Předpěstování květin

sytě růžové květy karafiátů
Hvozdík – karafiát, foto med

Některým zahradním květinám trvá poměrně dlouho, než ze semínek vyrostou a vykvetou. Jestliže chceme, aby kvetly již začátkem léta, musíme je vysít v zimě, a to nejpozději v únoru. Potřebujeme k tomu dostatek světla a teplo. Obvykle proto rostlinky v pěstebních nádobách stavíme na parapety oken. Předpěstování květin urychlí kvetení např. Aksamitníků-afrikánů, Hvozdíků-karafiátů, Hledíků, Gazánií, Lobelek, Pelargonií a dalších.

Lisované kokosové vlákno, foto med

V únoru vyséváme do pěstebních nádob zahradní květiny s dlouhou dobou klíčení, ale i rychle rostoucí trvalky jako jsou zvonky, vytrvalé máky, aby nám vykvetly ještě tento rok. Při předpěstování květin některé cibuloviny a hlíznaté rostliny kvetoucí v létě, jako třeba hlíznaté begonie, můžeme vysadit doma do pěstební nádoby a teprve až se oteplí je zasadit na venkovní záhony. Nikdy však semínka rostlin nevyséváme dříve, než je doporučeno na sáčku od výrobce. Přerostlé sazenice se pak na venkovních záhonech obtížně ujímají, špatně rostou a napadají je různé choroby.

Vhodné nádoby

Ideální nádobou pro předpěstování sazenic je vytápěná množárna. Pokud ji nemáme, spokojíme se i s jinými pěstebními nádobkami – výsevové misky, malými plastovými květináči, kelímky od jogurtů v bedýnce, platem od vajíček v mělké krabičce z plastu nebo tácu.

Do čeho vysévat

Substrát pro předpěstování květin, foto med

Pro předpěstování květin pro výsev semen se běžně používal klasický zahradnický substrát pro předpěstování rostlin, v současné době jsou v oblibě moderní substráty, jakým jsou lisované kokosové vlákno, jiffy a rockwool. Jedná se o velmi kvalitní materiál, který obsahuje potřebné živiny pro startovní růst a optimálně v sobě zadržuje vlhkost. To vše usnadňuje vývoj semenáčků. Tato lisovaná zemina se prodává buď v malých kostkách a tvarech puku, nebo ve větším množství ve tvarech kvádrů o váze nižší jen 1 kg. Po přidání 3 litrů vody do této brikety získáme 15 l pěstebního substrátu. Můžeme je používat buď samostatně, nebo je míchat se zahradními substráty.

Hvozdíky – karafiáty

Tyto vápnomilné květiny vyžadují půdu s vyšším pH než 6,5. Při jejich výsevu do pěstebních nádob na parapetech oken nebo vyhřívaného skleníku opatříme dno pěstební nádoby drenáží a půdu obohatíme kompostem. Semínka jednoletých karafiátů vysejeme do pěstebních nádob, které překryjeme sklem, fólií nebo jiným krytem. Jakmile jim vyrostou čtyři lístky, přepícháme je do květináčů a pomalu je začneme otužovat na nižší teploty. Jakmile rostlinky trochu zesílí, zaštípneme růstové vrcholky, aby se pěkně rozvětvily.

Begónie

Begonie, foto med

Hlízy begonií zasadíme do květináčů s rašelinovou zeminou. Udržujeme je ve vlhku až do doby, kdy se objeví první výhony. Begónie podle druhu dosahují výšky od patnácti centimetrů do tří metrů, kterých dosahují popínavé druhy.  Begonia glaucophylla (B. limming-heiana). Hodí ze zejména do závěsných košů nebo na vyvýšené místo.  Více o pěstování begónií ZDE.

Letničky a dvouletky

Afrikán, foto med

Některé letničky a dvouletky je vhodnější předpěstovat, A to například hledíky, afrikány, astry, cínie, šalvěj a některé druhy pro okenní truhlíky. Semena vyséváme rovnoměrně po celé ploše nádoby a zasypeme je slabou vrstvičkou zeminy. Osetou nádobu zalijeme jemným proudem odstáté vody a postavíme do misky s vodou. Tím zajistíme stejnoměrnou vlhkost substrátu po celou dobu klíčení. Klíčící rostlinky potřebují dostatek světla, aby netáhly a nezeslabovaly se. Vyklíčené rostlinky je nutné jednou až dvakrát přepichovat, aby dostatečně zesílily. K tomu si pořídíme menší dřevěný kolíček, kterým v substrátu uděláme přiměřený otvor. Aby se zemina na kolíček nelepila, několikrát s ním před vytažením z půdy pootočíme. Rostlince zaštípneme kořínek, čímž podpoříme jeho rozvětvení, a vložíme ji do otvoru. Potom kolíček píchneme mírně šikmo vedle přepichované rostlinky a přimáčkneme jím substrát ke kořenům. Tak zamezíme vzniku vzduchové kapsy. Kdybychom to neudělali, kořínky by neměly dostatečný přísun vody a mohly by zasychat.

Přesazování

Hvozdík, foto med

Přepíchané rostlinky pečlivě zaléváme, ale přitom dáváme pozor na přemokření a s ním spojený rozvoj parazitických hub. Když sadba dostatečně zesílí, můžeme ji nasázet do malých květináčků nebo sadbovačů, kde rostlinky vytvoří kompaktní kořenový bal a mnohem lépe se po výsadbě ujímají. Nezapomeneme na řádné větrání a před samotnou výsadbou i otužení rostlin.