoří mohutné trsy štíhlých a vysokých našedle zelených stébel, které dosahují výšky 120-150 cm. Kvete koncem léta drobnými, málo nápadnými květy. Všechny části citronely charakteristicky voní po citronech, ale s rodem citrusů nijak nesouvisí, snad jen podobným obsahem silic. Stéblo je ve spodní části zakončeno podlouhlou úzkou cibulí, které se hojně využívá především v asijských kuchyních. Zbytek stébla je příliš tuhý ke konzumaci, ale při vaření uvolňuje vůni a chuť, takže se v kuchyni uplatňuje asi podobně jako bobkový list – vyvařit a vyhodit. Také se z něj připravuje lahodný a léčivý čaj.

Stanoviště

Citronová tráva není mrazuvzdorná, proto ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu, kterou od konce jara do začátku zimy letníme na slunečném stanovišti na zahradě nebo na terase či balkonu. V bytě přezimuje, ideálně při teplotě 10-15 °C na velmi světlém místě.

Pěstování

Citronovou trávu v našich podmínkách pěstujeme nejlépe v přenosné nádobě, neboť ji na zimu budeme muset přestěhovat do bezmrazé místnosti, kde teplota dlouhodobě neklesne pod 10 °C. Pěstujeme buď ze sazenic, které koupíme ve specializovaných zahradnictví, nebo ze semínek. Sazenice zasadíme do dostatečně velké nádoby (pro začátek o průměru asi 25 cm), jejíž dno opatříme drenáží. To proto, že citronela nesnáší přemokření. Zeminu volíme výživnou a propustnou. Pěstujeme-li rostlinu ze semínek, vysejeme je do vlhkého substrátu, do něhož je mírně zatlačíme. Pěstební nádobu zakryjeme sklem nebo mikrotenovou fólií a držíme v pokojové teplotě. Do tří týdnů by měla semínka vyklíčit. Zaléváme rosením. Vzešlé semenáčky přepícháme do připravených nádob. V květnu po „ledových mužích“ citronovou trávu umístíme do zahrady nebo na balkon, kde zůstanou až do zámrazu. Čím víc slunce, tím více vonných látek v rostlině bude. Na zimu ji opět přesujeme pod střechu a omezíme zálivku. Citronová tráva potřebuje kromě zimy dostatečnou zálivku odstátou vodou, a to vždy, když je povrch do hloubky asi 1 cm oschlý. V přemokřené zemině uhnije. Dvakrát do měsíce přihnojíme tekutým hnojivem. Přesazujeme až když je nádoba zcela vyplněná kořeny. Ke konzumaci sklízíme průběžně, a to vzrostlé a silné rostliny tak, že stéblo i s cibulkou seřízneme těsně u země. V zemích, kde se pěstuje na polích, se pro obchodní účely sklízí čtvrtletně a odstraňují se z ní listy.

Množení

Citronovou trávu množíme semeny, nebo ze sazenic, které vzniknout vegetativním dělením trsu.

Použití a přínos

Citronová tráva je významným kořením východní kuchyně, používá se jako přísada do jídel a nápojů, je součástí mnoha čajových směsí, využívá se v kosmetice a při domácí léčbě.

Obsahové látky

Citronová tráva v cibuli i v listech obsahuje silice citral, geraniol, limonen, linalool, nerol a flavonoidy. Má tedy antioxidačními a antibakteriálními účinky. Obsahuje také vitamin C, kyselinou listovou, železo, zinek, draslík a další.

Léčivé účinky

Čaj z citronové trávy je lahodný a krásně voní. Podstatné jsou ale i jeho léčivé účinky. Pomáhá při únavě, skleslosti i depresích, lépe se po něm koncentrujeme. Při nachlazení i trávicích problémech působí antibakteriálně. Dále snižuje cholesterol, bolesti hlavy, horečku, brání růstu mykózy, příznivě působí na vnitřní orgány, centrální nervový i lymfatický systém. Upravuje krevní tlak, krvetvorbu, hladinu cukru v krvi a zpomaluje stárnutí buněk. Bohužel ale citrónová tráva není vhodná pro lidi se zhoršenou funkcí ledvin a tito pacienti by ji rozhodně neměli užívat delší dobu.

  • Příprava čaje
    1 lžičku sušené citronové trávy zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme zakryté louhovat, dokud tráva neklesne ke dnu. Pijeme 1-2 šálky denně, horký i studený, bez cukru nebo oslazený medem. Přidat můžeme i trochu máty nebo zázvoru či plátek citronu.
  • Přísada do koupele
    1 polévkovou lžíci sušené citronové trávy vaříme tři minuty v litru vody. Přecedíme do vany s čistou teplou vodou. Osvěžující koupel bude mít i pozitivní účinky na pleť.
This entry was posted in Léčivé rostliny and tagged , , . Bookmark the permalink.