Pěstování vistárie čínské i americké

Vistárie čínská i americká jsou velmi odolné a rychle rostoucí popínavé dřeviny s nádhernými v hroznech převislými květy, které mohou být až tři čtvrtě metru dlouhé. Původně exotická rostlina se u nás objevila v roce 1913 a rychle zdomácněla. Zpočátku zdobila jen šlechtické zahrady, kde prošla řadou pěstebních metod, dnes již ji můžeme vidět všude, kde ji vysadíme a poskytneme pevnou oporu pro pnutí.

Vistárie čínská (Wisteria sinensis), někdy Wistárie, svými nádhernými trsy po staletí poutala pozornost čínských básníků. Li-po ji například obdařil poetickými přívlastky jako vodopád květů nebo chochol strmých vrchů. Vistárie je opadavá, popínavá dřevina z čeledi bobovitých. Listy má střídavé, 20 – 30 cm dlouhé. Hrozny květů se podle druhu objevují ještě před olistěním v květnu až červnu, nebo po něm, v červenci a srpnu. Všechny květy na vistárii rozkvétají současně. Barvu mohou mít podle druhu fialovou, purpurovou, do modra  růžovou anebo bílou. Po odkvětu se objeví dlouhé chlupaté lusky s až třemi semeny.

Druhy a odrůdy

Wisteria floribunda je méně náročná odrůda, kterou stačí prořezat jednou v půli léta. Wistaria sinensis má květy vždy na slabých postranních větévkách. Americké odrůdy  Vistárie křovitá (Wisteria frutescens) je levotočivá liána. Od ostatních druhů se liší tím, že její nepřevislé květy rostou na koncích nových výhonů, a to koncem léta. Kultivar Nivea kvete bílé. Také Vistárie velkokvětá (Wistaria macrostacha) je levotočivá s květy na vrcholech nových výhonů, kvete ale začátkem léta a je bohatší a delší.

Stanoviště

Vistárii sázíme zásadně na jižní stranu. Daří se jí na výsluní i v polostínu. Může růst v poměrně chudé půdě, ale upřednostňuje úrodnou, vlhkou, propustnou půdu, která by měla být neutrální, spíš kyselejší, případně jen mírně vápenitá (do 5%).

Pěstování

Vzrostlejší sazenici vistárie na přelomu dubna a května zasadíme do země ve vzdálenosti 30 – 40 cm od pevných opor, připevněných nejlépe na zdi. Teoreticky může růst vistárie i jako solitérní keř, ale protože se jedná o popínavou liánu, určitě se jí bude lépe dařit na oporách, třeba na pergole, zahradní zídce apod., jen musíme počítat s tím, že ve stáří mají tyto popínavky nesmírně silné a těžké větve dokáží poškodit okapy, střešní krytiny, treláže… Proto je důležité vistárie seřezávat – z těch starších koncem zimy odstraníme všechny vedlejší výhony a ponecháme hlavní větve. Na jaře pak nové, asi půlmetrové výhony seřízneme nad třetím nebo pátým pupenem. Mladší rostliny řežeme v lednu tak, že výhony kolem hlavní větve a silných větví seřízneme na čtyři očka. Pokud nebude mít vistárie příliš rozvětvené lodyhy, bude bohatěji kvést. Vistárie kvetou až v dospělosti, což může trvat u amerických druhů několik let, u čínských také až dvacet let.

Množení

Vistárii množíme řízkováním, na jaře hřížením výhonů a některé druhy lze i semeny, ovšem s tím, že semenáčům trvá i deset let, než poprvé vykvetou.

Použití a přínos

Z květů se pak můžeme těšit po celé léto, zvláště v období prázdnin. Přínosem je i intenzivní vůně, kterou znalci parfémů a vůní řadí k nejomamnějším na světě. Vistárie můžeme pěstovat i v nádobách, je ale nutné je hodně prořezávat. Kromě krásy svých květů je vistárie zajímavá tím, že ji na rozdíl od ostatních popínavých rostlin můžeme nechat prorůst rychle a bujně rostoucími rostlinami jakými je např. zahradní réva (Vitis coignetiae) nebo vlčí bob (Lupinus polyphyllus).

This entry was posted in Okrasné rostliny a trávníky and tagged . Bookmark the permalink.

5 Responses to Pěstování vistárie čínské i americké

 1. Magda says:

  Máme vistérii 10let a ještě nám nekvetla(pouze jednou 2 květy) Hnojím kravským hnojem.prořezávám,ale marně. Listy má nádherné. Koupila jsem ji v OBI. Nevím,kde dělám chybu. Kdy se má správně prořezat. Někde píšou na jaře,jinde v lednu ap. Co je správně.

  • admin says:

   Vistárie nesnáší vápenatou půdu, není to váš problém? Seřezává se na jaře, a to asi o půl metru.

   • menci says:

    V článku se píše, že chce “mírně vápenitou půdu”, tady admin píše, že ji nesnáší.
    Jak to teda vlastně je?

 2. Milan says:

  Dobrý den, nevím, zda se do této rubriky hodí dotaz, ale přesto: Chtěl bych nechat obrůst torzo (asi 2,5 – 3 m) zlikvidované staré třešně. Nevím, jak na to. Představoval bych si neopadavou list. rostlinu mimořádně rychle rostoucí. Poradíte mi? Děkuji.

Comments are closed.