Jarní řez okrasných travin

na zimu svázané trsy travin

Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Na jaře pak, nejlépe v březnu, nastává doba, kdy opadavé traviny seřezáváme.

Suchá stébla mnohých travin, například ozdobnice nebo kavyly působí ozdobně a zahradu přes zimu krášlí. V předjaří zhnědnou, částečně zetlí a parádu již nedělají žádnou. Kromě opadavých travin, které se na zimu zatahují, máme i okrasné traviny, které zůstávají i přes zimu zelené a ty zásadně nestříháme. Více ZDE.

Okrasné trávy, které nestříháme

kostřavaOkrasné trávy stálezelené či výběžkaté jako je například ovsíř, ostřice, metlice, smělek či kostřava (ZDE) na jaře nikdy nestříháme. Nepatří totiž k druhům, jejichž nadzemní část na zimu odumírá. Tyto většinou nízké trávy jen důkladně očistíme a hrabičkami je vyčešeme od suchých částí.

Odzimování opadavých travin

sestřižené trsy travinJestliže trsy travin byly na zimu svázané, prosypané listím a zakryté chvojím (zazimování ZDE), odzimujeme je následně: Odstraníme chvojí, odstřihneme provázek a suché listí vybereme. Připravíme si zahradnické nůžky, které musí být ostré, abychom tupými nenadělali víš škody než užitku. Na velké plochy okrasných travin můžeme použít i plotostřih.

Střih okrasných trav

střih travinTrávy opadavé tzv. zatahující musíme na jaře sestřihnout, neboť jinak by nové výhonky starými odumřelými stébly obtížně prorůstaly. Mezi tento druh travin patří například trávy rodu ozdobnice (Miscanthus) (více ZDE), dochan (Pennisetum), proso (Panicum), Kavyly (Stipa) nebo např. Pampas (Kortaderie). U těchto rostlin odstraňujeme nadzemní část zásadně až po zimě v předjaří. Naštěstí obráží poměrně pozdě, takže zákrok provedeme podle počasí v polovině nebo ke konci března. Odumřelé stébla travin odstraníme asi 5-8 cm nad zemí, a to tak, že jednou rukou přidržujeme uschlý trs a druhou jej sestřihneme. Celý trs je třeba sestřihnout stejnoměrně. Pracujeme v rukavicích, abychom se o ostré okraje listů nepořezali. Po ostříháme trsy travin podle potřeby ještě vyčešeme. Všechen rostlinný odpad kompostujeme.

ozdobnicetvarotMnožení

Poté, co jsme trsy okrasných travin sestříhali a upravili, můžeme si je i namnožit. V jarním období, kdy rostliny začínají teprve růst, je největší předpoklad, že takto oddělené části dobře zakoření na jiném místě. Uděláme to tak, že ostrým rýčem odkrojíme část drnu trávy i s kořeny a zasadíme ho na předem připravené místo. V této době trávy důkladně zaléváme a můžeme je i přihnojit.

This entry was posted in Okrasné rostliny a trávníky and tagged , . Bookmark the permalink.