Okrasné stromy v zahradě pro každé roční období

červené listy javoru
Javor dlanitolistý, foto med

Okrasné stromy v zahradě mají nápadné sezonní cykly. Jejich proměny nám mohou přinést příjemné potěšení: nádherné květy, svěží olistění a přírůstky na jaře, v létě olistění zmohutní, má syté barvy a některé stromy bohatě kvetou, podzim přináší dramatické barevné změny a zralé plody a v zimě jsou zajímavé holé větve pokryté jinovatkou nebo sněhem, i struktura kůry.

Muchovník, foto med

Pro některé okrasné dřeviny, ať již keře nebo stromy, je více vrcholných období – třeba jarní květy a podzimní ozdobné bobule nebo barevné listí. Oceníme jejich proměnlivost zvláště, pokud je situujeme proti stálému pozadí, které tvoří například živý plot z jehličnanů nebo jiných stálezelených rostlin. Vhodné je pozadí blízká stavba – domu, zahradního altánu i hospodářské budovy, ale i se jí může stát obloha.

Jaro

Magnólie, foto med

Poupata a rašící lístky dřevin jsou po dlouhé zimě velmi vítané. Kvůli takové působivé podívané uděláme dobře, když zasadíme do zahrady mandloně, hlohy i jabloně, z nichž mnohé mají i atraktivní podzimní plody. Nádherné květy objevující se na ještě holých větvích má Sakura (Prunus), nebo Magnólie. Sázíme je v blízkosti domu, abychom si užili vůně květů.

Jarní květy:

 • Okrasná třešeň, Sakura (Prunus ‚Shirofugen‘), Třešeň ptačí (Prunus avium ‚Plena‘), Jabloň nachově červená (Malus x purpurea ‚Lemoinei‘), Svídovec Nuttalův (Cornus nuttallií), Hrušeň (Prus calleryana ‚Chanticlear‘).
půvabné růžové květy jabloní
Okrasná jabloň, foto med

Vůně:

 • Magnólie Šacholan japonský (Magnolia kobus), Magnólie Šacholan vrbolistý (Magnolia salicifolia), Trnka obecná (Prunus spinosa) , Sakura (Prunus ‚Taihaku‘).

Rašící listové pupeny:

 • Jeřáb muk (‚Sorbus aria Lutescens‘) má bledě zelené listy, dole stříbrně lesklé, jsou působivé zejména, když raší. Pro lepší dojem ho umístíme proti tmavému pozadí. Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos ‚Sunburst‘) – rašící listy jsou jasně žluté, později zezelenají. Javor klen (Acer pseudoplatanus ‚Brilliantissimum‘) je velice zajímavá, pomalu rostoucí odrůda javoru s nevšedním zbarvením – zprvu po narašení oranžový s růžovým nádechem, v průběhu roku se mění přes žlutou na světle zelenou.

Léto

Štědřenec, Zlatý déšť, foto med

Když pozdní jaro přechází v léto, okrasné stromy v zahradě jsou už zcela olistěné a mají svůj charakteristický tvar. Mnohé stromy kvetou brzy v létě a tak vytvářejí plynulý přechod. Oblíbené jsou Štědřence, lidově nazývané Zlatý déšť (Laburnum) a Jírovce (Aesculus) aneb Kaštany. Jak léto postupuje, u některých na jaře kvetoucích stromů se objevují plody (např. jeřábů a jabloní), které jsou předzvěstí podzimu.

Letní květy:

 • Kručinka (Genista aetnensis) její lehce se klenoucí koruna je obsypaná sytě žlutými květy, které jsou podobné květu janovce, Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) má žlutozelené květy ve tvaru tulipánu.

Vůně:

 • Eukryfie lepkavá  (Eucryphia glutinosa) má vonné bílé květy a neuděláme chybu, když ji umístíme u zahradní lavičky, kde rádi sedáváme.

Podzim

Škumpa, foto med

Opadavé stromy hýří barvami a oživují zahradu v době, kdy již většina rostlin má vrchol kvetení dávno za sebou. Nejznámější jsou nejspíš typy japonských javorů (Acer palmatum, Acer japonikum) s oslnivými odstíny červenavého listí, které prozařuje podzimní slunce. Také Škumpa ocetná (Rhus typhina) je jednou z prvních, které mění barvy, s oslnivými tóny žluté, oranžové a červené. Listy Břízy jsou v této době tak žluté, že vypadají jako ryzí zlato.

Barevné listy:

 • Javor japonský (Acer japonicum ‚Vitifolium‘) je nádherný druh, kterému se daří v polostínu. Listy se na podzim barví rudě, oranžově a purpurově. Čínské tupelo (Nyssa sinensis) má na podzim ohnivě červené, oranžové a žluté listy.

Podzimní plody:

Hloh, foto med
 • Pro nádherné plody stojí za to pěstovat na zahradě Hloh (crataegus), Jeřáb a okrasné Jabloně. Jeřáb (Sorbus) ‚Joseph Rock‘ má žluté bobule a na podzim hezké odstíny listů. Určitě oceníme i jedlé plody jabloní, hrušní, švestek i kdoulí.

Zima

Borovice, foto med

Na rozdíl od většiny květin a bylin jsou okrasné stromy zajímavé i v zimě, a to pro siluetu větví proti obloze nebo stálezelenými listy či zářivě zbarvenými vytrvalými bobulemi. Právě v tomto období také nejvíce vyniknou stromy se zajímavou strukturou kůry nebo tvarovanými větvemi. V tomto ročním období také nejvíce oceníme jehličnany, které mohou mít mnoho odstínů zelené.

Tvary:

 • Nádherný tvar, který vynikne proti obloze, a bílá kůra Břízy himalájské (Betula utilit var. Jacquemontii) nemají v zimě konkurenci. Zajímavě tvarované větvě vrby kroutivé také nejvíce vyniknou v zimě.

Plody:

 • Cesmína (Ilex) má jasně červené bobule a snadno se pěstuje, červené plody si v zimě podrží i jeřáb (Sorbus commixta) a také tis.

Jen jeden strom

Cesmína, foto med

Máme-li na malé zahrádce místo jen pro jeden strom, dáme přednost takovému, který má co nabídnout po celý rok – ať už stálezelený nebo opadavý strom s půvabnou korunou.

Stálezelené listnáče:

 • Planika obecná (Arbutus unedo), Cesmína (Ilex aquifolium)

Opadané stromy:

 • Jabloň (Malus), Mišpule (Mespilus) nebo Jeřáb (Sorbus).

Jehličnany:

 • Borovice (Pinus bungeana), Cypřiš (Cupressus macrocarpa), Cedr himalájský (Cedru deodara).