Řez komule Davidovy a komule Weyerovy

Komule Davidova

Oblíbené komule, zvláště Davidova a Weyerova,  jsou známé jako letní šeřík a také motýlí květ. Květou v létě, když je již většina keřů odkvetlá, a nádherně voní. Aby komule pravidelně kvetly, měli bychom je správně řezat a tento řez závisí na tom, zda keře kvetou na letošních nebo loňských letorostech.

řez komuleKomule (Buddleia) existuje v asi sto druzích, které rostou ponejvíce jako keře, ale také jako stromy nebo i vytrvalé květiny. Většina druhů, například komule Davidova (Buddleia Davidii) nebo komule Weyerova (Buddleia x weyeriana), kvete na nových letorostech – tedy letošních výhonech. Je i několik druhů, například komule střídavolistá (Buddleia alternifolia), které kvetou na dřevě dvouletém – tedy loňských výhonech.  bílá-Komule-DavidovaTo je důležité rozlišovat, protože podle toho se tyto keře také řežou. Přičemž jsou i druhy, které pravidelný řez nepotřebují, například komule kulovitá (Buddleia globosa) a oranžovým kulovitě uspořádaným květenstvím.

Komule Weyerova

Komule Weyerova (Buddleja x weyeriana) byla vyšlechtěna křížením komule kulovité a komule Davidovy. Je to Komule Weyerovaopadavý, bujně rostoucí, široce rozložitý značně zahuštěný keř, který dorůstá výšky až tří metrů a šířky asi dvou metrů. Kvete od července do konce až září žlutými květenstvími v odstínech od zlatavých po broskvové a středy kvítků mohou být i oranžové. Laty jsou spíše kulovité, nebo palicovité, délky asi 12 cm. Nejsou odolné vůči mrazu, musíme je před nimi chránit. Potřebují i teplé slunné stanoviště s dostatkem vláhy, avšak půda může být i chudší.

motýlí keřKomule Davidova

Komule Davidova (Buddleia Davidii) patří k nejčastěji pěstovaným druhům. Keř má štíhlejší tvar se vzpřímenými větvemi. Krátce trubkovité květy jsou uspořádány v hustých, štíhlých, vzpřímených nebo lehce převislých, asi čtvrt metru dlouhých latách na konci letorostů. Drobné květy v komule Davidikvětenství mohou být od bílé přes růžovou, modrou, purpurově červenou až po tmavě fialovou, příjemně voní a obsahují velké množství nektaru. Komule Davidova v tuhých zimách snadno namrzá, někdy až k zemi, ale snadno obráží a bohatě kvete, jestliže ji správně seřízneme. Více o komuli Davidově ZDE.

Jarní řez komule Davidovy a komule Komule Davidova řezWeyerovy

Zpravidla v březnu nastává vhodná doba pro jarní řez pro komuli Davidovu a Weyerovu. Pochopitelně tuto práci přizpůsobíme aktuálnímu počasí, někde je možné řezat již koncem února, někde až v půlce dubna. Pro řez volíme teplejší jarní počasí, neboť rostlina snadno namrzá. Nejvhodnější čas poznáme podle nalévajících pupenů. Pokud větvě přes zimu namrzly, odstraníme celé jarní řezpoškozené větve, brzy znovu obrazí. Větve, které loni kvetly, odřízneme až na čípek – z něj vyraší nové větve. Zkrátíme je kousek nad očkem, abychom ho nepoškodili. V případě radikálního řezu seřízneme všechny silné větve až na půl metru nad zemí. Také odstraníme tenké, často uschlé větévky. Ponecháme pouze nízký kmínek s několika čípky. V následujících měsících vyrostou letní šeříknové větve. Každoroční radikální způsob řezu přináší nejlepší kvetení.

Letní průřez komule

V době kvetení pouze průběžně odstraňujeme odkvetlá květenství, abychom zabránili tvorbě semen a komule pokračovala v kvetení na bočních výhonech.

This entry was posted in Stromy a keře v zahradě, Tvorba zahrady and tagged . Bookmark the permalink.