Jak pěstovat kiwi neboli aktinidii

Exotické plody kiwi rodí popínavá rostlina Aktinidie, kterou můžeme poměrně snadno pěstovat v českých zahradách, a to i bez skleníku. Skvěle vypadá, když jí necháme porůst pergolu nebo i dům. V teplém vlhkém létě je aktinidie schopna vyrůst denně o 20-80 cm. Podle odrůdy může plodit již druhým až třetím rokem po výsadbě.

Kiwi, Aktinidie (Actinidia) je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky 4-10 metrů, vyžaduje ke svému růstu oporu. (Více ZDE). Pochází z východní Asie. Rozlišujeme samčí a samičí rostliny, takže pro pěstování plodů potřebujeme samčí i samičí rostliny, které vysadíme ve vzdálenosti do 10 metrů. Avšak existují i samosprašné odrůdy. Kiwi kvete od května do června bílými květy, velkými 4-5 cm.

Druhy a odrůdy

Na zemi se kiwi vyskytuje ve více než padesáti druzích. Většina je teplomilná, jako např. Aktinidie čínská, ale jsou i mrazuodolné, které lze úspěšně pěstovat i v našem klimatickém pásmu. Patří sem Aktinidie kolomikta (Actinidia kolomikta), která bývá obsypaná velkým množstvím drobných plodů, které jsou sladké, šťavnaté a aromatické. Aktinidie význačná (A. arguta) má plody větší a nakyslé, podobně jako Aktinidie černoprašná (A. melanandra). Samosprašná je Actinidia deliciosa Jenny, která má velké chutné plody. Kiwi Kens Red má plody načervenalé barvy. Dozrává v září a je vhodná do všech poloh. Kiwi arguta Fresh Jumbo (A. arguta Fresh Jumbo) má zelené plody (okolo 7 g), které se konzumují i s hladkou slupku. Dozrávají od poloviny září. K oběma zmíněným samičím rostlinám je nutné vysadit opylovače (Kiwi arguta samec), dokáže opylovat až 7 samičích rostlin. Odrůdy Arguta spolehlivě snesou mrazy do -25 °C. Kiwi Issai (A. arguta Issai) je jednodomé a samosprašné, vysoká jen 2-3 metry. Koncem září dozrávají oválné, zelenožluté, sladkokyselé plody velikosti asi 2,5 cm.

Stanoviště

Kiwi vysazujeme na slunné nebo polostinné stanoviště do vlhké výživné, mírně kyselé a propustné půdy (mix rašeliny se zahradnickým substrátem v poměru 2:1). V jílovitých půdách se mu nedaří.

Pěstování

Kiwi vysazujeme minimálně 1 metr od sebe a označíme samčí a samičí. Protože mají mělký kořenový systém, je nutné je v sušším období a během vegetace vydatně zalévat. Od jara do léta je přihnojujeme Cereritem nebo NPK. Rostlina potřebuje oporu, proto ho zasadíme u stěny domu s mřížkou, u pergoly, kterou poměrně rychle poroste, nebo z něj vytvoříme zelené loubí. Většina u nás rostoucích odrůd je mrazuvzdorná, přesto mladé sazenice před mrazy chráníme listím, chvojím nebo netkanou textilií. (Podobně jako ZDE). Kiwi nepotřebuje prořezávat, pokud ho chceme řezem upravit, je nejlepší období na podzim po opadu listí, ale nejdříve třetí rok po výsadbě. Kiwi plodí na jednoletých výhonech, které rostou z dvouletého a staršího dřeva, proto odstraňujeme pouze odplozené výhony. Rostlina by měla být, podobně jako vinná réva, rozložena na stěně nebo na konstrukci. Koncové části výhonů musejí mít dostatečný prostor a osvětlení, neboť na nich se budou tvořit květy a plody. Kosterní větvě kiwi vyvazujeme k opoře jednotlivě, aby nevznikla změť výhonů. Každý výhon (i jednoletý přírůstek) může být základem kmínku, na kterém se bude tvořit obrost. Na víceletém dřevě se pak tvoří květy a plody. Vyzrání plodů je důležité. Nezralé plody jsou však nahořklé, přezrálé zase mají poněkud mdlou chuť. Přejde-li je jednorázově mrazík, kvalita a chuť plodů se zlepší, neboť se zvýší koncentrace jednoduchých cukrů.

Rozmnožování

Aktinidie se nejlépe množí řízkováním či hřížením. Asi 5 cm dlouhé řízky namočíme do stimulátoru a zapíchneme do zeminy, kterou udržujeme vlhkou. Na jaře pak rostliny, které dobře zakořenily, zasadíme do květináčů a dopěstujeme do potřebné velikosti. Rostliny na konci léta zasadíme do zahrady a vyvážeme je k opoře.

Použití a přínos

Plody jsou bohaté na vitamin C (jeden plod pokryje celodenní dávku C), hořčík, který podporuje látkovou výměnu, zpevňuje žíly a cévy a posiluje imunitní systém, a také pomáhají zlepšit funkci slinivky a sleziny a významné je i množství draslíku, jenž pozitivně ovlivňuje krevní tlak. Obsahuje i rozpustné vlákniny, které upravují hladinu cholesterolu v krvi. Navíc je kiwi lahodné, příjemně sladké, šťavnaté a mají měkkou dužninu. Rostliny rychle a účinně porostou pergolu, loubí nebo stěnu domu.

This entry was posted in Ovoce and tagged , , . Bookmark the permalink.