Hledík větší aneb lví tlamička – pěstování

Hledíky, lví tlamičky různých barev
Hledíky, foto med

Hledíky milují především děti, říkají jim lví hubičky nebo zaječí tlamičky, protože, když květ ze stran trochu zmáčknou, vypadá to, jako by otevíraly tlamičky. Hledík větší kvete v mnoha barevných odstínech. Podle druhu je můžeme sázet do okrasných zahrad, ale také jako balkónovou do truhlíků. Jsou již vyšlechtěné i převislé odrůdy.

Hledíky
Hledík středně vysoký, foto med

Hledík (Antirrhinum) je letnička, která kvete také od června do října. Dorůstají podle odrůd od patnácti do asi devadesáti centimetrů. Trubkovité květy s pyskem svou délkou znesnadňují včelám opylení, zvládají to jen čmeláci. Na druhou stranu to znamená, že tyto květiny nevadí alergikům. Také se obvykle nesprašují, takže si i vysemeněné rostliny podrží mateřskou barvu květů a nemísí se mezi sebou. Pyskaté hrozny květů na vzpřímených lodyhách kvetou kromě modré všemi možnými barevnými odstíny. Po odkvětu vytváří vejčitou tobolku s černými lesklými plody.

Odrůdy a kultivary

hledíky
Hledík (Antirrhinum majus), foto med

Hledík pochází ze severní Ameriky, kde roste volně. Stejně tak ho najdeme v přírodě středomořských států. V Evropě se hledík pěstuje přibližně od středověku a místy i zplaněl. U nás zdomácněl druh hledík větší (Antirrhinum majus) a jeho odrůdy a kultivary. Rozdělujeme ho do pěti skupin:

hledíky
Hledík vysoký, foto med
  • hledíky vysoké (A. majus var. 
  • grandiflorum hort.), dorůstají až metrové výšky a patří sem například Madame Butterfly, Bright Butterfly a Supreme Double. Květy mají plné i jednoduché, anebo zvlněné (odrůdy F1). Jsou vhodné k řezu.
  • hledíky středně vysoké (A. majus var. nanum hort.) s výškou mezi třiceti až šedesáti centimetry, např. Coronette, Fair, Cheerio Vanity, White Wander.
  • hledíky nízké a zakrslé (A. majus var. pumilum hort.) dorůstající dvaceti pěti centimetrů, patří sem Peaches and Cream, Tom tumb. Jsou vhodné k lemování záhonů, neboť se dobře větví.
  • hledíky miniaturní do dvaceti centimetrů, např. Bells, Little Gem.
  • hledíky převislé, například Candelabra.

Stanoviště

Hledík větší vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou výživnou půdu. Vyšší druhy hledíků vysazujeme v zadních částech okrasných záhonů ve skupinách, malé a zakrslé druhy na lemy záhonů nebo do nádob a truhlíků.

Pěstování

hledíky
Červené hledíky, foto med

Semínka hledíku vyséváme do pařeniště, skleníku nebo pěstebních nádob již v únoru až březnu. Sypeme je na povrch zeminy, do které ji jen mírně zatlačíme. Rosíme, abychom proudem vody semínka nevyplavili. Sazeničky pak sázíme na venkovní záhony od konce dubna do května. Zemina by měla výt vlhká, aby se mladé rostlinky dobře ujaly. Zaléváme jen při dlouhodobějším sucha a jen málo, dlouhodobé přemokření nesnášejí. Jakmile rostlina dosáhne výšky deseti centimetrů, zaštípneme ji, aby se dobře větvila. Odkvetlé květy odstraňujeme, čímž podporujeme další násadu květů. Vyšší kultivary vyžadují podporu. Přestože hledíky dobře odolávají chladu, většinou jejich vegetaci ukončí první mrazíky.

Množení

Hledíky množíme semeny vždy zjara. Na chráněných místech často samy vysemení, vyrostou a vykvetou. Také si můžeme koupit již vzrostlejší sazeničky v zahradnictví.

Použití a přínos

hledíky
Růžový hledík, foto med

Vysoké odrůdy jsou vhodné k řezu, když ze stonků, které jsou ponořené ve vodě, odstraníme listy, vydrží květiny ve váze dlouho. Nízké a převislé odrůdy jsou vhodné do truhlíků nebo závěsných košů. Trpasličí formy můžeme umístit i do skalky. Na květinovém záhonu hledíky nejlépe vypadají, když v hustší výsadbě kombinujeme různé barvy. Na smíšených záhonech dobře vypadají s kopretinami, cíniemi, afrikány, k podzimu s astrami a jiřinkami. Hledíky můžeme nechat přezimovat na chladném a světlém místě, pokud je nenapadnou choroby, můžeme se těšit na bohatě kvetoucí rostlinu.