Královnou mezi okrasnými ovocnými stromy je nepochybně jabloň. Základní znaky má podobné svým kulturním příbuzným, jejichž jablka významně obohacují náš jídelníček, ale jejich poslání je jiné: Okrasné jabloně pěstujeme především pro krásné květy a velmi dekorativní, obvykle drobné plody. Jsou ale i odrůdy, které budí náš zájem netradiční barvou listů, zajímavým tvarem koruny nebo intenzivním vybarvením v podzimním období.
Okrasná jabloň – Malus Evereste se vyskytuje v mnoha odrůdách a kultivarech. Jejich společným znakem bývají krásné květy a množství drobných půvabných plodů žluté nebo červené barvy. Pěstování okrasných jabloní je celkem jednoduché. Snad i proto nacházejí tyto pěkné stromky v konkurenci ostatních dřevin pevné místo v zahradách, parcích i městské zeleni.
Druhy a kultivary
Malus baccata – pochází ze střední a východní Asie a dorůstá do pěti metrů. Má široké bílé květy (3 cm) a drobné pevné plody, které dlouho drží na stromě. Jde o odolný a mrazuvzdorný druh. M. baccata Gracilis se od původního druhu liší převislým růstem. Výška i šířka bývá kolem čtyř metrů. Kvete bíle a má drobné žluté až oranžové plody, na podzim se listí vybarvuje do žluto-oranžova. M. baccata Street Parade má poměrně velké a výrazné bílé květy, později drobné červené plody, které dlouho drží na stromech, které bývají vysoké čtyři až pět metrů. Tento odolný kultivar je vhodný i pro tvorbu aleje, a je to i strom pro městské a exponované prostředí. M. Evereste je mimořádně bohatě bíle kvetoucí odrůda výšky čtyři až šest metrů. Má velké (3 cm) květy a výrazné plody, oranžové až červené barvy.
Další druhy a kultivary
Na podzim se pěkně vybarvuje. M. Golden Hornet má květy bílé, plody ve skupinách zářivě žluté dlouho drží na větvích. Výška kolem šest metrů. M. John Downii je vzpřímeně rostoucí strom, výšky pěti až šesti metrů, květy jsou velké (4 cm), bílé a bývá obsypán množstvím protáhlých velkých žlutě oranžových plodů. M. Red Jade má květy bílé, drobnější plody červené. Roste přísně převisle a je velmi dekorativní. Výška i šířka bývá tři až čtyři metry. M. Royal Beauty představuje zajímavou kombinaci tvaru a barev. Má převislý růst, květy, plody i listy purpurové barvy. Výška podle způsobu pěstování dva až čtyři metry. M. Royalty má velké (4 cm) tmavě červené květy a malé (1,5 cm) tmavě červené plody. Listy zpočátku tmavě rudé, později tmavě zelené, lesklé. Jeho výška do bývá do šesti metrů, šířka až pět metrů. M. Rudolph má velké (až 4,5 cm) růžově až tmavě červené květy a oranžové plody (2 cm). Listy při rašení červeno-hnědé, později velmi tmavě zelené. Dorůstá do šesti metrů výšky a čtyř a půl metrů šířky. M. toringo je velmi odolný druh s květními pupeny růžovými, bílými květy a drobnými kulovitými žlutými plody. Dorůstá výšky a šířky až sedmi metrů.
Stanoviště
Okrasné jabloně mají rády slunečná místa, v polostínu bude kvetení i násada plodů slabší a plody se nemusí dobře vybarvit.
Pěstování
Okrasným jabloním nejlépe vyhovuje hlubší a na živiny bohatší půda, dobře zásobená vláhou, přizpůsobí se však na úkor rychlosti růstu i méně kvalitním půdám. Nezapomínáme na pravidelnou zálivku a přihnojování. Pokud jsme se rozhodli vysadit okrasnou jabloň jako solitér v trávníku, zvolíme odrůdu s drobnými plody, které drží dlouho do zimy. Opadané větší plody působí na trávníku nevzhledně. Odrůdy s většími dužnatými plody vysadíme raději do ucelených záhonů s keřovým patrem nebo podsadbou trvalek. Někdy se stane, že z podnože okrasné jabloně vyrazí zpravidla velmi vitální planý výhon, který je třeba odstranit.
Použití a přínos
V zahradách je použití okrasné jabloně univerzální. Utvářejí vhodnou a vkusnou součást moderní architektury, ale bez rizika je můžeme použít i ve vesnickém prostředí v tradiční zahradě. Řadu odrůd můžeme pěstovat v nádobách na terase, u pergoly, nebo na větším balkoně. Okrasné jabloně jsou výborným útočištěm a zdrojem potravy pro drobné ptactvo.