Kohoutek chalcedonský, hořící nebo horoucí láska

Kohoutek chalcedonský patří k oblíbeným a vděčným trvalkám, které pěstovaly už naše babičky a prababičky. Hořící či horoucí láska je lidový název, který květina dostala díky své jasně zářivé, šarlatově červené barvě květů, které se objevují od června do začátku podzimu. Kohoutek je na pěstování nenáročný, snáší i období sucha a na jednom místě vydrží léta.

Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica) pochází ze střední a východní Evropy a také ze Sibiřských stepí. Rostlina i s květem je vysoká 80–100 cm a pro správný růst potřebují oporu.  Lodyha je porostlá chloupky, s dvojicemi vejčitých listů, na rubu též chlupatých, a na vrcholu zakončená hustými chocholíky drobných květů, velkých až 10 cm. Kvete v červnu až v září zpravidla zářivě červenými, vzácně bílými květy s pakorunkou. Plodem je tobolka.

Odrůdy a kultivary kohoutků

Hořící (horoucí) láska Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica) je vysoký 80-100 cm, má velká zpravidla červená květenství složená z drobných kvítků. Odrůda Albiflora má bílé květy, Rosea růžové a Carneum lososové. Kohoutek chalcedonský
má spoustu příbuzných, které se hodí pro různé účely. Květy podle druhu rostou jednotlivě nebo v hustých květenstvích. Kohoutek luční (L. flos-cuculi) dosahuje výšky okolo 60 cm, kvete růžově celé léto na loukách a na rozdíl od ostatních druhů má rád vlhkou zeminu. Kohoutek alpský (L. alpina) je vysoký asi jen 15 cm a hodí se do skalky nebo okrasných koryt. Kohoutek věncový (L. coronaria) je vysoký podobně jako kohoutek chalcedonský (80-100 c), má stříbřité, plstnatě chlupaté listy a kvete purpurovými, bílými nebo růžovými květy od července do srpna. Smolnička obecná (L. viscaria) je vysoká asi 50 cm, kvete červenofialově, růžově nebo bíle, květy jsou na vrcholu lepkavé. Tato rostlina je ale řazena i do jiných rodů. Z dalších kohoutků můžeme jmenovat Kohoutek Jovišův (L. flos-jovis), plamenný (L. chalcedonica), lesklý (L. fulgens), sibiřský (L. sibirica), sněžný (L. nivalis), velkokvětý (L. grandiflora) a další.

Stanoviště

Kohoutek chalcedonský upřednostňuje slunné stanoviště, přímé světlo, případně polostín.

Pěstování

Kohoutek chalcedonský předpěstujeme v únoru výsevem do pěstebních nádob, nebo od dubna přímým výsevem na záhony. Sazenice na záhon sázíme v květnu do sponu 30×30 cm. Při jarním výsevu kvete již prvním rokem, při pozdnějším až druhým. Všechny druhy kohoutku (až na luční) vyžadují lehké, dobře propustné půdy, bohaté na humus. Zvláštní péči nevyžadují, jen zálivku za suchého počasí, občasné přihnojení a odstranění plevelů. Vyšší rostliny vyvážeme k opoře, aby se nevylamovaly. Po odkvětu květy odstraníme, aby se rostlina nevysilovala a nasadila další květy.

Množení

Kohoutek chalcedonský můžeme množit dělením trsů na jaře nebo na podzim nebo výsevem semen, které dobře a rychle klíčí.

Použití a přínos

Zářivé květy na dlouhých stonkách upoutají v okrasných záhonech, smíšených rabatech i jako solitéry. Tato trvalka se hodí i k řezu a ve váze dlouho vydrží.

This entry was posted in Květiny and tagged , , , . Bookmark the permalink.