Zadržování vody v těle je nepříjemné a může mít několik příčin – přílišné solení, nízký přísun tekutin, premenstruační syndrom, špatná funkce lymfatického systému, nedostatek některých minerálů, převážně draslíku a další. Důsledkem zadržování vody v těle je pocit plnosti a těžkosti, přibývání na váze, otoky nohou, nadměrné pocení. Často dosáhneme nápravy, v tomto případě odvodnění těla, přírodní cestou, například bylinkami.
Zadržování vody v těle může být spojené s nějakým onemocněním. V takovém případě problém řeší lékaři, kteří většinou aplikují diuretika (léky na odvodnění). Někdy stačí doplnit draslík, jindy lymfatická masáž. Případy, které nesouvisí s jinou chorobou, léčíme následnými metodami:
Pitný režim
Aby náš organismus s vodou správně hospodařil, zjistíme nejprve, zda neděláme základní chyby. Na prvním místě to bývá špatný pitný režim. Vypadá to nepravděpodobně, ale jestliže máme v těle nadbytek vody, je to často způsobeno tím, že málo pijeme. Náš organismus si vyvinul obranné mechanismy a při nedostatku vody v těle ji zadržuje, čímž si vytváří zásoby na ještě horší časy. Proto se nikdy nemůžeme dosáhnout odvodnění těla tím, že omezíme pití. Měli bychom vypít denně 1,5 – 2 litry vody (nejlépe čisté), v případě zvýšené fyzické aktivity, horka, nadměrného solení apod. ještě více. Ale zas bychom to neměli přehánět, nadměrné pití zase zatěžuje ledviny a srdce.
Stravovací návyky
Sůl obsažená v potravinách se hrubě podepisuje na zadržování vody v organismu. Obecně nadměrně solíme a jestliže navíc často konzumujeme uzené maso, párky, salámy a další uzeniny, ani nemluvě o solených burácích, brambůrkách a instantních potravinách, problému s hospodařením vody v těle se nevyhneme. Rada omezit sůl se snadno řekne, ale je to skoro jako s kouřením – chuťové návyky je těžké měnit. Můžeme to zkusit přidáním jiné výrazné přísady do pokrmu – například jídlo výrazně přiostřit třeba chilli papričkami, nebo okyselit jablečným nebo vinným octem. Z potravin, které napomáhají k odvodnění těla, je na jednom z prvních míst vodní meloun, salátové okurky, dále jablka celer, petržel, chřest, špenát. Jezme jich proto dosyta.
Léčivé bylinky k odvodnění
Silice obsažená ve velkém množství v petrželi napomáhá organismu nejen k odvodnění, ale k vylučování škodlivých látek. Obsahuje také terpeny, felandren, cymol a pinen a další významnou léčivou látkou flavonoidy (apiin, polyacetylen). Nať petržele má větší množství kyseliny listové. Využitelná je v podstatě celá rostlina. Podobné látky obsahují březové listy, zelený čaj, přeslička, tzv. kukuřičné „vlasy“, jalovec, rdesno ptačí, květ prvosenky jarní a zlatobýl. Kromě diuretických schopností mají i dezinfekční účinky a vyplavují z těla škodliviny.
Příprava odvodňovacích čajů
- Petrželový: půl čajové lžičky semene petržele, nebo polévkovou lžíci petrželová nať, případně nastrouhaný kořen přelijeme 250 ml (čtvrt litru) studené vody a necháme 8 hodin macerovat. Pak scedíme. Užíváme při močových potížích i bolestivé menstruaci.
- Březový: Hrstku listů břízy zalijeme 250 ml vroucí vody a za deset minut scedíme. Pijeme denně dva až tři šálky teplého a raději neslazeného čaje.
- Čaj z kukuřičných vlasů: Osvědčený močopudný a zároveň neškodný odtučňovací prostředek získáme, když vrchovatě naplněnou lžíci kukuřičných vlasů spaříme čtvrt litrem vařící vody, necháme krátce vyluhovat a vypijeme.
- Jalovcový: Na pročištění krve, při revmatismu a dně můžeme pít dva šálky denně macerátu, připraveného ze čtvrt litru studené vody a dvou lžiček drcených suchých jalovcových plodů, které necháme několik hodin vyluhovat.
- Rdesnový: Při onemocnění ledvin, zejména ledvinovém písku, při cukrovce, chorobách žlučníku, močového měchýře, revmatismu, dně, při průjmu a ke snížení horečky při nachlazení si připravíme účinný čaj ze tří lžiček řezané natě rdesna ptačího, které povaříme pět minut ve čtvrt litru vody a patnáct minut necháme stát. Pijeme dva chladné šálky denně.
- Prvosenkový: Odvar z květů i natě prvosenky jarní má účinky močopudné a posilující, čistí plet a údajně navíc vyrovnává vrásky. Dvě lžičky květů nebo řezané natě přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme čtvrt hodiny stát. Jednou denně vypijeme šálek vlažného čaje.
- Zlatobýlový: Močopudným prostředkem tlumícím zažívací zánětlivé procesy je čaj ze lžíce řezané natě zlatobýlu obecného, přelité dvěma šálky vařící vody. Po zchladnutí a scezení pijeme nápoj po jednom šálku až třikrát denně vždy mezi jídlem. Čaj mírní bolesti a podporuje vylučování žluče.