Řez brslenu

brslen křídlatý
Brslen křídlatý, foto med

Brslen je keř mnoha odrůd a barev, který zvláště na podzim rozzáří každou zahradu. Netvarovaný však vypadá poněkud neupraveně, i když sám o sobě řez vyžaduje jen v případě, že ho poškodí mráz, a to pak radikální. Máme-li z něj živý plot, nebo ho chceme okrasně tvarovat, snáší řez i tvarování mimořádně dobře. Řez brslenu provádíme od května do konce června.

brslen
Brslen, foto med

Brslen je užitečný z více důvodů. Například umí vytvořit za krátkou dobu vytvořit hustý a téměř nepropustný kořenový systém, který zabraňuje sesuvům půdy. Hodí se výborně jako živý plot, a protože je hustý, skýtá dobrou ochranu proti větru. Rychle roste a dorůstá až do čtyř metrů, pokud ho nebudete udržovat sestřihem na požadované výšce. Méně příjemnější vlastností brslenů je, že jsou jedovaté.

Druhy a odrůdy brslenu

Brslen Fortuneův foto med

Brsleny (Euonymus) jsou opadavé a stálezelené. Ty neopadavé jsou populárnější, neboť jejich listí bývá zářivě barevné, a to zvláště na podzim. Květy od května do července jsou spíše nenápadné, zato plody mají výrazné karmínové barvy.

  • Stálezelené neopadavé brsleny jsou menší, dorůstají necelé metrové výšky, a jsou vhodné i pro pěstování v nádobách. S oporou vyšplhají po zdi nebo kmeni stromu do výše až půl druhého metru. Z neopadavých se u nás pěstují ponejvíce Brslen Fortuneův (E. fortunei) a Brslen japonský (E. japonicus). Oba mají panašované bílozelené nebo žlutozelené listy.
  • Opadavé brsleny porostou dobře i ve stínu, i když se plně nevybarví. Patří k nim Brslen evropský (E. europaea), jehož a plody vytvářejí růžové oranžové tobolky. Dále Brslen křídlatý (E. alatus), jehož listy se purpurově vybarvují. Více o pěstování brslenů ZDE.

Radikální řez

Brslen evropský, foto med

Pokud brsleny v zimě namrznou, musíme přistoupit k tzv. radikálnímu řezu. To znamená, že mu ořežeme větve až do zdravého dřeva. Bez problémů pak na jaře obrazí a větve rychle dorostou. Stejně tak všechny druhy brslenu zpravidla dobře snáší přesazování, a to i starší exempláře.

Tvarovací řez

Řez brslenu, foto archiv

Živé ploty z opadavých brslenů, aby byly husté, zdravé a pěkně tvarované, prořezáváme každý rok. K perfektnímu vzhledu potřebujeme nářadí – na hrubé tvary klasické zahradnické nůžky, nůžky na živý plot, na detaily a jemnější tvary malé nůžky na živý plot. Důležitý je i včasný řez. Větve nenecháváme přerůstat, aby rostlina nerostla nepravidelně. Ideální doba pro výchovný nebo zmlazovací řez je časné jaro před rašením listů, tvarovací řev od května do června.

Okrasný tvarovací řez

Ozdobný řez brslenu, foto archiv

Stálezelené brsleny můžeme pěstovat v různých tvarech podobně jako buxus, a to i v přenosných nádobách. Jestliže s tvarováním začínáme, zvolíme raději jednodušší tvar a pracujeme se šablonami. Například při sestřihu do tvaru koule natočíme nůžky, abychom sestřihávali pečlivě dokulata. Mladé výhony zastřihneme, začínáme zespodu, tvarujeme kouli, a nakonec sestřihneme vršek. V případě prázdných míst stáhneme větvičky k sobě drátkem. Více o tom, jak ozdobně tvarovat dřeviny ZDE.