Řez Ibišku syrského

Ibišek syrský - velký bílý květ s červeným středem
Ibišek syrský, foto med

Venkovní Ibišek syrský je oblíbený pro velké, až dvanácticentimetrové květy v mnoha odstínech bílé, růžové, modré i červené. Pěstujeme je jako okrasné keře na zahradě nebo v přenosných nádobách, které v době květu stavíme za terasu nebo podél vstupu do domu, případně i na větší balkony. Řez Ibišku syrského prováníme zjara. Keř poměrně dobře snáší tvarovací řez.

Venkovní ibišek, foto med

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus), někdy nazývaný Růže z východu kvete celé léto. První tři roky po výsadbě, kdy ibišky rostou velmi pomalu, je vhodné jejich kořeny zakrývat chvojím, slámou apod., a také je chránit před ostrým jarním sluncem třeba netkaná zahradní textilií. Po třech letech začnou růst rychleji, až 30 cm ročně. Více o ibišku ZDE. Pro pěstování v nádobách jsou vhodné ibišky roubované na asi metr vysokém kmínku. Potřebují alespoň padesátilitrovou nádobu opatřenou drenáží a běžným zahradním substrátem. Na zimu v nádobě pěstované keře přemístíme do světlé a nemrznoucí místnosti, nejlépe do zimní zahrady.

Odzimování ibišku

řez ibišku
Řez ibišku, foto archiv

Na jaře z venkovních ibišků odstraníme zimní přikrývku. Raději keř příliš neokopáváme do hloubky, abychom nepoškodili kořeny, jen je zem mělce nakypříme a vytrháme plevel. Ibišek dobře obráží a sám se větví, takže jeho řez není nezbytný. Pochopitelně po zimě z něj odřežeme všechny suché a namrzlé větve.

Řez ibišku

ostříhaný-ibišek-syrský
Ostříhaný ibišek syrský, foto med

Řez Ibišku syrského provádíme zásadně na jaře (březen až duben). Starší keře mívají zahuštěné větve a ty je třeba prostříhat, aby se světlo dostalo i dovnitř. Také zkrátíme loňské větve přibližně o dvě třetiny. Ibišek kvete na nových přírůstcích, nemusíme mít proto obavy, že se připravíme o květy, naopak budou větší a bude jich víc. Ibišek na kmínku v přenosné nádobě potřebuje každé jaro tzv. hluboký zpětný řez, kterým tvarujeme a zahušťujeme korunu. Trvá pak déle, než obrazí, někdy až do konce května, ale pak bohatě kvete. Omlazení a prosvětlení stačí provádět jednou za tři roky. Radikální řez je kromě nádobových vhodné též pro staré ibišky s dlouhými větvemi, které již nerostou ani příliš nekvetou. Ten ale raději provádíme až v létě. Řez provádíme nejlépe dvousečnými zahradními nůžkami. Nejprve zkrátíme obvodové větve nad očkem. Středové větve ponecháme poněkud delší. Ibišek doroste do atraktivního pyramidálního tvaru ještě letos a na nových větvích vykvete již koncem léta.