Po staletí jsou nedílnou součástí zahrad. Jejich tvary, barvy i vůně nám právem připadají dokonalé s jen málokdo by nezatoužil mít na své zahrádce alespoň keřík. Důležité je při jejich pěstování vyvarovat se zbytečných chyb. Chyby při pěstování růží nenastanou, když o ně budeme správně pečovat. Růže například vysazujeme je vždy na slunečné místo, protože v přistínění mají dlouhé výhony, řídké olistění a málo kvetou. Další podmínkou je výživná nezamokřená půda.
Růže zůstávají na stanovišti mnoho let, proto se je snažíme již před výsadbou dobře připravit. Jámy můžeme vykopat v předstihu, již dva měsíce před výsadbou.
Výsadba
Na dno umístíme kompost a uleželý hnůj, které zasypeme vrstvou půdy, a teprve do takto připravené jámy přijdou růže. Použijeme speciální substrát nebo kvalitní kompostovou zeminu. V žádném případě růže nevysazujeme do substrátu po uhynulých nebo přestárlých růžích, protože by se brzy dostavily výrazné známky únavy půdy často spojené s výskytem háďátka. Na jaře nebo na podzim použijeme prostokořenné rostliny, po celou dobu vegetace můžeme vysazovat rostliny z kontejnerů.
Výživa
Čerstvě vysazované růže nikdy kolem kořenů neobsypáváme minerálním hnojivem. Hnojit je můžeme začít až po řádném zakořenění, zpravidla to zcela stačí až v následujícím roce. Nejlepší je používat speciální hnojiva pro růže, jichž je nabídka na trhu opravdu bohatá. Hnojíme přesně podle návodu na obale hnojiva. Od poloviny léta také nepřidáváme hnojivy s obsahem dusíku, aby dřevo mohlo řádně vyzrát.
Barvy růží
Při nákupu se informujeme, zda se jedná o růže remontantní, které opakují kvetení, anebo o růže jen jedenkrát kvetoucí. Nabízí se celá škála sytých i pastelových barev, některé odrůdy jsou i dvoubarevné, ovšem snu šlechtitelů jsme se dosud nepřiblížili: typicky modrou růži stále nemáme. Výjimečné barvy představují sytě fialová anebo temná červeno–černá. Chceme-li růže déle a úspěšně pěstovat, vyplatí se sehnat si příručku o správném řezu, který je velmi důležitý pro dlouhověkost a vitalitu rostliny. Růže dělíme do několika skupin a podle nich se také poněkud liší některé pěstební kroky a především řez.
Druhy růží
Toužíme–li po růži romantické do vázy, volíme čajohybridy a nostalgické anglické růže. Pro přírodní výsadby se zase hodí růže sadové, které jsou podobně vitální jak nezničitelná růže šípková. Vyhledávanou vlastností růží je také jejich vůně. Současná nabídka na trhu velmi zjednodušila výběr. Jestli netrváme na konkrétní odrůdě, ale potřebujeme vitální kvalitní růži, najdeme je pod skupinovými jmény – pod názvem Pirueta se skrývají popínavé růže, pozoruhodné krásné květy nabídne Romantika, Potěšení zavoní, Symfonie je složena z drobnokvětých růží a Terasa předurčuje omezené prostory. Stačí si pak v příslušné skupině vybrat vhodnou barvu. Když zapojíme růže do trvalkových záhonů nebo popínavé růže kombinujeme s plaménky nebo zimolezy, dostaneme nevšední a zajímavá seskupení. Do nádob volíme nízké keříčkové růže, často označované také jako terasové nebo miniaturní. Výborně zde ale vyniknou i růže na kmínku.
Péče a zimní ochrana
V rámci možností odstraňujeme odkvetlé květy. Pnoucí růže podle potřeby vyvazujeme k opoře. Půdopokryvné a sadové růže v průběhu vegetace usměrňujeme tak, aby šlahouny mířily správným směrem, nevhodné odstřihujeme. Na zimu růžím dopřejeme řádnou ochranu podle druhu. Při nakopčení půdy nikdy nesmíme odhalit kořeny, bezpečné je užití speciální mulče na růže. Znásobenou péči věnujeme růžím v nádobách.
Nejčastější chyby při pěstování růží
- Proč růže zplaní: Při řezu u očkovaných růží nebyly odstraněny výhony z podnože, které přerostly ušlechtilou část. Květy jsou nyní prázdné, světle růžové.
- Proč jsou obnažené kořeny: Chybou byla mělká výsadba, později nebyl dodáván kompost nebo nebyly růže na jaře odhrnuty. Keře promrzají i prosychají, podporuje se tvorba výhonů z podnoží.
- Vysoké staré dřevo: Málo řezaným záhonovým růžím hrozí náhlé vymrznutí.
- Schnoucí staré dřevo s malým počtem oček: Staré dřevo nebylo vyřezáváno pilkou.
- Přerůstající růže, které utlačují růže sousední: Byla špatně zvolena skladba odrůd, které jsou nestejně vzrůstné.
- Růže málo a pozdě kvetou na dlouhých lodyhách: Většinou je na vině příliš zastíněné místo.
- Sadová neroste a živoří: Příčinou je malá jamka už při sázení, nedostatečné počáteční pletí a zalévání.
- List světle zelený s tmavšími žilkami: Jde o chlorózu – nedostatek železa v pro rostlinu přijatelné formě.