Co a jak léčí bukvice lékařská

Bukvice lékařská bývala v minulosti jednou z nejvyhledávanějších léčivých rostlin, dokonce se jí připisovaly i magické účinky a tomu, kdo ji nosil při sobě, přinášela lásku nebo štěstí a zaháněla ošklivé sny a noční můry. Bukvice lékařská zklidňuje podrážděné nervy, přináší úlevný spánek, léčí choroby průdušek a další neduhy. Bukvici si nasbíráme v přírodě nebo si ji vypěstujeme na zahrádce, případně ji koupíme v lékárně.

Bukvice lékařská (Betonica officinalis), lidově čistec či betonie je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Rostlina má ztluštělý stonek s řídce rostoucími řapíkatými listy, které jsou jemně chlupaté. Dorůstá až metrové výšky, kvete od července do konce září karmínově nebo nachově červenými až nafialovělými květy v hustých lichoklasech dlouhých až šest centimetrů. Plodem je tvrdka. Léčivé účinky bukvice jsou známé odedávna, znali je jak Keltové, tak Egypťané, a využíváme je dodnes.

Stanoviště a výskyt

Bukvice lékařská pochází z Evropy a Středomoří, u nás roste ve volné přírodě kromě hornatých krajin snad všude. V přírodě je pro svou výšku a výrazný květ nepřehlédnutelná. Často roste ve skupinách na loukách, pastvinách, stráních, pasekách i poblíž vodních toků. Upřednostňuje těžší a vlhčí hlinité až hlinitojílovité půdy.

Pěstování

Bukvici lékařskou můžeme úspěšně pěstovat i na zahradě na vlhčím místě, které však bude dostatečně osvícené sluncem. Semena dostaneme v některých zahradnictvích, ale také si je můžeme nasbírat v přírodě. Vyséváme na jaře, a pokud jsme zvolili vyhovující stanoviště, žádnou další péči bukvice nepotřebuje.

Sběr a sušení

Bukvici lékařskou sklízíme v době rozkvětu tak, že kousek nad zemí ustřihneme celou rostlinu a zavěsíme ji v menších svazcích na místo, kde proudí vzduch. Také můžeme sušit rozloženou na roštech, rostliny pak občas obrátíme. Suchou drogu drháme ze stonků do vzduchotěsných nádob a uskladníme v chladnu a suchu.

Použití a přínos

Sušená nať bukvice lékařské obsahuje množství léčivých látek. Obsahuje mimo jiné třísloviny, silice, hořčiny, betain, cholin, kyselinu tannovou, stachydrin aj. Má tišící účinky na centrální nervovou soustavu, uvolňuje a ředí hlen, blahodárně působí na celý organismus. Důležité je, že nemá žádné vedlejší účinky, nebo alespoň žádné nejsou známé. Kromě léčivých účinků vypadá bukvice velmi dobře i jako okrasná trvalka na záhonu jako solitér i ve smíšených výsadbách. Ve váze jako řezaná květina dlouho vydrží čerstvá. Magické ochranné účinky bukvice pomáhají tomu, kdo na magii věří. Pro domácí léčbu se z natě bukvice lékařské připravujeme především čaj a obklady. Léčivé účinky bude mít i bukvicové víno, tinktura nebo šňupací prášek. Léčiva se mohou namíchat i z více druhů bylin.

Co léčí bukvice lékařská

Bukvice se v minulosti, ale i dnes využívala k léčbě:
– neurózy, nespavosti, rozrušení, stresu, lehké depresi;
– nemoci trávicího ústrojí od zkaženého žaludku po krvavý průjem (čaj; koupel)
– nemocí dýchacího ústrojí jako antiastmatikum – astma, hluboký kašel, bronchitida, zánět průdušek, zápal plic aj. (čaj, odvar);
– vysokého krevního tlaku, který mírně snižuje (čaj a koupel)
– bércových vředů a kožních ekzémů (šťáva a odvar);
– zánětů ledvin a močového měchýře (čaj);
– aterosklerózy, artritidě, revmatu (čaj, obklady)
– zklidňuje v období menopauzy

Příprava léků z bukvice lékařské

Čaj, nálev: 1 lžičku sušené drogy přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, 10-15 minut vyluhujeme, poté přecedíme a popíjíme po doušcích 2-4x denně
Odvar do koupele: do půllitru studené vody přidáme hrst sušené bukvice, přivedeme k varu a vaříme 3-5 minut. Poté přecedíme do koupele. Také můžeme při větších problémech užívat vnitřně jako čaj 3x denně.
Šňupací prášek: rozdrtíme nebo rozmixujeme sušenou nať z bukvice, můžeme přidat rozmarýn, mátu, šalvěj a majoránku. Promícháme a prosejeme jemným sítkem. Šňupeme 2x denně při bolesti hlavy, při dráždění sliznice přestaneme ihned užívat.
Bylinný polštář: pro dobré spaní naplníme malý polštářek sušenou natí bukvice, přidáme trochu levandule, meduňky a heřmánku. Vyměňujeme 2x do roka za čerstvé.
Víno: šálek čerstvé natě bukvice pokrájíme a zalijeme litrem přírodního bílého vína. Necháme stát na slunném stanovišti 14 dní, poté scedíme přes plátno. Užíváme při dýchacích potížích, kašli a nachlazení po lžících.

This entry was posted in Léčivé rostliny and tagged , . Bookmark the permalink.