Kdoule jsou lehce pozapomenuté ovoce, pěstované u nás i v Evropě od starověku. Ze Zakavkazska a Kavkazu se do Evropy dostala Kdouloň obecná a kdoule díky Řekům a Římanům. Plody kdouloní, které se tu a tam na zahradách objevují, často lidé nechávají spadnout bez užitku. To proto, že mají svíravě trpkou chuť. Kdoule jsou totiž zasyrova nepoživatelné, zato po tepelné úpravě jsou vynikající lahůdkou, až již pečené s masem nebo upravené na sladko.
Pokračovat ve čtení „Kdouloň obecná a kdoule“Mišpule německá
Na našich zahradách se opět objevují staré odrůdy ovocných stromů, jako jsou Oskeruše, jablka Řehtáče, Moruše, Kdouloně, které se dříve běžně pěstovaly. Patří mezi ně i netradiční ovocný strom Mišpule německá. Její kulovité plody musí přemrznout, aby se staly lahodnými. A je to zážitek, když si na zasněženém sadu přímo ze stromu utrhneme ovoce, z něhož vysajeme sladkou a příjemně aromatickou dužinu. Dospělý strom může urodit až třicet kilogramů mišpulí a péči vyžaduje minimální.
Pokračovat ve čtení „Mišpule německá“Rakytník řešetlákový – pěstování a recepty
Trnitý keř s jemnými šedozelenými listy a zářivě oranžovými vejčitými plody, které jsou na větvích přisedlé a zůstávají na keři dlouho do zimy. Nádherně vypadají i obalené jinovatkou nebo na pozadí sněhu. Rakytník řešetlákový pěstujeme nejen jako okrasnou dřevinu, ale především pro její kyselé, ale nesmírně zdravé plody. Vyrábíme z nich léčivé sirupy, oleje, marmelády i kompoty. Dlouhověký rakytník je nenáročný a snadno se pěstuje na zahrádce.
Pokračovat ve čtení „Rakytník řešetlákový – pěstování a recepty“Aktinidie, Kiwi – pěstování
Exotické plody kiwi rodí popínavá rostlina Aktinidie, Kiwi, kterou můžeme poměrně snadno pěstovat v českých zahradách, a to i bez skleníku. Skvěle vypadá, když jí necháme porůst pergolu nebo i dům. V teplém vlhkém létě je Aktinidie schopna vyrůst denně o 20-80 cm. Podle odrůdy může plodit již druhým až třetím rokem po výsadbě.
Pokračovat ve čtení „Aktinidie, Kiwi – pěstování“Klikva bahenní pro zdraví
Klikva, které se lidově říká též americká brusinka, patří k drobnému ovoci s léčivými účinky. Je stejně kvalitní jako brusinky, bobule jsou ale větší a poněkud kyselejší. V kuchyni se klikva používá stejně jako brusinky – na svíčkovou, na steaky, k přípravě marmelád, džusů aj. Máme-li dostatečně kyselou půdu, nebo dodatečně upravíme její pH, můžeme klikvu pěstovat poměrně snadno i na zahradě. U nás je klikva bahenní rostoucí v přírodě chráněná a její výskyt je řídký.
Pokračovat ve čtení „Klikva bahenní pro zdraví“Výběr ovocných stromů na zahradu
Ovocné stromy, které se chystáme zasadit na zahradě, budou plodit desítky let, potěší nás na jaře květy, v létě zráním plodů, a k radosti přispěje snad i vědomí, že jíme zdravé, chemicky neošetřené ovoce za cenu jen trochu naší práce. A je na nás výběr ovocných stromů – zda zvolíme tak malé, že nám budou pod bradu, nebo vysoké jako dům, které svým majestátním vzhledem dají charakter celé zahradě.
Pokračovat ve čtení „Výběr ovocných stromů na zahradu“Arónie – černá jeřabina
Arónie černá, známá jako černé jeřabiny či temnoplodec, je ovocný keř vhodný do každé zahrady. Z keřů černé jeřabiny si můžeme vysázet i živý plod – je ozdobná květy, listy i plody. Černé plody jsou léčivé, obsahují množství vitamínů a zdraví prospěšných látek, které pomáhají například při arteroskleróze a při cukrovce. Z plodů se vyrábí skvělý likér, víno, marmeláda, zavařenina na svíčkovou a používá se i jako základní ovoce pro pečený čaj. Na podzim se sklízí a na podzim se také vysazuje.
Pokračovat ve čtení „Arónie – černá jeřabina“Výsadba a řez ovocných stromů
Podzim je tradičně obdobím, kdy je výsadba a řez ovocných stromů. Takový býval postup, když jsme koupili sazenici stromku s balem, tedy s kořeny obalenými jutovým pytlem. Ovocné stromy, jakými jsou jabloně, hrušně, švestky, broskvoně, meruňky, třešně, višně a další je možné koupit jako pěstované v kontejneru, a ty pak můžeme sázet v podstatě v každém období vegetace.
Pokračovat ve čtení „Výsadba a řez ovocných stromů“Avokádo pro zdraví i jako pokojová rostlina
Cizokrajné Avokádo na našem trhu již zdomácnělo. Dokonce tak, že se ho mnozí snaží vypěstovat. Dužnaté plody jsou kulovité, většinou však hruškovité o velikosti 8 – 20 cm. Vnitřní pecka je poměrně velká a obsahuje semeno s hořkou chutí. Avokádo snadno vypěstujeme i doma, ale většinou jen pro dekorativní účely, neboť plodů se zřejmě nedočkáme. To bychom museli pěstovat naroubovanou vhodnou odrůdu, která bez větších nároků plodí v zimní zahradě, ve skleníku i v bytě.
Pokračovat ve čtení „Avokádo pro zdraví i jako pokojová rostlina“Jak doma pěstovat banánovník
Exotický banánovník můžeme s úspěchem pěstovat ve skleníku, ale i v bytě, kde zastává i roli dekorační pokojové rostliny. Do bytu se hodí zakrslé odrůdy, které dorůstají nejvýše dvoumetrové výšky. Takto pěstovaný banánovník také plodí – ve vytápěném skleníku hned prvním rokem, v bytě po dvou až třech letech. Banány jsou nesmírně zdravé, zlepší nám náladu, pomůžou zhubnout a chrání nás před mnoha chorobami.
Pokračovat ve čtení „Jak doma pěstovat banánovník“