Narcisy

narcis
Symbolem mládí a mladého života i životodárného Slunce je žlutá barva. Nejvýraznější žlutou i širokou paletou všech jejích odstínů disponuje jednoznačně narcis. Podle řecké mytologie byl Narcis pohledný mladík, který se zamiloval do svého vlastního obrazu. Tak dlouho si prohlížel odraz své tváře na vodní hladině, až se proměnil v květinu – narcis. Proto se tato květina může vnímat také jako symbol zaslepeného sebeobdivu.


ArkleDo rodu Narcis (Narcissus) patří okolo čtyřiceti botanických druhů, které pocházejí převážně ze Španělska, Portugalska a dalších oblastí u Středozemního moře. Původní plané druhy, které lze najít ve střední Evropě jsou chráněné. Jejich křížením vzniklo velké množství (nad deset tisíc) nových odrůd, z nichž většina byla vyšlechtěna v Anglii a Holandsku.

Odrůdy a kultivary

Díky šlechtění mají narcisy kromě výrazných barev také krásné tvary květů, jejichž velikost se podle odrůd pohybuje od 2 do 8 cm. Podle tvaru a postavení květu se dělí do základních skupin:

– trubkovité: trubka bývá delší než okvětní lístky

narcisy– dlouhokorunné: mají korunky, které jsou kratší než okvětní lístky

– krátkokorunné: korunku je kratší než většina okvětních lístků

– plnokvěté

 

– límcové: korunka vytváří cosi jako dvojité okvětí

– motýlokvěté

– Jonquila hybridy: sladce voní

 Triandrus hybridy: jejich stvol nese až šest volně visících květů

– Cyclamineus hybridy: mají nazpět prohnuté okvětní lístky

– Tazetta hybridy: více květů na jednom stonku

– Poeticus hybridy jsou pozdní a výrazně voní.

Stanoviště

Narcisy mají rády slunné stanoviště, snesou i polostín, avšak ve větším polostínu kvetou později a méně a na stinném stanovišti někdy přestanou kvést úplně a tvoří jenom listy. Proti tulipánům mají narcisy tu výhodu, že je můžeme na jednom stanovišti ponechat více let.

Pěstování

Narcisy mají rády kyprou humózní, na živiny bohatou půdu, ale čerstvý chlévský hnůj nesnášejí. Cibule vysazujeme na podzim na vzdálenost nejméně 15 cm a asi 15 cm hluboko. Menší cibule dáváme samozřejmě i blíže. Květy se objevují od března (ty časnější) až do května (pozdní odrůdy). Po odkvětu rostlinám odstraníme květy, listy až po seschnutí, aby se cibule mohly v klidu zatáhnout a načerpat novou sílu. Můžeme je ponechat v zemi přes zimu, neboť jsou mrazuvzdorné. Jen některé choulostivější na zimu zakryjeme chvojím nebo shrabaným listím.

Množení

Cibule se každým rokem zvětšuje a vytvářejí malé cibulky, které se postupně samy oddělí. Z nich pak můžeme vypěstovat nové rostliny.

Použití a přínos

Narcisy mají široké využití. Jsou vhodné do trvalkových záhonů, v předzahrádkách vynikají ve skupinkách spolu s tulipány a modřenci. Menší odrůdy se uplatní ve skalkách. Krásně vypadají v trávníku nebo před stálezelenými keři a jehličnany. Narcisy vyniknou ve velkých nádobách ve skupině s dalšími jarními cibulovinami, například v jarních truhlíkách. Ve váze lze vytvořit celou řadu veselých a svěžích aranžmá. A narcisy lze i rychlit třena na vánoční květinovou výzdobu.

Tip

Narcisy patří mezi jedovaté rostliny. Nejvíce jedovatých látek je obsaženou v cibulích. Narcisy ve váze uvolňují šťávu, která může jiné květiny, s nimiž je kombinujeme i zahubit. Nevadí ale například hyacintům.

This entry was posted in Květiny and tagged , . Bookmark the permalink.