Ekologicky proti škůdcům na zahradě

růžový květ ibišku napadaný mšicemi
Mšice na květu ibišku, foto med

Jak se bránit chorobám a škůdcům, které napadají zeleninu, ovoce a okrasné rostliny, které s láskou pěstujeme na zahradě. Využít můžeme celé spektrum chemické ochrany rostlin, ale co dělat v případě, že se chceme používání chemických látek, vyhnout? Ekologicky proti škůdcům na zelenině, ovoci i okrasných rostlinách na zahradě můžeme postupovat bez obav, že by postřiky nebyly účinné.

S úspěchem můžeme proti různým škůdcům rostlin, které pěstujeme na zahradě, využít nejrůznější roztoky, nálevy a jíchy. Použijeme plané i zahradní byliny, z nichž si snadno vyrobíme zcela ekologické, a přesto účinné postřiky stejně, jak to již v dávných časech dělávali naši předkové. Bojujme ekologicky proti škůdcům.

Jak na housenky

Zelí okousané housenkami Běláska, foto med

Košťálovou zeleninu pilně ožírají housenky motýla Běláska zelného, který právě na košťálovou zeleninu klade svá vajíčka. Když kolem ohroženého záhonu souběžně s kedlubnami, zelím, květákem a dalšími košťáloviny zasadíme i bylinky Tymián (případně Mateřídoušku) a Mátu peprnou, s poměrně velkým úspěchem běláska od aktivit kladení vajíček na naší zeleninu odradíme.

Roztoči a další hmyz

Vratič obecný, foto med

Roztoči škodí zelenině, roztočíci jahodoví ničí naše jahody, další nejrůznější hmyz škodí na naší zahradě. Odpudíme je a zlikvidujeme jedovatým postřikem, který si vyrobíme odvarem z Vratiče obecného. Tato planá bylina však obsahuje látky, které jsou jedovaté i pro člověka, proto ho používáme jen v nutných případech a při práci dodržujeme mimořádnou opatrnost. Na jeden litr horké vody dáváme 300 gramů kvetoucí rostliny a necháme vylouhovat.

Mšice

Mšice, foto med

O boji s různými druhy mšic jsme již psali ZDE  a ZDE. Velmi účinný je vývar z listů Rebarbory neboli reveně, který připravíme z 1 kg listů rebarbory a 5 litrů vody. Působí nejen proti mšicím, ale i proti housenkám a larvám různých škůdců. Nálev připravíme z 1 kg reveně a stříkáme neředěným přípravkem listy nebo půdu. Mšice krvavé zase odstraníme nezředěným nálevem z řeřišnice. Shluky mšic, které se nejčastěji vyskytují na jabloních, potřeme štětcem. Použít můžeme i výluh z kopřiv. Je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků. 200 g kopřivy necháme ve 2 litrech vody stát na slunci jeden den a pak studeným, v poměru 1:5 zředěným výluhem stříkáme. Růže proti mšicím spolehlivě ochráníme, když kolem nich zasadíme keříčky levandule.

Svilušky

Svilušky, které napadly listy zelenin, lze odstranit tak, že ošetříme spodní strany listu mýdlovým postřikem. Použijeme 20 g jádrového mýdla s Jelenem na litr vody – mýdlo rozvaříme, po vychladnutí přecedíme a roztok je připraven k postřiku.

Plísně a houby

Květ řebříčku, foto med

Na hnilobu květů i moniliózu peckovin si připravíme z listů křenu. V 1 litru vody spaříme 500 g křenových listů. Vzniklý nálev zředíme v poměru 1:5 a stříkáme na květy. Vývar z česneku nebo z póru zvyšuje odolnost rostlin proti plísni šedé zvláště u jahod. Na 1 litr vody dáme asi 20 g nadrceného česneku nebo póru. Vývar se používá zchlazený. Česnek vysazený v záhonu růží dodává sílu v obraně proti nemocem. Výluh z 200 g květu řebříčku v 1 litru vody bude chránit naše rostlin v boji s houbami i hmyzem. Postřik aplikujeme zředěný v poměru 1:10. Zředěný vývar, který získáme z 5 litrů vody a 500 g Přesličky rolní ochrání rostliny proti padlí a jiným houbám. Roztok na rostliny nanášíme nejlépe za svitu slunce po dobu tří dnů. Jako prevence proti padlí růží je účinná jícha (výluh) ze směsi rajčatových výhonků s cibulí, hluchavkou a březovým listím.