Kamzičník je trvalka, která kvete brzy zjara zářivými zlatožlutými květy podobnými kopretině, tedy v období, kdy kvetou i tulipány, narcisy a hyacinty. Některé druhy kvetou ale i v létě. Kamzičníky rostou v trsech a vysoké bývají 30 – 50 cm. Tyto výrazně žlutě kvetoucí rostliny rozzáří na jaře každou zahrádku.
Kamzičník (Doronicum) vytváří přízemní růžici srdčitých, hrubě zubatých listů. Úbory podobné kopretinám mají výhradně odstíny žluté. Je z čeledi hvězdnicovitých Asteraceae a patří mezi vytrvalé rostliny pro záhony. Po odkvětu zežloutne a již nevypadá dobře, proto bychom kolem ní měli vysadit letničky, které nevzhlednou trvalku skryjí.
Druhy a kultivary
Doronicum pochází z jihovýchodní Evropy a Kavkazu a vyskytuje se v mnoha druzích a kultivarech. Kamzičník východní Doronicum orientale bývá vysoký 40–50 cm. Kvete od dubna do května. K. jitrocelovitý D. plantagineum dorůstá 80–100 cm, je více olistěný a chlupatý. Kvete v květnu. Z Alp a z Balkánu pochází drobnější, asi 50 cm vysoký K. Columnův D. columnae, vytvářející kompaktní trsy. Ten kvete výrazně později – v květnu až červnu. Kultivary: Goldzwerg, Little Leo, Magnificum (zlatožlutý, 40 cm vysoký), Flore Pleno, Excelsum, Goldkranz (svítivě žlutý, jen 30 cm vysoký), Frühlingspracht (zlatožlutý, 50 cm vysoký), Plantagineum (kvete žlutě od června do července), Pardalianches.
Stanoviště
Kamzičníky vyžadují slunné nebo polostinné stanoviště. Vzhledem k tomu, že jsou mrazuvzdorný, zůstává na záhonu i po odkvětu.
Pěstování
Kamzičníky potřebují humózní, těžší, živnou a vlhkou půdu. Postačí jim běžná zahradní zemina. Podle potřeby je zaléváme, na jaře to ale většinou nebývá třeba, kypříme půdu a hnojíme, jsou-li na tak stanovišti dlouho, že spotřebují všechny živiny. Květy postupně odstřihujeme, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala tvorbou semen. Rostlina není vhodná k sušení, neboť se rozpadne.
Množení
Kamzičníky můžeme rozmnožovat dělením trsů a na jaře před rozkvětem nebo na podzim po odkvětu.
Použití a přínos
Kamzičník východní můžeme vysadit do skalek, ostatní druhy na trvalkové záhony nebo do pěstebních nádob. K. jitrocelovitý se dobře vyjímá v popředí stálezelených keřů a jehličnanů. Rostlina je vhodná k řezu i k rychlení.