Když jsem byla malá, pamatuji si jak mě tahle chlupatá rostlina, vzdáleně něčím připomínající ibišek, fascinovala, už proto, že byla o tolik vyšší než já. Jinak, jak už název napovídá, má Proskurník lékařský léčivé účinky, a používá se zejména proti kašli, kdy usnadňuje odkašlávání, na různé kožní ekzémy a ve směsi na žaludeční vředy a další. V zahradách se pěstuje jako okrasná rostlina. Z proskurníku se dají vyrobit domácí bonbony Marshmallow.
Proskurník lékařský (Althaea officialis) zřejmě pochází z oblasti od Středomoří po Střední Asii. Využívali ho už dávní Egypťané, Syřané i obyvatelé v celém Středozemí. Zdomácněl natolik, že se vyskytuje i v jiných oblastech Evropy, Asie a v Severní Americe. Lze ho najít i u nás, a to již od 19. století. Proskurník lékařský je vytrvalá bylina z čeledi slézovitých, dorůstající až do výše dvou metrů. Oblá světlezelená lodyha je jemně chlupatá, zubaté listy a kořen obsahují rostlinné slizy. Kvete na konci léta a začátku podzimu růžovo bělavými květy o průměru 4-5 cm. Světle hnědá semena ledvinového tvaru jsou hladká a v terčovitém plodu jich bývá 10-25, v době zralosti se rozpadnou. Proskurník lékařský v přírodě patří k ohroženým rostlinám!
Obsahové látky
Léčivá je celá rostlina, nejvíce účinných látek má kořen, a to hodnotné slizové látky, jejichž hlavními složkami jsou galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany. Rostlina dále obsahuje glukogenní aminokyseliny, zvláště asparagin, škroby, cukry, betain, pektiny, flavonoidy, minerály, organické kyseliny a stopy silice.
Stanoviště
Proskurník lékařský upřednostňuje teplou a vlhkou půdu a plné slunce. Jde o pobřežní rostlinu, která se v přírodě vyskytuje kolem vodních toků a rybníků.
Proskurník lékařský – pěstování
Pro zdárné pěstování Proskurníku lékařského by měla být půda lehká, nejlépe hlinitopísčitá, humózní s bohatou spodní vodou. Semena vyséváme na jaře na vzdálenost 30 cm, vzrostlejší sazenice vyjednotíme na 60 cm. Rostlinu pěstujeme jako jednoletou nebo víceletou. Sklízíme průběžně listy, v době zralosti semena a na podzim vykopáváme kořeny. Vše můžeme usušit a v případě potřeby použít k přípravě léčiv. Čerstvé listy využijeme v kuchyni do salátů i jako přílohu. Z kořenů uvaříme léčivý sirup.
Množení
Proskurník lékařský množíme semeny, dělením trsů nebo stonkovými řízky.
Použití a přínos
– Využití proskurníku v léčitelství
Sbírá se kořen, list, semena i květ. Kořen se vykopává nejlépe z dvou až tříletých rostlin na podzim, kdy má obsah slizu největší. Kořeny neomýváme, jen očistíme, protože voda by rozpustila slizy. List sbíráme, ještě než rostlina rozkvete, květ těsně před rozvinutím. Extrakt z kořenů se používá proti kašli, průjmu a nespavosti. Je vhodný do mastí na spáleniny a jako jedna z ingrediencí do zábalu proti zánětům. Přidává se do mýdla k omývání kůže s kožními problémy, i s lupenkou. Užívá se také při nejrůznějších zánětech sliznic dýchacího ústrojí a při zánětech močových cest či střev, protože hlavními účinnými látkami jsou slizy, které usnadňují odkašlávání a mírní dráždění sliznic. Kořeny z rostlin starých 2 a více let, uvolňují své slizy mnohem rychleji – louhují se asi 8 hodin ve studené vodě. Výluh z macerovaných kořenů nebo listů můžeme používat jako pleťovou masku nebo zklidňující roztok na sluncem spálenou kůži, na suché ruce i suché vlasy.
– Využití proskurníku v kuchyni
Listy proskurníku můžeme připravovat jako špenát, jedlými květy zdobit jídla, semeny posypávat saláty. Drcený kořen ve vodě zhoustne a zklihovatí, a pakliže se zahřeje s cukrem, vznikne jemná sladká pasta – známé bonbóny Marshmallows.
Text Tereza-Anna Medková