Kopřiva jako lék

Kopřiva dvoudomá poslouží i jako léčivá bylina proti různým neduhům
Kopřiva dvoudomá, foto med

Lidé odedávna znali léčivou sílu kopřiv, tlumili jimi bolesti při záchvatu dny, šlehali se jimi po revmatických kloubech, používali ji proti hadímu uštknutí a pro zahřátí si drcené kopřivy přikládali na tělo. A nebyli daleko od pravdy – současné výzkumy léčivé schopnosti kopřivy dvoudomé potvrzují. Kopřiva jako lék opravdu funguje

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je vytrvalá  bylina, která dorůstá výšky až  180 cm. Lodyhy jsou přímé, nevětvené, listy jsou řapíkaté, špičaté a pilově zubaté. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy. Kopřiva kvete od června do října a je léčivá od oddenku přes stonky a listy až po květy. Je to naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Také ochraňuje rostliny na zahradě před škůdci.

Výskyt a sběr drogy

Kopřiva, foto med

Kopřivy se vyskytují všude, kde je dostatek dusičnanů v půdě. Bývá to podél cest, na rumištích, okolo plotů a zdí, na okrajích lesů, bez ohledu na mořskou výšku. Listy a mladé výhonky sbíráme od počátku jara nejpozději do konce května, protože pak už v rostlině přibývají dusičnany. Mladé výhonky se opět objevují na podzim, v září. Sušíme je ve stínu, ale rychle, aby si droga zachovala původní zelenou barvu – teplota při umělém sušení nesmí překročit 60 °C. Kořeny k regeneraci vlasů sbíráme celoročně.

Složení

Kopřivy jsou bohaté na vitamin C a obsahují velké množství železa, karotenoidů, flavonoidů (např. kvercetin, který potlačuje uvolňování histaminu, způsobujícím reakci na alergeny). Uplatní se i v kuchyni, kde se připravuje podobně jako špenát.

Choroby a neduhy, které Kopřiva dvoudomá léčí

Žahavé chlupy kopřivy, foto archiv
  • Kopřiva jako lék pročišťuje krev a podporuje krvetvorbu
  • léčí ekzémy, vyvolané onemocněním ledvin
  • působí proti tvorbě ledvinového a močového písku, léčí záněty močových cest i chorobné zadržování močení
  • při vodnatelnosti kopřiva pomáhá silným odváděním vody
  • zastavuje krev při krvácení z nosu nebo při silné menstruaci (vnitřní užívání má stahující účinek)
  • působí proti zužování cév na nohou, zužování věnčitých cév srdce (masáž a omývání v oblasti srdce)
  • urychluje hojení ran a regeneruje pokožku
  • snižuje hladinu krevního cukru svým pozitivním vlivem na slinivku břišní
  • působí protizánětlivě a urychluje léčebný proces při virovém a bakteriálním onemocnění, odstraňuje náchylnost k prochladnutí
  • pomáhá při chorobách revmatických a při dně
  • omezuje padání vlasů a zvyšuje jejich kvalitu.

Příprava léku z kopřiv

Kopřivový čaj, foto med
  • Nálev: Vrchovatou čajovou lžičku na čtvrt litru vody spaříme a krátce vyluhujeme.
  • Tinktura: Na jaře nebo na podzim vykopeme kořen kopřivy, vydrhneme ho ve vodě kartáčem, nakrájíme nadrobno a naplníme jím láhev až po hrdlo. Zalijeme vodkou a necháme stát čtrnáct dnů na teplém místě.
  • Koupel nohou: Velkou hrst dobře umytého kořene, stonků a listů čerstvé kopřivy vložíme do nádoby, dolijeme pěti litry vody a necháme přes noc stát. Druhý den ohřejeme těsně pod bod varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy dvacet minut. Během procedury zůstává kopřiva ve vodě. Koupel můžeme dvakrát i třikrát opakovat, když stejný obsah opět ohřejeme.
  • Péče o vlasy: Pět velkých hrstí kopřivy dáme do pěti litrů studené vody, pomalu zahřejeme k varu a necháme chvíli vyluhovat. Anebo dáme do studené vody velkou hrst omytých kořenů kopřivy, necháme přes noc stát, druhý den zahřejeme do varu a necháme ještě chvíli vyluhovat. Těmito nálevy čisté vlasy po malých dávkách oplachujeme.
  • Jarní pročišťovací kúra: čtyřtýdenní čajová kúru se provádí na jaře, když vyraší mladé výhonky kopřiv a na podzim, když rostou podruhé. Nálev velmi pomalu pijeme ráno nalačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a jeden až dva šálky přes den. Pití po malých doušcích zvyšuje očistný účinek.

Jedna odpověď na “Kopřiva jako lék”

  1. Zkušenosti s kopřivama mám takové,že štípou při styku s pokožkou, při extraktu může dojít k uvolnění chlorofilu. Může se použít jako hnojivo a častečně třeba jako přísada do bramboraku.Častečně čistí moč a dýchací cesty.Shrnutí*-kopřivy ve větším množství způsobují alergie a vyrážky na pokožce.

Komentáře jsou uzavřeny.