Chrpa – letničky i trvalky

Modré květy trvalky Chrpy horské
Chrpa horská, Centaurea Montana, foto med

Při představě léta mi před očima vyvstane zlaté obilné pole lemované červenými vlčími máky a jasně modrými květy chrpy polní. A právě Chrpa modrá, polní je předchůdkyní všech vyšlechtěných trvalek i letniček s květy nejrůznějších barev a tvarů. Navíc má léčivé účinky. Chrpa – letničky i trvalky se snadno pěstují a snáší i přísušky.

Chrpa modrá, polní (Centaurea cyanus), foto Fan

Planá Chrpa modrá (Centaurea cyanus) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) pochází z Asie a roste po celé Evropě. Vyskytuje se jako letnička i jako trvalka a jsou z ní vyšlechtěny stovky odrůd. Vysoká bývá mezi 30-100 cm, stonek je statný, členěné listy šedozelené, vespod bíle plstnaté. Kvete dvakrát až třikrát do roka. Květenství vypadá trochu jako bodlák a je tvořeno mnoha drobnými trubkovitými kvítky, které mají podle druhu modré, bílé, růžové, červené, fialové až hnědé. Letničky jsou drobnější, trvalky robustnější s většími květy.

Druhy a odrůdy

Chrpa modrá, Cyanus segetum hill, foto med

Chrpa se vyskytuje ve více než 500 druzích. Rozšířena je především v Evropě.

– Letničky

Centaurea cyanus segetum hill, foto med

Letničky se obvykle dodávají v barevných směsích. Vyséváme je rovnou na stanoviště, nebo si je na jaře předpěstujeme. Dorůstají zpravidla okolo 60 cm, mají drobnější jemné květy, které mohou být jednoduché nebo plnokvěté.

Chrpa čekánek, foto med
  • Chrpa modrá, polní (Centaurea cyanus) dorůstá 60 cm, kvete nádherně modře, roste planě v obilných polích a na okrajích cest, má léčivé účinky;
  • Chrpa pižmová (C. moschata) kvete žlutě, také bíle, fialově a růžově, jsou vhodné k sušení so suchých aranžmá;
  • Chrpa císařská (C. imperialis) kvete velkými květy různých barev.

– Trvalky

Chrpa horská. foto med

Vytrvalé chrpy jsou robustnější a mají větší květy. Pokud je ihned po odkvětu seřízneme, pokvetou opakovaně.

Chrpa žlutokvětá, Centaurea macrocephala, foto med
  • Chrpa horská (Centaurea Montana) – přirozeně roste na horských loukách a okrajích lesů, dorůstá výšky kolem 50 cm, kvete fialově, od června do srpna; Kultivar Alba kvete bíle, ‚Amethyst in Snow‘ má květy bílé s fialovým středem, ‚Grandiflora‘ kvete modře, ‚Purham Variety‘ fialově; ‚C. scabiosa‘ purpurově;
  • Chrpa bělavá (C. dealbata) je až 60 cm vysoká a květy má okraje sytě růžové a střed světle růžové;
  • Chrpa žlutokvětá (C. macrocephala) dorůstá 100 cm, kvete žlutě, přičemž nejvyšší listy květenství zčásti obalují;
  • Chrpa (C. ruthenica) dorůstá 150 cm, kvete sírově žlutými květy;
  • Chrpa červená (C. atropurpurea) květy má červenohnědé, dobře snáší i úpal;
  • Chrpa ‚Cara Mia‘ (C. ‚Cara Mia‘) má fialovorůžové květy jakoby roztřepené;
  • Chrpa chlumní (C. triumfetti) dorůstá 50 cm, roste na skalkách, kvete od července do září, květy jsou fialové, mohou být i modré, růžové nebo bílé;
  • Chrpa luční pravá (C. jacea ssp. Jacea) dorůstá do výšky 50-120 cm, květ má růžový až fialový;
  • Chrpa parukářka (C. pseudophyrgia) dorůstá 100 cm, kvete růžově.
  • Chrpa čekánek (C scabiosa), dorůstá 100 cm, planě rostoucí rostlina kvete v srpnu růžovofialově.

Stanoviště

Chrpa modrá, Cyanus, foto med

Chrpy upřednostňují slunné, případně polostinné stanoviště. Optimální je propustná, mírně vlhká půda, ale dobře snáší i sucho. Vytrvalé druhý rostou na stejném stanovišti řadu let.

Chrpa – letničky i trvalky – pěstování

Chrpa bělavá, foto med

Chrpy sázíme na vzdálenost 40—60 cm do běžné zahradní zeminy. Semena letniček vyséváme na jaře přímo na záhon, nebo si předpěstujeme sazeničky. Zálivku potřebuje jen během horkých suchých dní. Po odkvětu z trvalek květy odstřihneme, podpoříme tím další násadu poupat. Trsy trvalek se rychle rozrůstají, ty vysoké potřebují oporu. Letničky po odkvětu likvidujeme, případně si posbíráme semínka pro další pěstování.

Chrpa – letničky i trvalky- množení

Chrpa modrá, foto med

Letničky se často rozmnožují samovýsevem. Semínka vyséváme od března do pěstebních nádob, které překryjeme sklem nebo fólií. Sazenice přesazujeme v květnu pod „ledových mužích“. Trvalky množíme na jaře nebo na podzim dělením trsů.

Použití a přínos

Chrpa horská, foto med

Chrpy trvalky jsou vhodné do smíšených trvalkových záhonů nebo jako solitéry. Bývají hojně navštěvovány včelami a motýly. Chrpy používáme je řezané do květinových aranžmá. Také je snadno sušíme a aranžujeme do suchých vazeb.

Léčivé účinky chrpy polní

Chrpa modrá, foto med

Květ se zákrovem i bez něj Chrpy modré, polní sušíme ve větrané temné místnosti. Použijeme ji do směsi s Heřmánkem pravým a Světlíkem lékařským. Nálev na výplach očí: Vrchovatou polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, 15 minut louhujeme, přecedíme a necháme zchladnout. Vlažným nálevem vyplachujeme podrážděné a unavené oči např. z dlouhé práce s počítačem.