Květiny a dřeviny kvetoucí v zimě

talovíny

I když to vypadá, že celý kraj je pod sněhem, jsou rostliny, které právě v tomto období rozkvétají. Od prosince do února se i na své zahradě můžeme těšit z rozkvetlých stromů, okrasných keřů i křehkých květin.

Květiny v zimě

krokusV zimě rozkvétají některé drobné cibuloviny, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, dále talovíny, podléšky jaterník a vřesovce. V mírných zimách se objevují již v lednu, v mrazech spíš v únoru až začátkem března. Všechny zmínění mohou krášlit naši zahradu. Patří sem například:

* Vřesovec pleťový (Erica carnea) rozkvétá již v prosinci a mrazuvzdorné kultivary vydrží až do jara. Můžeme si vybrat z široké škály barev od bílé přes růžovou až po tmavě červené. Potřebují kyselou půdu s přídavkem rašeliny. Více ZDE.

sněženky* Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)  rozkvétá zpravidla v únoru, v mírné zimě již v lednu, často ještě pod sněhem. Více ZDE.

* Bledule jarní (Leucojum vernum)  kvetou společně se sněženkami, odlišují se od nich širším květem s žlutozelenými flíčky. Více ZDE.

* Talovín zimní (Eranthis hiemalis)  rozkvétá obvykle v únoru zářivě žlutými květy. Daří se mu pod řídkými keři, nezdolá ho ani mráz, dobře se rozrůstá a na zahradě tvoří nádherné husté porosty. Více ZDE.

čemeřice* Čemeřice černá (Helleborus niger)  rozkvétá bílými květy již od konce ledna, z dalších druhů čemeřic na jaře kvetoucí č. nachová a č. východní (H. purpurascens a H. orientalis). Více ZDE.

* Šafrán neboli krokus – vonné květy mají tvar droboučkých tulipánů nebo vinných sklenek a vyskytují se v nejrůznějších barvách. Více ZDE.

Keře a stromy kvetoucí v zimě

Keře můžeme definovat jako rostliny s dřevnatými stonky, které se obvykle rozvětvují od báze a vytvářejí větší množství postranních stonků přímo ze země nebo kousek nad úrovní. Tím se odlišují od stromů, které většinou mají jen jeden kmen, obě skupiny se však do jisté míry překrývají. Mezi nejznámější v zimě kvetoucí keře a někdy i stromy patří:

vilín* Vilíny (Hamamelis)  kvetou v lednu a únoru. Střapečky květů se objevují dříve než listy a mají podle druhu barvy od světle žluté přes oranžovou až po purpurově červenou. V silném mrazu se jakoby schoulí do klubíčka, po mírném oteplení se rozvinou. Více ZDE.

* Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella) kvete od prosince až do jara. Voňavé růžovo-bílé květy mráz sice spálí, ale jakmile se oteplí, vyraší květy nové. Malý strom Slivoň chloupkatá tvoří větvě těsně nad zemí, takže se podobá spíše keři.

* Zimnokvět časný  (Chimonanthus praecox) rozkvétá na přelomu ledna a února. Více ZDE.

lískovníček* Lískovníček (Corylopsis) patří do rodu vilínů a je to poloopadavý keř, kvetoucí na konci zimy, v předjaří, voňavými, žlutými hrozny květů.

* Jasmín nahokvětý (Jasminun nudiflorum) kvete od prosince až do dubna.  Více ZDE.

* Lýkovec obecný (Daphne mezereum) je jedovatý opadavý keř se sytě růžovými nádhernými květy, které se objevují v předjaří. Více ZDE.

kalina* Kalina vonná (Viburnum farreri L.) je opadavý keř, který v mírnějších zimách rozkvétá často již v polovině ledna, je-li zima mrazivá, odkládá kvetení až na začátek března. Více ZDE.

* Zimolez nejvonnější (Lonicera fragrantissima) kvete bílými, nažloutlými nebo růžovými květy od ledna až do jara. V zimě je tento keř bez listí, na jaře opět obroste. Potřebuje vlhko, stačí mu běžná zahradní zemina a slunné stanoviště.

This entry was posted in Květiny, Stromy a keře v zahradě and tagged . Bookmark the permalink.