Vánoční výzdoba zahrádky

vánoční výzdoba u domu

Období kolem vánočních svátků přináší možnost zkrášlit si zahrádku nebo alespoň prostor před vchodem do domu. Máme-li u domu pohledný jehličnatý strom, je napůl vyhráno, stačí ho dozdobit. Kromě jehličnanů se k vánočním rostlinným dekoracím báječně hodí také keře s okrasnými listy a červenými nebo modrými plody, jakými jsou například cesmína, mahónie, skimie japonská…

cesminaRostliny, které jsou krásné právě v zimě, ozdobí zápraží, vchodové dveře nebo je umístíme podél cesty do domu naaranžované ve vhodných nádobách. V zimě kvete sytě žlutý převislý keřík, jasmín nahokvětý, nádoby ozdobí i okrasné zelíVchod svátečně oživí různé jehličnany v nádobách, které ozdobíme podle svého vkusu a možností. Když přituhne, chráníme květináče třeba jutovým pytlem, který vyplníme slámou nebo bublinkovou fólií, a přidáme červenou mašli.

Dekorace v nádobách

Porozhlédneme se po vhodných nádobách, jakými jsou proutěné koše, dřevěné soudky, bedýnky, truhlíky. Některé můžeme nastříkat bílou barvou nebo stříbrným či zlatým leskem. Poté do nich naaranžujeme větvičky jehličnanů, především stříbřité odstíny jedlí a smrků. Dále například větvičky cesmíny s temně zelenými, ostře vykrajovanými lesklými listy a nepřehlédnutelnými červenými bobulemi, nebo mahónie s podobnými listy, zato modrými bobulemi. Nádoby osazujeme skupinami chladuvzdorných rostlin a tvoříme nápadité kompozice, kdy využíváme především různost barev a tvarů listů. zimní truhlík na okněVhodné jsou různobarevné vřesovce, libavka, brusinka, hebe, barevné odrůdy vždyzeleného brslenu, převislý břečťan, stříbrný krásnohlávek, starček stříbrný a mnoho dalších. Kompozici můžeme dozdobit červenými jablíčky, pozlacenými ořechy, ozdobami ze slámy, nebo i vánočními koulemi.

Jak osadit velké nádoby

živý vánoční stromekVelké ozdobené nádoby vypadají u vchodu skvěle. Použité rostlinné dekorace však nejsou dost vysoké, proto nádoby nejdřív podložíme výplní (většinou stačí zmačkat silný plastový pytel, nebo větve a slámu apod.) tak, aby nám vznikla mělká nádoba. Tu ještě vyplníme vrstvou drenáže a teprve pak substrátem. Rostlinné kompozice také můžeme dozdobit dekoracemi z proutí nebo pedigu, přidáme kůru, hobliny nebo nabílené zajímavě tvarované suché větve. Nádobu venku zaléváme přiměřeně, aby ani neuschly, ani nebyly přemokřené.

Živé vánoční stromky

elektrické svíčkyJehličnany v zahradě zdobíme kromě dekorací i elektrickými svíčkami. Je třeba být opatrní, protože špatně instalovaná světélka mohou popálit jehličí i větévky, což by stromu rozhodně neprospělo. Pokud možno volíme LEDky, které vydávají studené světlo. U dekorací, které na strom věšíme, dáváme pozor, aby neodíraly a zbytečně nesvíraly větvě, a také rostlinu nadměrně nezatěžovaly. Klasickým svíčkám s knotem a prskavkám se raději vyhneme a zapálíme je mimo živý stromek. Také můžeme na strom pověsit různé bobuje a lojové koule, z nichž budou mít užitek i ptáčkové.

This entry was posted in Tvorba zahrady and tagged , , , . Bookmark the permalink.