Orlíček zahradní je ideální nenáročná trvalka do zahrady. Podle odrůdy kvete v různém období od dubna až do října složenými květy nejrůznějších odstínů s nápadnou ostruhou. Některé drobné odrůdy jsou vhodné do skalky, střední do okrasných záhonů a rabat a vysoké druhy skvěle vypadají jako ostrůvky v trávníku, na břehu jezírek nebo v popředí jehličnanů. Snadno se množí výsevem a zakrátko vytvoří zajímavé kvetoucí kompozice přírodních tvarů.
Orlíček (Aquilegia) z čeledi pryskyřníkovitých je rostlina, která tvoří vzpřímené trsy s větvenými lodyhami a trojlaločnými listy. Podle druhu vyrůstá do 45–80 cm. Květy jsou pravidelné, pětičetné, většinou převislé, mají nálevkovitou korunu s dlouhými ostruhami a velké, ploché kališní lístky jsou u některých kultivarů odlišně zbarvené. Orlíčky rostou i ve volné přírodě – modře a bíle kvetoucí, výjimečně růžově, a to od dubna do června. Zahradní orlíčky září v mnohem širší barevné paletě, mohou být bílé, růžové, žluté, fialové, modré, oranžové a červené, vícebarevné, a zpravidla kvetou později, až od poloviny léta.
Druhy a odrůdy
Orlíčky (Aquilegia) rostou po celém severním mírném pásmu a je jich asi sedmdesát druhů. U nás pěstujeme kultivary s dlouhými rovnými ostruhami a velkými květy výrazných barev, vyšlechtěných ze severoamerických druhů. Středně vysoká je Aquilegia coeruka, kvete v květnu až červnu;; vysoká A. chrysantha kvete v dubnu až květnu, středně vysoké A. canadensis A. skinneri a A. clematifolia kvetou od dubna do května; . Nízké druhy do skalky: A. alpina, kvete v květnu modře a A. flabellata, kvete žlutě, bíle nebo i pestrobarevně v lěta. Směs semen např. Mac Kana Mix má velké, dvoubarevné květy na vysokých stopkách, nebo do skalky kultivar Barlow s plnými různobarevnými květy. Orlíčky se mezi sebou snadno kříží, takže barevnost a kvalita rostlin závisí na šlechtitelské práci. Semena se prodávají ve směsi barev, dostaneme ale i jednodruhové kultivary, např. červenobílý Crimson Star, bílý Edelweiss a další.
Stanoviště
Orlíček upřednostňuje slunné, případně polostinné stanoviště, mírně vápenné, s běžnou vláhou. Vysoké druhy potřebují propustnou, humózní zeminu.
Pěstování
Orlíček zpravidla vyséváme na jaře a na podzim pak vzrostlé sazenice vysadíme na záhony na vzdálenost asi 50 cm. Pokvetou na jaře a v létě. Z raných výsevů kvetou rostliny již prvním rokem, pozdější vyseté vykvetou až napřesrok, ale o to bohatěji. Pěstujeme na záhonech a rabatech s živnou půdou, která by neměla nikdy zcela vyschnout. Vyšší druhy je vhodné vysadit k zahradnímu jezírku nebo potůčku. Orlíčky se sami vysemeňují a kříží se mezi sebou. Chceme-li uchovat vyšlechtěný druh, posbíráme pod odkvětu semínka a vysejeme je samostatně od ostatních odrůd. Mladé rostliny lze přesadit, starší přesazování nesnášejí. Ze škůdců orlíčky napadají mšice, které obalí celé květy a je proto vhodné včas proti nim zasáhnout. Mladé rostliny zase chutnají slimákům a housenky.
Množení
Orlíček zahradní se snadno rozmnožuje semeny, a to koncem léta nebo brzy na jaře. Semena vyžadují stratifikaci (střídání tepla a chladu), proto je vysejeme na záhon nebo do pěstebních nádob na povrch substrátu, mírně je do něj přitlačíme a necháme na ně působit počasí. Případně je můžeme na čas vložit do mrazáku. Množení Orlíčků zahradních dělením trsů je v zásadě možné, ale orlíčky ho hůře snášejí, stejně jako přesazování.
Použití a přínos
Atraktivní Orlíček zahradní má v okrasné zahradě široké využití – vysoké odrůdy se uplatní jako solitéry u jezírka nebo v popředí jehličnanů. Odrůdy Orlíčku zahradního, které jsou středně vysoké, se hodí ve smíšených skupinách např. s pivoňkami, kopretinami, denivkami, liliemi apod., nízké ve skalkách. Vyšší druhy jsou vhodné k řezu do váz i k sušení do suchých aranžmá.