Spirála na byliny

 

Spirála na byliny se může stát efektním prvkem zahrádky. Můžeme na ní vytvořit malá políčka pro pěstování bylinek s rozdílnými nároky. Například na vrcholu bude suché místo s chudou půdou a dole výživná a vlhká zemina. Bylinkovou spirálu postavíme blízko domu, nebo u letní kuchyně či místě, kde grilujeme, abychom potřebné koření měli pěkně po ruce.

Chceme-li si užít aromatické vůně a květy plné motýlů, orientujeme spirálu k místu, kde sedáváme – u terasy, u zahradní lavičky apod. Zajímavě bude vypadat ve spojení s mini jezírkem nebo v okrasném trávníku. Umístění je zcela na nás, jen musíme dodržet, že spirálu musíme vystavět na slunném stanovišti.

Stavba spirály

Nejdříve si obstaráme dostatek velkých a pěkných kamenů. Ideální budou kameny jednoho druhu – přírodní balvany a kusy skály, výjimečně můžeme použít dlažební kostky nebo cihly, ale zcela nevhodné by byly prefabrikáty z plastů. Vyměříme si kruh o průměru 2-3 metrů. To uděláme tak, že do středu zatlučeme kolík, ke kterému přivážeme provázek dlouhý 1-1,5 m. Na volná konec provázku připevníme sáček se sypkou hmotou – písek, drobný štěrk, vápno apod. Uděláme do něj malou dírku, tak, aby se sypal tenký pramínek, a vyznačíme jím obvod kruhu. Celou plochu zryjeme nebo zkypříme motykou, odstraníme veškerý plevel. Po obvodu kruhové základny vyryjeme rýhu, kterou vyplníme pískem. Do tohoto písčitého lůžka zasazujeme jeden kámen za druhým. Poté na kruh asi do metrové výšky navršíme zeminu. Vytvarujeme spirálu a po jejím obvodu usazujeme kameny tak, aby byly mírně šikmo ke středu. Nejenže jimi zpevňujeme okraj spirály, ale také vytváříme jednotlivá políčka. Každý takový pěstební dílec opatříme drenážní vrstvou, na kterou pak vrstvíme zeminu, která bude odpovídat nárokům zvolených bylin. Většina koření dává přednost alkalické půdě s neutrální reakcí, a to buď lehkou propustnou nebo humózní zeminu.

Jak osázet spirálu

Spirálu osázíme předpěstovanými sazenicemi. Ty si buď koupíme v zahradnictví, nebo si je sami předpěstujeme. Na vrchol spirály umístíme ty nejméně náročné suchomilné bylinky, které vyžadují hodně slunce. Do spodní části zasadíme byliny vlhkomilnější a silně se rozrůstají. Více o osázení spirály ZDE.

This entry was posted in Stavby a konstrukce, Tvorba zahrady and tagged , , . Bookmark the permalink.