Chmel je naše zelené zlato a pivo by bez něj nebylo pivem. Tuto starou kulturní rostlinu v Čechách pěstujeme již od 9. století. Ochucené chmelové výhonky jsou od středověku považovány za delikatesu. Chmel se využívá nejen v pivovarnictví, ale i v kosmetice, ve farmacii a také v domácím léčitelství. Čaj z chmelových šištic působí jako sedativum, pomáhá proti nespavosti, svalových křečí a dalších neduhů.
Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je rozšířen po celém mírném pásu světa. Je vlhkomilný a vyskytuje se ponejvíce v podobě mohutných porostů pnoucích se po křovinách rostoucích podél řek a potoků. Jako kulturní rostlina se chmel pěstuje na opěrách v rovinách s mírně kyselou půdou a se slabě kolísající hladinou podzemní vody. Za zelené zlato pivovarnictví jsou považovány odrůdy z Žatecka, které patří k nejkvalitnějším na světě. Chmel je pravotočivá ovíjivá liána z čeledi konopovitých se srdčitými listy. Má květy samčí, jenž mají na konci stonků uprostřed listů vrcholičnaté laty prašníkových květů, a květy samičí zelenavé barvy, z nichž se v úžlabí listů vyvíjejí dvě šištice vejcovitého tvaru. Plodenství jsou převislá, dlouhá až 6 cm. Plody jsou drobné žlutozelené nažky pokryté žlázkami s typickým aroma.
Využití chmele v kuchyni
Samičí chmelové šištice se používají k výrobě piva. Mladé výhonky chmele využijeme v kuchyni. Připravujeme je buď jako tzv. chmelový chřest, kdy je ochucujeme solí, pepřem octem a olejem, anebo je přidáváme do salátů, či polévek, dokonce je můžeme jako chřest i nakládat.
Účinné látky
Samičí šištice chmelu jako nejdůležitější cenné látky obsahují pryskyřice (alfa hořké kyseliny – humulon a beta hořké kyseliny lupulon), které ovlivňují chuť a vůni piva. Dalšími významnými látkami jsou silice s terpenoidy, které mají konzervační účinky, flavonoidy, hořčiny, třísloviny, vosky, fytosteroly, cholin…
Sběr a sušení
Chmelové šištice sbíráme na přelomu srpna a září, kdy obsahují nejvíce účinných látek. Sušíme je pozvolna, za teplot nepřesahujících 40 °C. Nevýhodou této léčivky je, že velmi rychle ztrácí léčivé účinky a za necelý rok se již v podstatě bezcenný. U citlivých jedinců může vyvolat sběr, ale i užívání chmelu alergickou reakci.
Jaké choroby a neduhy pomáhá chmel léčit
Chmelový čaj (odvar i macerát z šištic): polévkovou lžíci šištic přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut luhovat. Anebo stejné množství zalijeme studenou vodou, necháme macerovat celý den a před užitím mírně zahřejeme. Užíváme na:
- nespavost (pijeme před spaním)
- jako sedativum pro zmírnění bolestí
- snížení horečky
- nechutenství i špatné trávení
- k regulaci menstruační cyklu
- k odvodnění jako močopudný prostředek
- k tlumení pohlavního pudu (málo žádoucí)
Nic se nesmí přehánět a ani chmelovou terapii bychom neměli podstupovat déle než tři měsíce.
Nálev do koupele (2 hrsti šištic spaříme horkou vodou, necháme vylouhovat a nalijeme do koupací lázně):
- nespavost, neklid, rozrušení
- klimakterické potíže
- uhrovitá pleť (obklady)
Mladé výhonky (připravené jako salát nebo chřest):
- při nedostatku vitamínů skupiny B
- při nechutenství
Dobrý den. Vzhledem k tomu, že velice špatně spím, tak jsem si zakoupila chmel, ale je na pití opravdu tak odporný, že jsem si řekla, že snad nebudu raděj spát. Vypila jsem sice ten čtvrtlitrový hrneček, ale opravdu to byl boj. Dal by se nějak dochutit nebo by tím ztratil účinek? Doposud mě nevadilo pít jakékoliv bylinky, ale ten chmel je pro mne opravdu odporný. Budu se ovšem pokoušet si na jeho chuť zvyknout.
Dobrý den, to máte pravdu, chmel je velmi hořký. Pivo ostatně také, i když méně. Nemyslím, že by účinky chmelu oslabilo nějaké dochucení, klidně si čaj oslaďtě medem nebo cukrem, ale obávám se, že hořkost stejně přetrvá.