Floxy, plamenky

floxy

Floxy jsou květiny, které nám připomenou prázdniny na venkově či babiččinu zahrádku. Dříve vysoké floxy zdobily téměř každou zahrádku, na nějakou dobu upadly v zapomnění, ale v současnosti znovu zažívají renesanci. A jak by se, když byly vyšlechtěny nové úžasné odrůdy, které zaujmou zářivými barvami, tvarem i vůní. Plamenky rozkvétají bohatými laty v létě a vydrží až do zámrazu. Lze je zařadit mezi nejodolnější trvalky vůbec, snadno se pěstují i množí.

Flofy, plamenky (Phlox) představují jedny ze základních trvalek pro květinové záhony a předzahrádky. Letničky, lidově nazývané plameny, dorůstají takřka do metrové výšky, drobné kultivary vhodné pro osazení skalky byly vyšlechtěny tak, aby nevyrostly více než 15 cm. Floxy pocházejí ze severní Ameriky a jsou velice nenáročné – často se spokojí i s chudým stanovištěm. Barva květů u původních druhů byla růžová, nafialovělá nebo bílá. Šlechtěním se získaly všechny barevné odstíny od bílé, růžové, ohnivě červené, fialové, po téměř čistě modré, ovšem s výjimkou žluté. Vznikly také vícebarevné květy s odlišným středem – barevným očkem.

Odrůdy a kultivary

Rod plamenka (Phlox) je druhově velice bohatý. Najdeme zde druhy floxů představující letničky (P. drummondii), skalničky (P. subulata, P. douglasii), ale hlavně celou řadu zástupců skupiny trvalek. Mezi nejvýznamnější druhy vysokých, v létě kvetoucích floxů patří: P. paniculata – do tohoto druhu se řadí téměř všechny současné odrůdy vysokých plamenek, souhrnně nazývaných Phlox paniculata – hybridy. Výška rostlin, kvetoucích od července do září, se pohybuje mezi 60 až 180 cm. P. maculata kvete velmi časně, ještě před P. paniculata. Má více stonků v trsu, lesklé, tmavě zelené listy a květní latu o protáhlém, až válcovitém tvaru. Je celkově menší, jen kolem 45 až 90 cm a barva květů je bílá, růžová, popř. s nádechem do fialova. V posledních letech se floxy šlechtí na rezistenci vůči chorobám a škůdcům. Novinkou v sortimentu jsou také odrůdy s velmi výrazně panašovaným listem, např. Norah Leigh má bílozelený list a růžový květ, Goldmine má žlutozelený list a červený květ, Silvermine nebo Harlequin.

Stanoviště

Obecně plamenkám vyhovuje slunné stanoviště nebo polostín a běžná zahradní půda, spíše vlhčí a bohatá na humus. Pokud floxy rostou na přímém slunci, potřebují zálivku. Plamenky nemají příliš rády vysoké letní teploty spojené s úpalem.

Pěstování

Výsadba ze semen je u trvalek vhodná na jaře nebo na podzim, u letniček a skalničkových druhů pouze na jaře, stejně jako rozmnožování dělením. Podle druhů dodržujeme vzdálenost mezi rostlinami 20 až 60 cm. Pokud to dovoluje hustota výsadby, je během vegetace vhodná okopávka a prokypření půdy. Nutné je odstraňování plevelů, zejména vytrvalých. Nepotřebují výraznější přihnojování, i když zahradní kompost jim vždy udělá dobře. V polovině června jednotlivé lodyhy plamenek sestřihneme asi o třetinu, což nám přinese dvojí efekt – každá lodyha se do doby kvetení koncem léta rozvětví a posléze přinese i mnohem více květů. A za druhé se celý trs zpevní, což oceníme zejména v deštivých letech, kdy se dlouhé, nevětvené lodyhy z trsu vyklánějí a celá rostlina působí nevzhledně. Víceleté druhy jsou mrazuvzdorné až do –15 °C. Na podzim, po skončení vegetace, ostříháme odumřelou nadzemní část rostlin a před mrazy je chráníme zimní přikrývkou z chvojí. Některé druhy (např. Penstemon, Gaura, Lobelia) jsou náchylné k vymrzání a proto je zakrýváme zvlášť důkladně, a neuděláme chybu, když alespoň jednu rostlinu od každé odrůdy zazimujeme v studeném skleníku pro opětné namnožení na jaře. Asi po pěti letech na jednom stanovišti je dobré trs brzy na jaře celý vyjmout, rozdělit a opět vysadit.

Množení

Floxy množíme dělením trsů nebo řízkováním výhonů v dubnu až červnu. Množení plamenek kořenovými řízky je jedinou metodou, jak si i v domácích podmínkách vypěstovat zcela zdravé rostliny bez háďátek, jež tuto trvalku velice často napadají. V případě pestrolistých kultivarů je však uplatnit nelze, protože výsledné rostliny by měly jen obyčejné zelené listy. Zdravou a silnou rostlinu před příchodem zimy opatrně vyryjeme ze záhonu a kořenový bal zbavíme půdy, abychom dobře viděli na jednotlivé kořeny. Silnější kořeny odřízneme těsně u kořenové hlavy a matečnici znovu zasadíme do půdy. Řízky řežeme dlouhé 5 až 10 cm a naležato je naskládáme jeden vedle druhého do misky naplněné do dvou třetin pěstebním substrátem. Poté je zasypeme. Po několika týdnech řízky vyraší. Na jaře narašené řízky opatrně vyjmeme a přesadíme každý zvlášť do menší pěstební nádoby. V dalším roce již budeme moci nové rostliny vysadit do záhonu.

Použití a přínos

Výhodou vysokých plamenek je velká přizpůsobivost k danému prostředí, dlouhověkost a nenáročnost. Celá rostlina působí esteticky trochu „těžším dojmem“ vzhledem k velkým listům, květům a kompaktnímu habitu. Je dominantní jak samostatně, tak i ve skupině. Můžeme je kombinovat s dalšími běžnými záhonovými trvalkami jako je: Aster, Coreopsis, Delphinium, Helenium, Helianthus, Heliopsis, Hemerocalllis, Rudbeckiam, Solidago, apod. Plamenky v průběhu vegetace výborně vyplní místa po odkvetlých pivoňkách.

This entry was posted in Květiny and tagged , . Bookmark the permalink.