Co a jak léčí bukvice lékařská

fialové květy na dlouhých stonkách léčivé byliny Bukvice lékařské
Co a jak léčí bukvice lékařská, foto med

Bukvice lékařská bývala v minulosti jednou z nejvyhledávanějších léčivých rostlin, dokonce se jí připisovaly i magické účinky a tomu, kdo ji nosil při sobě, přinášela lásku nebo štěstí a zaháněla ošklivé sny a noční můry. Bukvice lékařská zklidňuje podrážděné nervy, přináší úlevný spánek, léčí choroby průdušek a další neduhy. Bukvici si nasbíráme v přírodě nebo si ji vypěstujeme na zahrádce, případně ji koupíme v lékárně.

Bukvice lékařská, foto med

Bukvice lékařská (Betonica officinalis), lidově čistec či betonie je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Rostlina má ztluštělý stonek s řídce rostoucími řapíkatými listy, které jsou jemně chlupaté. Dorůstá často až metrové výšky. Bukvice kvete od července do konce září karmínově nebo nachově červenými až nafialovělými květy v hustých lichoklasech, které jsou dlouhé pět  až šest centimetrů. Plodem je tvrdka. Léčivé účinky bukvice jsou známé již odedávna, znali je jak Keltové, tak Egypťané, a těchto medicínských znalostí využíváme je dodnes.

Stanoviště a výskyt

Bukvice lékařská, foto med

Bukvice lékařská pochází z Evropy a ze Středomoří, u nás roste ve volné přírodě kromě hornatých krajin snad všude. V přírodě je pro svou výšku a výrazný květ nepřehlédnutelná. Často roste ve skupinách na loukách, pastvinách, stráních, pasekách i poblíž vodních toků. Upřednostňuje těžší a vlhčí hlinité až hlinito-jílovité půdy, ale potřebuje ke zdravému růstu dostatečně světlé stanoviště.

Pěstování

Bukvici lékařskou můžeme úspěšně pěstovat i na zahradě na vlhčím místě, které však bude dostatečně osvícené sluncem. Semena dostaneme v některých zahradnictvích, ale také si je můžeme nasbírat v přírodě. Vyséváme na jaře, a pokud jsme zvolili vyhovující stanoviště, žádnou další péči bukvice nepotřebuje.

Sběr a sušení

Bukvici lékařskou sklízíme v době rozkvětu tak, že kousek nad zemí ustřihneme celou rostlinu a zavěsíme ji v menších svazcích na místo, kde proudí vzduch. Také můžeme sušit rozloženou na roštech, rostliny pak občas obrátíme. Suchou drogu drháme ze stonků do vzduchotěsných nádob a uskladníme v chladnu a suchu. Více ZDE.

Použití a přínos

Bukvice lékařská, foto med

Sušená nať bukvice lékařské obsahuje množství léčivých látek. Obsahuje mimo jiné třísloviny, silice, hořčiny, betain, cholin, kyselinu tannovou, stachydrin aj. Má tišící účinky na centrální nervovou soustavu, uvolňuje a ředí hlen, blahodárně působí na celý organismus. Důležité je, že nemá žádné vedlejší účinky, nebo alespoň žádné nejsou známé. Kromě léčivých účinků vypadá bukvice velmi dobře i jako okrasná trvalka na záhonu jako solitér i ve smíšených výsadbách. Ve váze jako řezaná květina dlouho vydrží čerstvá. Magické ochranné účinky bukvice pomáhají tomu, kdo na magii věří. Pro domácí léčbu se z natě bukvice lékařské připravujeme především čaj a obklady. Léčivé účinky bude mít i bukvicové víno, tinktura nebo šňupací prášek. Léčiva se mohou namíchat i z více druhů bylin.

Co léčí bukvice lékařská

Bukvice se v minulosti, ale i dnes využívala k léčbě:

  • neurózy, nespavosti, rozrušení, stresu, lehké depresi;
  • nemoci trávicího ústrojí od zkaženého žaludku po krvavý průjem (čaj; koupel)
  • nemocí dýchacího ústrojí jako antiastmatikum – astma, hluboký kašel, bronchitida, zánět průdušek, zápal plic aj. (čaj, odvar);
  • vysokého krevního tlaku, který mírně snižuje (čaj a koupel)
  • bércových vředů a kožních ekzémů (šťáva a odvar);
  • zánětů ledvin a močového měchýře (čaj);
  • aterosklerózy, artritidě, revmatu (čaj, obklady)
  • zklidňuje v období menopauzy.

Příprava léků z bukvice lékařské

Bukvice, foto med
  • Čaj, nálev: 1 lžičku sušené drogy přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, 10-15 minut vyluhujeme, poté přecedíme a popíjíme po doušcích 2-4x denně.
  • Odvar do koupele: do půllitru studené vody přidáme hrst sušené bukvice, přivedeme k varu a vaříme 3-5 minut. Poté přecedíme do koupele. Také můžeme při větších problémech užívat vnitřně jako čaj 3x denně.
  • Šňupací prášek: rozdrtíme nebo rozmixujeme sušenou nať z bukvice, můžeme přidat rozmarýn, mátu, šalvěj a majoránku. Promícháme a prosejeme jemným sítkem. Šňupeme 2x denně při bolesti hlavy, při dráždění sliznice přestaneme ihned užívat.
  • Bylinný polštář: pro dobré spaní naplníme malý polštářek sušenou natí bukvice, přidáme trochu levandule, meduňky a heřmánku. Vyměňujeme 2x do roka za čerstvé.
  • Víno: šálek čerstvé natě bukvice pokrájíme a zalijeme litrem přírodního bílého vína. Necháme stát na slunném stanovišti 14 dní, poté scedíme přes plátno. Užíváme při dýchacích potížích, kašli a nachlazení po lžících.