Kamzičník

kamzičník, foto TAM

Kamzičník je trvalka, která kvete brzy zjara zářivými zlatožlutými květy podobnými kopretině, tedy v období, kdy kvetou i tulipány, narcisy a hyacinty. Některé druhy kvetou ale i v létě. Kamzičník roste v trsech a vysoký bývá 30 – 50 cm. Tato výrazně žlutě kvetoucí rostlina rozzáří na jaře každou zahrádku.

kamzičník a kočka, foto TAMKamzičník vytváří přízemní růžici srdčitých, hrubě zubatých listů. Úbory podobné kopretinám mají výhradně odstíny žluté. Je z čeledi hvězdnicovitých Asteraceae a patří mezi vytrvalé rostliny pro záhony. Po odkvětu zežloutne a již nevypadá dobře, proto bychom kolem ní měli vysadit letničky, které nevzhledný kamzičník skryjí.

Druhy a kultivary

Kamzičník pochází z jihovýchodní Evropy a Kavkazu a vyskytuje se v mnoha druzích a kultivarech. Kamzičník východní Doronicum orientale bývá vysoký 40–50 cm. Kvete od dubna do května. Kamzičník jitrocelovitý Doronicum plantagineum dorůstá 80–100 cm, je více olistěný a chlupatý. Kvete v květnu. Z Alp a z Balkánu pochází drobnější, asi 50 cm vysoký kamzičník Columnův Doronicum columnae, vytvářející kompaktní trsy. Ten kvete výrazně později – v květnu až červnu. Kultivary: Goldzwerg, Little Leo, Magnificum (zlatožlutý, 40 cm vysoký), Flore Pleno, Excelsum, Goldkranz (svítivě žlutý, jen 30 cm vysoký), Frühlingspracht (zlatožlutý, 50 cm vysoký), Plantagineum (kvete žlutě od června do července), Pardalianches.

Stanoviště

kamzičník, foto TAMKamzičník vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště. Vzhledem k tomu, že je mrazuvzdorný, zůstává na záhonu i po odkvětu.

Pěstování

Kamzičník potřebuje humózní, těžší, živnou a vlhkou půdu. Postačí mu běžná zahradní zemina. Podle potřeby ho zaléváme, na jaře to ale většinou nebývá třeba, kypříme půdu a hnojíme, je-li na tak stanovišti dlouho, že spotřebuje všechny živiny.

Množení

kamzičník, foto TAMKamzičník můžeme rozmnožovat dělením trsů a na jaře před rozkvětem nebo na podzim po odkvětu.

Použití a přínos

Kamzičník východní můžeme vysadit do skalek, ostatní druhy na trvalkové záhony nebo do pěstebních nádob. Kamzičník jitrocelovitý se dobře vyjímá v popředí stálezelených keřů a jehličnanů. Rostlina je vhodná k řezu i k rychlení.

This entry was posted in Květiny and tagged . Bookmark the permalink.