Čerstvá Meduňka lékařská má příjemnou citronovou vůni. Využijeme ji v kuchyni při přípravě ovocných i zeleninových salátů, k ochucení ryb i některých masitých pokrmů. Že sušené meduňky připravujeme léčivý čaj, tinkturu i léčivé víno. Také je součástí vonných směsí (potpourri) pro osvěžení vzduchu v bytě se nejčastěji používá k přípravě čaje. Pěstování meduňky na zahradě nebo v přenosné nádobě je poměrně snadné a zvládnou to i úplní začátečníci.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je vytrvalá rostlina, která na zahradě dorůstá až do jednoho a půl metru. Je trochu podobná hluchavce, patří i do stejného rodu. Od června po celé léto kvete nevýraznými drobnými bílými květy, které vyrůstají v paždí listů. Lodyhy jsou bohatě rozvětvené a nesou vstřícné chloupkaté listy vejčitého tvaru s okrajovým vroubkováním.
Stanoviště
Původním domovem meduňky je oblast Středomoří, proto vyžaduje stanoviště co nejvíce ozářená sluncem. Upřednostňuje teplé, záhřevné půdy, nezamokřené a s vyšším podílem vápna. Rostliny vydrží na stejném místě po mnoho let a zcela se zapojí do souvislého porostu.
Pěstování Meduňky na zahradě
Meduňku lékařskou můžeme pěstovat z březnových výsevů, kdy si předpěstujeme sazenice v průběhu šesti až osmi týdnů. Na záhon je vysazujeme nejlépe po ledových mužích (po 15. květnu) do vyhnojené a prokypřené půdy. Počítáme s tím, že se porost rychle rozrůstá, takže nesázíme příliš hustě, ale asi čtyřicet centimetrů od sebe. Průběžně přihnojujeme a na jaře odstraňujeme odumřelé, poškozené a zaschlé části. Porost pravidelně seřezáváme (až 4krát za léto) – tím podpoříme další větvení a růst nových výhonků. První řez nepoškozených výhonů děláme ještě před kvetením. Silné, dřevnaté stonky, které by jinak narostly, nemají uplatnění.
Pěstování v přenosných nádobách
Sazenice meduňky, nebo ještě lépe oddělky trsů ze zahrady, můžeme vysadit i do různých přenosných nádob i do balkonových truhlíků. V bytových podmínkách můžeme také meduňku při teplotách okolo 15 až 20 °C a dobrém osvětlení pěstovat celoročně a tímto způsobem ji i přirychlovat. Zajistíme si tak čerstvé lístky i v době, kdy venku již nerostou. Takto pěstované mají trochu slabší vůni, ale oproti sušené nebo mražené meduňce stále dost intenzivní.
Sběr a sušení
Meduňku začínáme sklízet od začátku května za suchého a chladného a pokračujeme přes celou vegetaci v červnu a v červenci. Sklízíme listy (Folium melissae), i celé výhony (Herba melissae), a to nejlépe ještě před rozkvětem. Čerstvé vydrží v zabalené v chladničce skoro týden. K léčebným účelům meduňku co nejrychleji usušíme při teplotách mezi 30 až 40 °C na místě bez dopadu slunečních paprsků. Při pomalém sušení mají listy tendenci hnědnout, čímž se znehodnocují. V době plného kvetení meduňka voní o něco méně příjemně. Sušenou drogu uchováváme v dobře uzavřených nádobách. Po roce zcela ztrácí své účinky.
Množení
Meduňku snadno namnožíme rozdělením větších trsů v době přesazování. V takovém případě přeneseme část rostliny i s kořeny na nové místo a po výsadbě důkladně zavlažíme. Také si ji můžeme v předjaří vypěstovat ze semínek.
Obsahové látky
Meduňka obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, sliz, flavonoidy a minerální látky.
Léčivé účinky Meduňky lékařské
Usušenou meduňku využijeme k přípravě bylinného čaje, který má uklidňující účinky na nervovou soustavu, proto uklidňuje při nervovém vypětí, stresu, onemocnění a nespavosti. Uklidnění přináší i při nachlazení, kašli, trávicích problémech i problémech se srdeční slabosti. Také zvyšuje tvorbu žluče, snižuje tvorbu plynů, zpomaluje tep a mírně snižuje krevní tlak.
Příprava léků z meduňky
- Nálev, čaj na uklidnění – ZDE
Jednu čajovou lžičku drogy zalijeme šálkem vroucí vody. Pijeme denně dva až tři šálky. - Inhalace při nachlazení a do koupelí
Připravíme nálev podle předchozího receptu, jen ve větším množství (5 čajových lžiček na 1 litr vroucí vody) a pod ručníkem inhalujeme, nebo nálev vlijeme do teplé čisté vody na koupání (bez pěny apod.). Koupele jsou vhodné i při revmatických potížích. - Meduňkové víno na uklidnění a při nespavosti
150 gramů čerstvě nasbíraných listů zalijeme litrem dobrého vína, dobře uzavřeme a postavíme na deset dní na okenní parapet, kam dopadá slunce. Poté přecedíme do vypařených lahviček. - Tinktura na většinu výše uvedených potíží
10 polévkových lžic nasekané čerstvé meduňky zalijeme 200 ml lékárenského lihu nebo 300 ml vodky a necháme tři týdny macerovat na teplém místě. Poté scedíme, listy důkladně vymačkáme a tinkturu slijeme do lahviček. Uchováváme v temnu. Používáme 3x denně 10 kapek. Při migréně také můžeme potírat spánky.
Použití v kuchyni
Meduňka má citrónovou vůni a chutná kořenitě. Čerstvou bylinu přidáváme do ovocných a zeleninových salátů, zdobíme jí poháry a různé dezerty, ochucujeme jí některé masité pokrmy a ryby. Také se z ní mohou připravovat vonné čaje, nejlépe ve směsi s mátou a dalšími bylinkami. Recepty s Meduňkou – ZDE.
Další použití
Meduňka je ideální složkou usušených vonných směsí (potpourri), společně s dalšími siličnatými rostlinami, jako je máta, levandule apod.). Jde také o poměrně dekorativní rostlinu na zahradě, kde svou svěží zelení dotváří různé části okrasných záhonů.