Allium – okrasný česnek

fialové koule okrasného česneku u vody
Česnek obrovský – Allium giganteum, foto med

Kolik tváří může mít jedna odrůda?  Allium – okrasný česnek kvete v různých, zcela odlišných podobách: jednou jako fialová či modrá kompaktní koule, podruhé v prodloužené verzi řídké koule a na jaře jako něžné bílé kvítky se sytě zelenými středy. Šikovné využití různé výšky, tvarů i barev této rostliny vytváří v okrasné zahradě napětí a vzrušení. Okrasný česnek klade na pěstování jen malé nároky, přesto nám přináší příjemný estetický zážitek.

Allium cernuum Nici, foto med

Česnek (Allium) je příbuzný rodiny póru, cibule a pažitky. Allium má dlouhé stonky, velká květenství a nezaměnitelnou vůni – to vše z něj dělá atraktivní záhonovou, nádobovou i řezanou květinu. Název česneku pochází z keltského slova all, které znamená pálivý – odkaz na palčivou chuť cibule. Rostlina se začala pěstovat v Holandsku až v šestnáctém století. Předtím byla běžná ve střední a jižní Evropě, v zemích okolo Středozemního moře, Severní Americe a některých asijských zemích. Květy vydrží ve váze patnáct až dvacet dní. Nejznámější jsou světle modré a bílé odrůdy, či fialové a purpurové, ale pěstují se i malokvěté žluté a světle růžové.

Druhy a odrůdy

Česnek – Allium Sphaerocephalon, foto med

Některé jeho druhy kvetou na jaře, jiné až do srpna, a i potom zůstávají odkvetlá květenství dlouho pěkná. Česnek perský, aflatunský (Allium aflatunense) je jedním z nejkrásnějších a nejoblíbenějších druhů a česnek kýlnatý (A. carinatum ssp. pulchellum) – oba kvetou od května do června. Intenzivně voní a lákají včely. Česnek obrovský (A. giganteum) má své období květu od července do srpna. Nízké druhy (s výškou do 50 cm) jako česnek Christophův (A. christophii) nebo růžový česnek vysokohorský (A. oreophilum) září v popředí záhonů a na slunných skalkách. Česnek karatavský (A. karataviense) je světle modrý nebo fialový, má obrovská květenství v podobě husté koule kvítků o průměru až 25 cm a kvete od května až do července. Česnek kulatohlavý (A. sphaerocephalon) rozkvétá v srpnu, je vyšší, kulovité květy má drobnější, barvy purpurové nebo fialové.

Stanoviště

Rozkvétající Allium giganteum, foto med

Okrasné česneky pokvetou nejlépe v polostinném nebo na slunném stanovišti s dobře propustnou zásaditou či neutrální, písčitohlinitou půdou. Výjimku představuje jeden z nečetných žlutě kvetoucích zástupců, Česnek zlatý (Allium moly), který vyžaduje stinné stanoviště nejlépe před keři ji nějakou zástěnou a který upřednostňuje vlhkou, hlinitou půdu.

Pěstování


Pažitka Čínská Česneková Kobold – Allium Tuberosum, foto med

Okrasný česnek je nenáročnou a přitom bezesporu zajímavou cibulovinou. Jeho cibulky vysazujeme v září až říjnu nebo v březnu až dubnu. Jednotlivé druhy kvetou od května do srpna. Po odkvětu buď květenství odstraníme, nebo je necháme dozrát buď pro rozmnožování semeny nebo i pro suchá aranžmá. Okrasný česnek dobře snáší sucho, ale na začátku vegetace bychom ho měli zalévat i přihnojovat. Jakmile se po odkvětu cibule zatáhnou, rozhodně je již nezaléváme, neboť potřebují sucho. Cibule můžeme nechat v zemi na stejném místě i několik let. V případě potřeby je přesazujeme po zatažení listů. Většina okrasných česneků nevyžaduje zimní ochranu a není ani příliš náchylná k chorobám nebo škůdcům. Okrasný česnek můžeme pěstovat i v květináčích a různých pěstebních nádobách. Česnek karatavský a Česnek Christophův jsou zvláště vhodné díky svému nízkému vzrůstu.

Množení

Odkvetlý okrasný česnek, foto med

Většina druhů okrasných česneků se snadno množí semeny, které se vytváří po odkvětu na podzim. Také se snadno rozmnožuje dceřinými cibulkami, které se tvoří kolem mateřské cibule.. Pokud okrasnému česneku vyhovuje stanoviště, rychle se šíří samovolným dělením cibulek. Chceme-li, aby okrasný česnek v přírodně pojaté zahradě zplaněl, vysadíme na jedno místo velké množství cibulek a dál už se o ně nemusíme starat.

Použití a přínos

Okrasný česnek Purple sensation, foto med

Díky pozdní době květu a fialovým až červeným květenstvím představují statné okrasné česneky s výškou 80-100 cm ideální partnery do trvalkových záhonů. Okrasný česnek je vhodný i k řezu do vázy.

Jedna odpověď na “Allium – okrasný česnek”

  1. Mám zahrádku v kolonii, používám proti hrabošům granule, neboť si chci vypěstovat své brambory i na uskladnění. V poslední době si všímám, že mi třeba i řádek nevyklíčí a že mi jej myši zlikvidovaly.Ostatní, kteří granule nepoužívají, a ani tam tak často nejsou na zahradě mají brambory v pořádku. Tak se chci prosím zeptat, jestli si tam ty myši nenalákávám těma granule jako potrava? Mám obavy tam vůbec nic nedat, protože ostatní tam mají např. jen dva řádky. Děkuji za odpověď do meilu, H.

Komentáře jsou uzavřeny.