Strom Javor má dekorativní listí, které se na podzim nádherně vybarvuje. Javor dlanitolistý – druhy a pěstování, známý i jako japonský j. má mezi javory zcela výjimečné postavení. Tyto středně velké stromy si můžeme vysadit v barvě listí od jasně zelené po temně červenou, a každý takový exemplář bude zcela nepřehlédnutelný. Javory s dekorativním listem jsou vyhledávanými solitéry. V zahradách upoutají nezvyklými listy a v dospělosti výraznými až bizarními tvary. Vnášejí do zahrad nezvyklou barevnost a pohledový akcent.
Javor dlanitolistý (Acer palmatum) pochází z Japonska, střední Číny a Koreje, na rozdíl od běžných javorů, které se vyskytují v Evropě, Asii, Severní Americe a severní Africe. Daří se mu i v našich podmínkách, kde roste jako vzdušný, středně vysoký opadavý keř nebo malý strom s několika kmínky. Dorůstá 2 až 4 metrů. Proměnlivé listy jsou různě vykrajované a stříhané. Drobné květy purpurově červené barvy tvoří hroznovitá květenství. Kořenový systém je bohatý a dobře kotví v půdě. Roste pomalu, spíše do šířky, než do výšky. Jemně větvený, často vícekmenný keř s hustou kulovitou korunou. Starší keře vytváří elegantní patrovou strukturu.
Odrůdy a kultivary
Z javoru dlanitolistého bylo vyšlechtěno nad osmdesát odrůd. Např. Acer palmatum ‚Atropurpureum‘, který má hluboce rozeklané listy temně červené barvy po celou vegetaci; střihanolisté kultivary – zelený ‚Dissectum‘ a červenolistý ‚Dissectum Garnet‘. A. palmatum ‚Beni Shichi Henge‘ má listy zprvu žlutě s červeným lemováním, později světle zelené. A. palmatum ‚Bloodgood‘ má rašící listy tmavě červené, později v létě tmavě vínové. ‚Butterfly‘ listy žluté s červeným lemováním, později světle zelené barvy. ‚Corallium‘ listy zprvu žluté s výrazným červeným lemováním, později světle zelené. A. palmatum ‚Inaba Shidare‘ je široce rozložitý keř s hluboce vykrajovanými, červenými listy, později různých odstínu červené až oranžové. A. palmatum ‚Koto No Ito‘ má hustou kulovitou korunou, ve stáří vytváří patra. Listy žluté s červeným lemováním, později světle zelené podobně jako A. palmatum ‚Little Princess‘. A. palmatum ‚Orange Dream‘ má zlatooranžovou barvou olistění. A. palmatum ‚Taylor‘ má listy nápadně růžové, poději světle zelené s bílým lemováním.
Stanoviště
Výběr místa, kam stromek zasadíme, je velice důležitý, často se stává, že se Javor dlanitolistý kvůli nepříznivému nevybarví tak, jak by podle své odrůdy měl. Vyžaduje chráněné stanoviště a světlý polostín, nesnáší přímý úpal.
Pěstování
Javoru dlanitolistému se nejlépe daří ve vzdušných, mírně kyselých, propustných, spíše písčitých půdách a s velmi dobrou drenáží. V těžké zásadité půdě by stromek pomalu odumíral. Ideálně rostlinu vysadíme do malého vyvýšeného záhonu, který vytvoříme ze směsi písčité nevápenité půdy a listového kompostu, přičemž podloží pod tímto záhonem by mělo být řádně prokypřené s drenážní vrstvou štěrku. Tyto javory nesázíme příliš hluboko, v žádném případě ne hlouběji než tomu bylo u původního vysazení. V létě pravidelně zavlažujeme, ale dáváme pozor na přemokření. Půdu chráníme před vysušením vrstvou mulče. Přihnojujeme jen opatrně, přehnojený javor se tak pěkně nevybarví. Zimní řez neprovádíme vůbec, nutné tvarování jen v létě, kdy se rány lépe zhojí. Mladé rostliny na zimu zakrýváme, paty kmínků nasteleme. Časně po výsadbě je mladý stromek náchylný k namrzání. V dospělosti je otužilý a po namrznutí v tuhých zimách uspokojivě regeneruje. Javor se nejlépe zbarví, když je suchý a slunný podzim.
Použití a přínos
Javor dlanitolistý pěstujeme jako atraktivní solitér v trávníku i v dlážděných nebo štěrkových plochách, vynikne též na pozadí temných jehličnanů. Tyto stromky jsou nedílnou součástí japonských zahrad a jejich variací a zákoutí. Na břehu vodních ploch vytvářejí zajímavé obrazce, využívá se i efektu zrcadlení. Na větší ploše můžeme využít i kombinaci rozdílných kultivarů. Podle druhu jsou vhodné i do vřesovišť a větších skalek, menší rostliny můžeme tvarovat i jako bonsaj. Hodí se také do malých zahrad a předzahrádek i do nádob, kde vyžadují pravidelnou zálivku a chráněnou polohu.