Zahradní brány a loubí

Zahradní brány čili oblouky a loubí jsou ozdobné prvky, které mohou přispět ke kráse zahrady. Zatímco brána je poměrně úzká konstrukce pro popínavé rostliny, loubí je klenbovitý kryt tvořený větvemi nebo popínavými rostlinami, většinou mezi vrátky a domem. Slouží pro krásu, předěl, zákoutí, stín a je-li u něj lavička, pro příjemný odpočinek.

Vertikální zahradní konstrukce porostlé pnoucími rostlinami jsou nepřehlédnutelné, zvýrazňují trojrozměrný prostor, vytvářejí předěl mezi částmi zahrady, působí tajemně a přívětivě. Dojem umocní správný výběr popínavých rostlin ZDE, třeba růží ZDE.

Uplatnění brány a loubí

Je důležité, aby zahradní brána nebo loubí měly určitý účel a nestály jen tak uprostřed trávníku nebo vedle záhonu s květinami. Můžeme je použít ke zdůraznění vstupu do zvláštní části zahrady. Brány mohou mít různé tvary, se obloukem nebo špičatým vrcholem, s treláží na bocích, s návazností na jednoduchý laťkový plot… V bráně u zdi či u živého plotu může stát socha, případně lavička. Jsou nenáročné na místo a najdou své uplatnění ve všech typech zahrad.

Materiál na brány, oblouky a loubí

Při výběru materiálu na loubí jeho zahradní bránu bychom měli přihlédnout k tomu, aby ladil s domem a se stylem zahrady. Tradičním stavebním materiálem na zahradní konstrukce je dřevo, ale používají se i kovy, cihly, kámen nebo i plasty. V rustikálním prostředí lze uplatnit hrubé klády, v dalších volíme například konstrukce z latí. Tyto zahradní objekty v nejrůznějším provedení pochopitelně můžeme koupit již hotové. V takovém případě dbáme na to, aby kromě účelnosti a přiměřenosti měly především konstrukční pevnost, aby loubí či brány zatížené popínavými rostlinami odolaly i velmi silnému náporu větru. Brána musí být pohodlně podchodná i po nárůstu popínavých rostlin. Doporučuje se výška 200-210 cm a minimální šířka 120 cm. Strany jsou pokryty treláží nebo sítí z plastů pro uchycení popínavých rostlin. Pro zručného člověka je postavení takové konstrukce snadné. Před nákupem se přesvědčíme, že všechno dřevo je chráněné impregnací a spoje z nerezavějícího materiálu. Kromě dřeva se brány často zhotovují z ocelových trubek (mohou být potaženy plastem), zvláště brány s plným nebo lomeným obloukem. K hotovým obloukům bývá přiložen návod, jak postupovat při jejich montáži a ukotvení.

Ukotvení konstrukce

Velmi důležité je stabilní upevnění sloupků v zemi, aby je nevyvrátila ani tíha rostlin, ani silný vítr. Klasické je upevňování konstrukce do zatloukacích trnů, které se obvykle používají ke kotvení např. do travnatého terénu. O kotvení více ZDE.  Do betonu nebo dlažby je vhodnější použít speciální patky ve tvaru písmene U (úchyty K301), které k podkladu připevňujeme vruty do hmoždinek. Do nich pak zasadíme sloupky oblouku. V současnosti je osvědčené a často používané upevňování zahradních konstrukcí k zemi (ale ne příliš kamenité nebo písku) zemními vruty, jejichž použití je snadné. O zemních vrutech více ZDE.

This entry was posted in Stavby a konstrukce and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ochrana proti robotům Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.