Přírodní léky na cukrovku

Mezi nejúčinnější přírodní léky na cukrovku patří borůvkové listy
Borůvčí s borůvkami, foto med

Cukrovka, zejména diabetes II. typu, se mezi obyvateli šíří jako epidemie. Vzniká v důsledku nesprávné výživy, stresu, genetických vlivů a velmi často je spojena s nadváhou, kdy je tuk uložen v pase – typ jablko. A vůbec nejhorší je, když nám chybí fyzická aktivita. Cukrovka je v podstatě nevyléčitelná, ale existuje množství bylin, ze kterých se vyrábí účinné přírodní léky na cukrovku, snižující hladinu cukru v krvi a nebo posilující slinivku.

Lopuch, foto med

Cukrovku, neboli diabetes způsobuje nedostatečná činnost slinivky břišní (pankreasu), která produkuje inzulín. Diabetes II. typu se objevuje většinou až po 30. roce věku a je způsoben porušením uvolňování inzulínu ze slinivky nebo pouze částečnou funkcí slinivky. Abychom tuto cukrovku nedostali, nebo když už jí máme, tak aby zůstala v snesitelné normě, stačí hlídat množství cukrů, které denně sníme (pozor, patří sem i škroby a mléko), snížit váhu a pravidelně se hýbat. Lidé, kteří sedí v práci celý den u počítače, a doma v tom pokračují, si o diabetes přímo koledují. Přitom podle odborníků stačí hodina rychlé chůze, pokud možno v přírodě, pětkrát do týdne. Skvělé je plavání i jízda na kole a další pohyb, který nám ale nedělá problémy. Ideální hladina cukru je 4 až 5 mmol/litr krve, normálně do 5,6 mmol/litr krve. Jakmile přesáhne 7 mmol/litr krve, cukrovka je tady a čeká nás pravidelná konzumace různých léků.

Bylinky z přírody

Příroda nám naštěstí poskytuje mnoho rostlin, jejichž užíváním můžeme vysokou hladinu cukru v krvi významně snížit. Mezi nejúčinnější přírodní léky na cukrovku patří borůvkové listy, lopuch, lékořice, fazolky bez semen z fazole obecné, puškvorec, jmelí bílé, pampeliška, ostružiník, brusinky, bez černý, kopřiva, skořice a další. V samostatném článku se dále budeme zabývat některou zeleninou a houbami. I přes léčbu přírodními prostředky nesmíme sami přerušit léčbu diabetologem, teprve na základě dlouhodobějšího měření s ním můžeme konzultovat snížení množství léků.

Borůvka černá

Borůvčí, v lese foto med

Borůvkové listy obsahují myrtillin, který v organismu zvyšuje využití cukru. Léčivé účinky jsou klinicky vyzkoušené. Této účinné látky je v borůvčí nejvíce těsně před dozráním plodů. A to je ta správná doba, kdy si listí z borůvky černé natrhat. Mezi skvělé přírodní léky na cukrovku určitě patří borůvkový čaj. Budeme potřebovat půl litr studené vody a 1 polévkovou lžíci sušeného borůvkového listí – uvedeme k varu a krátce povaříme. Scedíme a pijeme vlažné 2x denně po šálku.


Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá, foto med

Na slinivku břišní má dobrý vliv i kopřiva, která také snižuje hladinu cukru. Sbíráme ji mladou na jaře dříve, než rozkvete, a na podzim, když znovu obrazí. Můžeme ji používat jako náhradu špenátu i do jarních salátů. Velmi účinný je kořen, jako přírodní lék ho můžeme dokonce dostat i v lékárnách, které prodávají jeho extrakt. Na kopřivový čaj budeme potřebovat půl litr vroucí vody, 2 polévkové lžíce sušených kopřiv – přelijeme a necháme vylouhovat. Tento lék pijeme vlažný 2x denně po šálku.

Puškvorec

Puškvorec, foto med

Oddenek puškvorce léčí všechna onemocnění slinivky břišní, tedy pomůže i při cukrovce. Úleva po vypití odvaru nastává velmi rychle. Dokonale přírodní a velmi účinný puškvorcový čaj vaříme z půl litru studené vody a 2 čajových lžiček sušeného puškvorce. Lék vylouhujeme přes noc, ráno pouze trochu zahřejeme, scedíme a před každým hlavním jídle i po něm si jednou lokneme.

Bez černý

Kvetoucí Bez černý, foto med

Bez černý je jednou z našich nejúčinnějších léčivek, ze které se vyrábí různé přírodní léky a domácí lektvary. Při cukrovce užíváme čaj z jeho listů a výhonků. Na čaj z bezu budeme potřebovat půl litru vody s 3 polévkovými lžícemi nařezaného listí uvedeme k varu a vaříme 10 minut. Scedíme a pijeme vlažné 2x denně po šálku. Jako lék jsou účinné i sušené plody – v půl litru vody povaříme 15 minut lžíci sušených plodů bezu černého.

Lopuch větší

Lék na na cukrovku vyrobíme z kořene této byliny. Půl litrem vroucí vody přelijeme 3-4 lžičky sušeného drceného kořenu, můžeme i krátce povařit. Lopuchový čaj pijeme 2-3x denně šálek.

Pampeliška, Smetánka lékařská

Smetánka lékařská, foto med

Pampeliška jakoby tu byla právě pro diabetiky. Brzy na jaře, než rozkvete, sklízíme mladé lístky a přidáváme je do salátu, který bychom měli jíst denně po čtyři týdny. Když pampeliška vykvete, končíme se salátovou kúrou a přecházíme konzumaci stvolů. Utrhneme 10 – 15 celých stvoly i s květy, umyjeme je, květy odtrhneme (můžeme z nich připravovat pro ty, kteří cukrovku nemají, pampeliškový med) a stvoly pampelišky pomalu sežvýkáme, čímž lze dosáhnout celkového snížení hladiny cukru. Připravte se na to, že je to hořké.

Jmelí bílé

Odvar z Jmelí bílého, foto med

Jmelí bílé má také velmi dobrý vliv na slinivku břišní. Jmelí je léčivé od začátku října až do začátku prosince a na jaře v březnu a v dubnu, proto se má sbírat v této době. Sbírají se listy a větvičky, bílé bobulky ne. Čaj z jmelí, který byl připravovaný jako lék již keltskými druidy vyrobíme ze dvou polévkových lžic na půl litru studené vody . Necháme přes noc louhovat. Nevaříme. Medicínu popíjíme během dne.

Domácí přírodní léky ze směsí bylin

  • 3 lžíce kuklíku, 1 lžíce listů ostružiny, 1 lžíce listů borůvky, 3 lžíce mochny zlaté a 2 lžíce zelených usušených fazolových lusků bez semen. Na půl litru vody dáváme 2 polévkové lžíce směsi, spaříme a necháme tři minuty vyluhovat. Popíjíme v průběhu dne.
  • 3 lžíce listu borůvky černé, 3 lžíce kopřivy dvoudomé, 2 lžíce kořene lopuchu většího, 1 lžíce kořene smetánky lékařské a 1 lžíce semena lnu setého louhujeme 20 minut. Pijeme šálek třikrát denně před jídlem.

4 odpovědi na “Přírodní léky na cukrovku”

  1. Bude vadit,kdyžsi dám při cukrovce jednou denně,do čaje 1 lžičku medu ?
    Děkuji

    1. Dobrý den,
      pokud to vyvážíte nějakou fyzickou aktivitou (rychlejší chůze, sport…), 1 lžička medu určitě neublíží. Některé autority dokonce tvrdí, že i diabetici by měli jíst 1 kávovou lžičku medu každý den. Pozor ale na tzv. med na vaření, který je výrazně doslazovaný cukrem.

  2. toncek,

    pokiaľ vieš pracovať so sacharidmi vo svojej strave, tak si kľudne môžeš dať do čaju aj med. Musíš ho však vedieť započítať do denného limitu sacharidov a nielen to, musíš si ho tam aj naozaj započítať a o obsah sacharidov tohto medu znížiť sacharidy v inom jedle. A mal by si mať predstavu aj o tom ako bude tvoj organizmus na tento med reagovať. To dokážeš zmeraním glykémie pred zjedením medu (či pred vypitím čaju s medom) a potom meraním glykémie po zjedení/vypití.

  3. Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich. Podrobněji je to popsáno třeba tady:

    http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0002.html

    Třeba ta informace někomu pomůže.

    Martin

Komentáře jsou uzavřeny.