Mateřídouška – léčivý sirup, čaj i olej

Promneme-li mateřídoušku v ruce, ucítíme příjemnou kořeněnou vůni, pro kterou se přidává do vonných polštářků. Léčivé účinky mateřídoušky byly známé dávno před naším letopočtem – přidávala se k balzamovacím prostředkům, rozemletý prášek používali vojáci k zastavení krvácení, odvar v koupeli dodával sílu neduživým dětem i revmatickým staříkům. Mateřídoušce byly připisovány i magické účinky. Tato drobná léčivá bylina má sílu uzdravovat i osvěžovat mysl. Připravují se z ní hojivé masti, kosmetické krémy, éterické oleje, čaje a sirupy proti kašli a spousta dalších léčivých produktů.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.) je vytrvalý, silně aromatický polokeřík s poléhavou lodyhou, vysoký 5 – 25 centimetrů. Lístky jsou drobné, květy v chlupatém, pětizubém kalichu mají nachovou barvu. Řecký název thymos znamená mužnost. Poddruhem mateřídoušky je známé koření tymián.

Výskyt a sběr

Mateřídouška roste na slunných stráních, na loukách, na mezích i v horských oblastech po celé Evropě, v Severní Americe, v Asii i na severu Afriky. Vyžaduje propustnou půdu a dostatek slunce. Mateřídoušku můžeme pěstovat i na bylinné zahrádce nebo na skalce, nicméně nejsilnější léčivé účinky má ta planá, které roste v přírodě, a to těsně před po rozkvětu. Nať a květ sbíráme od června do srpna. Bylinu sestřihujeme za sucha asi pět centimetrů nad zemí.

Sušení a skladování

Nať i s květy sušíme v tenké vrstvě, kterou rozprostřeme na lísku nebo na tác vyložený papírem, anebo ve svazečcích zavěšenou v průvanu. Sušenou bylinu skladujeme v uzavřených nádobách nebo papírových krabičkách. Domácí masti, oleje a sirupy skladujeme v chladnu a temnu. Čerstvou mateřídoušku lze i mrazit.

Účinné látky

Mateřídouška obsahuje éterické oleje, cymol a thymol, žlutou silici, kyselinu ursolovou, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny. Má dezinfekční účinky, osvěžuje.

Co mateřídouška pomáhá léčit

Čaj a sirup:
* záněty horních cest dýchacích, chřipku, zápal plic, zánět průdušek, suchý kašel, bronchiální katar,
* bolesti hlavy, závratě, nespavost
* poruchy zažívání, koliky, nadýmání, plynatost, zácpu
* bolestivou menstruaci, urychluje porod,
choroby močového měchýře,
* chudokrevnost, nervozitu, tělesnou slabost

Kloktadlo:
* záněty horních cest dýchacích, bolesti v krk
* zápach z úst
* záněty ústní dutiny

Inhalace:
* záněty horních cest dýchacích, rýma, suchý kašel, zánět průdušek

Obklady:
* křeče při menstruaci
* k posílení srdeční činnosti
* pohmožděniny, výron, vymknutý kotník
* zánětlivá onemocnění kůže
* revmatismus

Tinktura:
* k posílení končetin při skleróze multiplex

Koupel:
* pro uklidnění a posílení organismu

Mast, olej a pleťový krém:
* prokrvení pokožky, bolesti zad, revmatismus
* citlivá mastná pleť
* pleť s rozšířenými póry
* zanícené drobné ranky na kůži
* mastné vlasy
* bolesti hlavy

Způsoby přípravy

– Čaj z mateřídoušky:
3 lžičky sušené byliny zalijeme 250 ml vroucí vody, 15 minut louhujeme. Pijeme vlažné až 3x denně.

– Čaj z mateřídoušky a jitrocele (proti kašli):
2 lžičky sušené mateřídoušky a 1 lžičku sušeného jitrocele zalijeme 250 ml vroucí vody, 15 minut louhujeme, sladíme medem, přidáváme citronovou šťávu. Průběžně popíjíme během celého dne po malých doušcích.

– Mateřídouškové víno pro dospělé:
2 lžičky sušené mateřídoušky a 1 lžičku anýzových semínek svaříme v 250 ml červeného vína, 15 minut louhujeme, pijeme teplé.

– Sirup z mateřídoušky:
Čerstvou mateřídoušku mírně pokropíme vodou. Klademe do sklenice a stlačujeme vrstvu po vrstvě – prosypáváme cukrem, nejlépe hnědým přírodním nebo třtinovým. Plnou sklenici uzavřeme a postavíme na místo, kam dlouho svítí slunce, například na parapet a necháme zrát 20 dní. Šťávu, která vznikne, slijeme a byliny důkladně vymačkáme přes plátno (starší utěrku). Poté je propláchneme v malém množství vody, kterou přilijeme k šťávě. Šťávu pak těsně pod hranicí varu pomalu odpařujeme, dokud nemá sirup optimální hustotu. Horké nalijeme do lahviček a uzavřeme.

– Inhalace:
Do vroucí vody vhodíme hrst sušené mateřídoušky a krátce spaříme. Nalijeme do misky, přehodíme si přes hlavu ručník a vdechujeme horkou bylinnou páru.

– Nálev na obklady i kloktadlo:
hrst sušené mateřídoušky spaříme 250 ml vroucí vody a louhujeme 15 minut. Scedíme, namočíme čisté hadřík, mírně vyždímáme a obklad přiložíme.

– Odvar do koupele:
2 velké hrsti sušené mateřídoušky povaříme ve 2 litrech vody, přecedíme a vlijeme do koupele. Nejméně 20 minut v této vodě relaxujeme, pak se (bez mytí!) osušíme a ulehneme do postele.

– Mast a pleťový krém z mateřídoušky:
50 g čerstvé mateřídoušky a 50 g čerstvé máty zalijeme půl litrem kvalitního jedlého oleje a uložíme na 14 dní na chladné tmavé místo. Přes hadřík přecedíme, slijeme do lahvičky a uchováváme v chladu.

This entry was posted in Léčivé rostliny and tagged , , , , . Bookmark the permalink.