Osázení bylinkové spirály

 

Bylinky dosáhnou nejvýraznější chuti, aroma i léčivých účinků v optimálním prostředí a v sousedství druhů, s kterými se vzájemně dobře snášejí. Na to bychom měli pamatovat již při zakládání bylinkové spirály. Její osázení si důkladně promyslíme a pro rostliny vytvoříme v políčkách odpovídajícími podmínkami. Výsledek za to stojí, bylinná zahrádka nás bude těšit dlouhou dobu.

Jak vybudovat bylinkovou spirálu najdeme ZDE. Při přípravě zeminy pro jednotlivé druhy můžeme do půdy před výsadbou zapravit organická hnojiva s pomalu se uvolňujícími účinnými látkami.

Bylinky vhodné na vrchol pyramidy

Na vrchol pyramidy vysadíme byliny, které mají rády slunce, sušší a chudší půdu. Kromě vrcholu jsou vhodná i místa ve spárách mezi kameny. Ta těmto sluncemilným bylinkám patří téměř všechny druhy tymiánu  včetně mateřídoušky,  dále levandule,  saturejka horská  a dobromysl/oregano.

Bylinky do středu spirály

Bylinky, které potřebují přiměřenou závlahu sázíme do nižších pater spirály nebo na její úpatí. Tyto části osázíme tak, že na severní stranu dáme byliny, které nemají rády přímé slunce, ale upřednostňují polostín. Patří sem řeřicha, máta klasnatá či kerblík. Na jih zasadíme rozmarýn  a šalvěj.  Na ostatní strany spirály umístíme byliny, jako je např. bazalka, kopr,  estragon, česnek, kmín, fenykl, majoránka, meduňka… 

Bylinky k úpatí spirály

Mírně zastíněné stanoviště s přiměřeně vlhkou půdou vyhovuje bylinkám, jako je máta (kromě klasnaté), potočnice, pelyněk brotan, libečekpažitka, petržel a další.

This entry was posted in Koření, Tvorba zahrady and tagged , , . Bookmark the permalink.