Blahokeř trojmý – okrasný keř s exotickými plody

okrasný keř s exotickými plody - Blahokeř trojmý - černé bobule s červeným kalichem
Blahokeř trojmý, foto med

Blahokeř trojmý rozkvétá pozdě, až koncem léta. Bílé květy rostou ze zelených kalichů, které se po odkvětu vybarví do červena až purpurova. V říjnu se pak dosud uzavřený kalich otevře a odhalí zářivě modrý plod ve tvaru kuličky. Blahokeř má navíc léčivé účinky – tiší bolest a snižuje krevní tlak. Nenáročný keř, jeho pěstování zvládnou i začátečníci.

Blahokeř trojmý, květ, foto med

Blahokeř trojmý (Clerodendrum Trichotomum) je hustý opadavý listnatý keř nebo strom, který ve své domovině (Východní Čína, Indie, Korea, Tchaj-wan, Japonsko) dorůstá výšky až deseti metrů. V našich podmínkách se jedná o asi dvoumetrový keř. Tmavozelené listy jsou oválné a jemně vroubkované, vzpřímené větve v mládí chloupkaté, květenství je vrcholík na dlouhé stopce, květy bílé s líbeznou vůní, kalich zelený, později červený až purpurový, plod zářivě modrá peckovice o průměru necelého centimetru. V přírodě roste v lesích do nadmořské výšky přes 2000 metrů.

Odrůdy a kultivary

Blahokeř, Clerodendrum Trichotomum, foto med

Některé odrůdy se pěstují jako okrasné zahradní keře nebo rostliny v přenosných nádobách, některé přímo jako pokojové rostliny. Pokojovým variantám se lidově říká panenská láska. Nejznámějším druhem tohoto okrasného keře je Clerodendrum thomsoniae; C. Trichotomum Carnival je vzpřímeného růstu s modrozelenými listy se žlutým okrajem a růžovým kalichem a slonovinově bílým květem; odolnější C. trichotomum var. Fargesii má až 15 cm dlouhé, zelený kalich, bílé květy a světlemodrý plod; C. White Calyx má bílý kalich i květy; C. Trichotomum fargesii má vonné bílé nebo růžové květy; Clerodendrum bungei Pink Diamond má zajímavou kombinací barev na listech – tmavě zelená, světle zelená, šedozelená a bílá, světle purpurově červenými květy, ale plody nevytváří, není mrazuvzdorná.

Stanoviště

Blahokeř trojmý má rád slunné stanoviště, ale chráněné před slunečním úpalem a větrem, snáší i polostín. V našich podmínkách je většina odrůd mrazuvzdorná až do mínus 17 °C.

Pěstování

Blahokeř pozdní, foto med

Blahokeři trojmému se bude nejlépe dařit v živné, humózní, mírně vlhké a propustné půdě. Zaléváme ho podle potřeby, zejména mladé keře potřebují více vláhy. Můžeme tuto rostlinu i přihnojovat, ale nezbytně nutné to není . Přestože je Blahokeř  ve většině druhů mrazuvzdorný, chráníme ho raději v zimě nastýlkou z listí nebo chvojí. Více o zazimování okrasných rostlin ZDE. Pokud však ve velkých mrazech omrzne, snadno po jarním seříznutí regeneruje.

Množení

Blahokeř lze nejsnáze množit na jaře řízkováním. Množení semeny je poměrně náročné.

Využití a přínos

plod-C.-Trichotomum
Blahokeř, plod, C.-Trichotomum, foto med

Na první pohled nenápadný keř vysazujeme nejlépe tam, kde můžeme zblízka pozorovat jeho exotické plody. Vhodný je i to skupinových výsadeb či podél cest. Listy a výhony jsou jedlé a mají i léčivé a zklidňující účinky. Tiší bolest a snižují vysoký krevní tlak.