Skupina cibuloviny zahrnuje rostliny s cibulemi stejně jako s ty hlízami či oddenky. Zpravidla kvetou sezónně, a nať i se stonky po odkvětu rostliny odumřou a stáhnou se pod povrch. Některé cibuloviny kvetou od konce zimy po celé jaro, jiné v létě a na podzim. Letní cibuloviny zdobí záhony od června do konce září.
Pokračovat ve čtení „Letní cibuloviny“Bakopa drobnolistá
Letnička Bakopa drobnolistá vyniká v okenním truhlíku nebo v závěsných nádobách. Stonky s listy vytvářejí hustý zelený koberec posetý bílými, růžovými nebo modrofialovými květy. Výhodou je, že samy opadávají, takže je nemusíme odstraňovat. Na pěstování je tato drobná, převislá, teplomilná rostlina nenáročná.
Pokračovat ve čtení „Bakopa drobnolistá“Dosna, Kana
Mohutná exotická rostlina Dosna, Kana je oblíbená pro své květy ve tvaru trubky, kterými nás okouzluje od léta až do zámrazu. Její název je odvozený z řeckého slova kanna – trubka. Květy mohou být žluté, oranžové, růžové, červené nebo vícebarevné.
Pokračovat ve čtení „Dosna, Kana“Amsónie tabernaemontana
Trvalka Amsónie tabernaemontana kvete celé léto půvabnými bledě modrými květy hvězdovitého tvaru. Na podzim se její olistění zbarví žlutočerveně. Amsónie pochází ze střední a východní Ameriky a za zahradě poroste mnoho let. Na péči je zcela nenáročná, je plně mrazuvzdorná a krátkodobě snese i sucho.
Pokračovat ve čtení „Amsónie tabernaemontana“Sázíme hlíznaté rostliny
Většina hlíznatých rostlin kvete na jaře. Od léta do zimy pak mají stádium klidu. Zpravidla dobře přežívají naše zimy, ale některé mrazuvzdorné nejsou, a ty na zimu z půdy vyjmeme a uchováme je až do jara v bezmrazé místnosti. Na jaře sázíme hlíznaté rostliny opět na záhony, některým také rozdělíme trsy.
Pokračovat ve čtení „Sázíme hlíznaté rostliny“Liliochvostec
Vysoký Liliochvostec, Eremurus je zajímavá, luxusně dekorativní, exotická rostlina, která by neměla chybět na žádné zahrádce. Upoutává výrazným vzhledem i jemností jednotlivých kvítků nejen na zahradě, ale i ve vázách v interiéru. Pěstování této trvalky není nijak náročné, je plně mrazuvzdorná.
Pokračovat ve čtení „Liliochvostec“Astra čínská
Letnička Astra čínská je typicky podzimní květina zahrad. Je vyšlechtěná do mnoha nízkých i vysokých kultivarů, a tak si snadno vybereme ty, které nám budou nejvíce vyhovovat. Nízké odrůdy jsou vhodné pro pěstování na balkonech a terasách, vysoké na okrasné záhony, odkud je můžeme řezat do vázy. Pěstování Aster ze semínek je poněkud náročné, ale jistě na jaře dostaneme již předpěstované sazenice.
Pokračovat ve čtení „Astra čínská“Krásnoočko snáší i sucho
Mezi květiny odolné suchu a libující si na slunečním žáru řadíme Krásnoočko. Pochází ze severoamerických stepích, tak takové klima je mu přirozené. Zpravidla kvete žlutě, jsou ale i růžově nebo červeně kvetoucí odrůdy. Nepotřebuje téměř žádnou péči a na zahradě vynikne zejména ve štěrkovém záhonu, na skalce nebo ve skupině suchomilných květin, kde dlouho a bohatě kvete.
Pokračovat ve čtení „Krásnoočko snáší i sucho“Krvavěnka, Krevnice kanadská, Sanguinaria canadensis
Krvavěnka, Krevnice kanadská je rostlina původem z východní části Severní Ameriky. Na jaře nejdříve rozkvétají půvabné bílé květy, později pěkně tvarované, laločnaté listy. Při poranění roní Krvavěnka červenou tekutinu, podle které dostala český název. Je to celkem nenáročná rostlina, která nepotřebuje zvláštní péči.
Pokračovat ve čtení „Krvavěnka, Krevnice kanadská, Sanguinaria canadensis“Záplevák, Helenium
Severoamerický Záplevák je atraktivní vysoká trvalka, dlouze kvetoucí od léta až do pozdního podzimu. Zápleváky jsou ozdobou zahrady a skvěle vypadají i řezané ve vázách. Záplava květů na vzpřímených stvolech se svěže zelenými listy mívá zářivé barvy žluté, oranžové, červené, rudé či různě žíhané. Potřebuje slunné a vlahé stanoviště, další péči nevyžaduje.
Pokračovat ve čtení „Záplevák, Helenium“