Popínavé a pnoucí růže

Mezi nejoblíbenější okrasné rostliny patří již od starověku růže. Neobyčejný rozmach jejich šlechtění v posledních dvou stech let nevynechal ani růže pnoucí a popínavé. Květy vyšlechtěných růží dnes zahrnují téměř každou barvu spektra kromě modré, a velmi rozmanitou formu – od jednoduchého plochého až po bohatý pomponkovitý, různě zelené odstíny olistění a také podle odrůd rozdílnou výšku.

Pnoucí růže mají dlouhé a silné výhony a velké květy, které mohou být jednotlivé nebo seskupeny v malých květenstvích. Některé kvetou pouze v létě, ale většinou od léta až do podzimu. Vzhledem k tužším výhonům se hodí se zejména na stěny a ploty. Oproti popínavým růžím se snadněji prořezávají. Mnohé moderní odrůdy lze pěstovat u opěr jako volně stojící keře. Popínavé růže rostou bujně a na rozdíl od pnoucích mají dlouhé ohebné výhony a malé květy ve velkých květenstvích. Také se podél složitějších konstrukcí lépe vyvazují. Kvetou většinou v časném létě.

Odrůdy pnoucích a popínavých růží

Alexander von Humboldt je šarlatově červený, dorůstá výšky 250-300 cm a opakovaně kvete plnými květy; Compassion je lososově růžový, výška 200-250 cm se hodí na mřížoví a do pyramid, opakovaně kvete a silně voní; Dortmund má jednoduché květy jasně červené barvy s bílým okem, vícekrát nakvétá, lehce voní a dorůstá 300 cm; Eva je tmavě červená s bílým středem, květ má jednoduchý, také kvete opakovaně, ale nevoní, výšku mívá 150 cm;  Goldstern má nevonící velký plný květ sytě zlatožluté barvy a výšku 200-300 cm; Händel je bílá s karmínově růžovým okrajem, poloplný květ, lehce voní, remontuje a výšku má výška 150-200 cm; Ilse Krohn má čistě bílý, velký plný květ, dorůstá až pěti metrů a voní; Morning Jewel je 250-300 cm vysoká, opakovaně kvete výrazně vonícími karmínově červenými květy a je vhodná na pergoly, stěny, kaskády; New Dawn kvete víckrát bíle až světle růžově, výrazně voní a výškou 300-400 cm se hodí na oblouky, konstrukce i kaskády; Super Excelsa je nevonící karmínově červená, výšky 250-300 cm, první kvetení bohaté, ale druhé průměrné, je vhodná na podpěry, pergoly, ke stěnám; Sympathie sametově tmavě červené barvy voní a opakovaně kvete, dorůstá 250-500 cm a je vhodná pro nejrůznější použití.

Stanoviště

Růže jsou poměrně dlouhověké kvetoucí rostliny, proto pečlivě volíme stanoviště i kultivar. Daří se jim na slunném místě, chráněném před větrem, ale s dobrou cirkulací vzduchu. Vhodný je i vyvýšený záhon.

Pěstování

Půda musí být humózní a dobře propustná, trvale nezamokřená. Pro výsadbu používáme speciální substrát pro růže nebo kvalitní kompostovou zeminu slabě kyselé půdy (pH 6,5). Velká rozmanitost odrůd však umožňuje poměrně široký rozsah pěstebních podmínek. Růže od jara pravidelně hnojíme minerálními i organickými hnojivy včetně uleželé chlévské mrvy. Ocení i listovou výživu. Naposledy hnojíme v červenci. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Vrstvou mulče vysokou osm až deset centimetrů hned časně zjara zabráníme růstu plevelů. Na zimu přihrneme zeminou patu keře a podle polohy chráníme i obrost na konstrukci. Pnoucí a popínavé růže vyžadují v porovnání s keřovými mírnější prořezání. Protože nejsou schopny pnout se bez opory, má pro zdárný růst stěžejní význam správné a pravidelné vyvazování. Nesprávně vyvázané růže ztrácejí ve spodní části olistění, méně kvetou, ve vzniklé změti výhonů se snadněji se šíří choroby. Základem řezu je odstranění nemocných, slabých, odumřelých nebo nekvetoucích výhonů. Zejména v prvních dvou letech po výsadbě prořezávání omezíme, později je intenzivnější. Popínavé růže prořezáváme v pozdním létě.

Výsadba pnoucích nebo popínavých růží

Růže vysazujeme do jamky a nakloníme pod úhlem 45 stupňů směrem k podpůrné konstrukci. Všechny výhonky nejlépe pomocí plastových příchytek upevníme k tyčkám nebo drátům. Jsou-li výhonky krátké a ještě nedosáhnou na konstrukci, upevníme je k pomocným tyčkám, které na konstrukci navedeme. Pozor na dešťový stín u zdí, převisy střech apod. Zde vysazujeme růže 45 až 60 cm od paty zdi, kde není půda proschlá.Nevhodná jsou však i místa, kde naopak stéká vody z okapů. Vodící konstrukce upevníme asi 10 cm od zdi, aby se zajistilo proudění vzduchu. V prvním roce růže především koření, potřebuje pravidelnou zálivku. Růži, která má šplhat po stromě, vysazujeme na jeho návětrné straně. Pnout se začne teprve po roce až dvou.

Použití a přínos

Většina popínavých a pnoucích růží bohatě kvete a bujně roste. Obrůstají zahradní stavby a konstrukce (besídky, pergoly, ploty, loubí, tunely, oblouky, trojnožky, podpěry…). Také mohou zakrýt nevzhledné tvary. Zahradě dodávají potřebnou výškovou dimenzi a mnohé intenzivně a příjemně voní. Růže dobře ladí i s ostatními výsadbami, například s trvalkami s barevným a panašovaným listem, či stříbřité tóny a traviny. Jediná podmínka při sesazování je zachovat pro růže dostatek světla.

This entry was posted in Květiny and tagged . Bookmark the permalink.

One Response to Popínavé a pnoucí růže

  1. Marika Haladová says:

    ťahavé ruže

Comments are closed.