Při zakládání štěrkové zahrádky nemusíme mít obavy, že musí být pustá a nic v ní neporoste. Řadě rostlin štěrk svou schopností odvádět vodu a odrážet světlo a teplo velmi vyhovuje. Platí to zejména pro odolné alpínky a rostliny původem ze Středomoří, ale například i pro zelené koření a různé suchomilné rostliny. Můžeme si vybrat různé rostliny pro štěrkovou zahradu, kterým se zde bude dobře dařit. Není tedy důvod, aby velké štěrkové plochy vypadaly nevlídně.
Osázet štěrkovou zahradu můžeme dvěma způsoby. Buď nejdříve vysadíme rostliny a potom kolem nich rovnáme štěrk. Anebo sázíme do hotového štěrku tak, že odhrneme štěrk, prořízneme fólii, vyhloubíme jamku, zasadíme a zahrneme.
Příklady osázení štěrkové zahrady:
Stále zelené rostliny
Stále zelené rostliny vytvoří kopečky nebo růžice – pokud je vysázíme kolem záhonů budou zahradu zdobit po celý rok rozložitými a výraznými rostlinami, nepřehlédnutelnými zahradními dominantami. V štěrku budou vždy zelené ostřice (Carex flagellifera), pryšec mandloňový (Euphorbia amygdaloides „Rubra“), sedoulek (Ophiopogon planiscapus „Nigrescens“), kostřava sivá (Festuca glauca), rozchodník prudký (Sedum acre), netřesk střešní (Sempervivum tectorum), čistec (Stachys byzantia).
– Vonící rostliny
Do štěrku můžeme zasadit například rostliny s aromatickými listy, které uvolňují vůni vždy, když o ně zavadí noha kolemjdoucího. Krásně také budou vonět pelyněk (Artemisia ludoviciana), karafiát/hvozdík (Dianthus „La Bourboule“), dobromysl (Origanum „Kent Beauty“), rozmarýn (Rosmarinus spp.), routa vonná (Ruta graveolens „Jackmans Blue“), mateřídouška (Thymus spp.) .
– Kvetoucí rostliny
Ve štěrku také překvapivě prospívající křehké skalničky. Velkou výhodou tohoto pěstování je minimum práce s plevelem. Štěrkovou plochu květy ozdobí lnice alpinská (Linaria alpina), kontryhel měkký (Alchemilla mollis), ozdobný česnek (Allium hollandicum), mák (Papever alpinum), lomikámen (Saxifeaga spp.), badil trávovitý (Sisyrinchium graminoides), Ostropes trubil (Onopordon acanthium), divizna (Verbascum olympicum), narcis (Narcissus cantabricus Parahebe catarractae), sasanka (Anemone coronaria), svlačec (Convolvulus „Boughton Silver“), třezalka (Hypericum olympicum) a violka (Viola cornuta „Minor“).
– Koberec květů na štěrku
Koberec na štěrku vytvoří huseník (Arabis), hvozdíky (Dianthus erinaceus a Dianthus alpisun), kociánek dvoudomý (Antenmaria diocia), lomikámen (Saxfraga burseriana), měrnice (Ballota pseudodictamnus), netřesk, pupalka (Oenothera acaulis), Řebříček Summer pastels (Achillea ), silenka bezlodyžná (Silene acaulis), sluncovka kalifornská (Eschoscholzia californica), šater (Gypsophila aretiodes), tařice horská (Alyssum montanum), zvonek (Campanula cochleariifolia).
– Štěrková bylinková zahrada
Pro středomořské bylinky, které nemilují těžkou, vlhkou půdu je štěrk ideální. Rostliny se stříbřitými listy, jako je levandule, i ty s drobounkými listy, např. tymiány, úpal na štěrkovém záhonu tolerují. Kompaktní keřovité či polštářové bylinky tady často vypadají jako doma. Můžeme použít různě velké kameny a přidat několik dobře umístěných balvanů. Kameny tvoří mulčovací vrstvu a pomáhají omezit vypařování a tak minimalizují další zalévání. Nejčastější bylinky pro štěrkový záhon jsou levandule (Levandula), svatolína (Santolina chamaecyparissus), šalvěj (Salvia officials), pelyněk, routa, rozmarýn, tymián, mateřídouška…
Výsadba do štěrku
Výsadba do štěrku je v podstatě tatáž jako v normální půdě jen s tím, že nejprve odhrneme štěrk. Pokud je pod ním geotextilie, prořízněte ji do kříže tak, aby otvorem prošel kořenový bal. Pro snadnou údržbu záhonu je výborné mulčování pomocí kombinace fólie a dekorativní vrstvy štěrku. Silná polyetylenová podložka nebo vložka z geotextilie tvoří účinnou bariéru proti vytrvalému plevelu, a tím šetří práci s časově náročným ručním pletí. Geotextilie vodu a vzduch do půdy a ke kořenům rostlin propouští, ne však světlo nutné pro klíčení semen plevele.
Postup výsadby bez fólie
- Lopatkou odhrneme štěrk a vykopeme jamku, a to až pod úroveň štětu. Opatrně vybereme zem z jamky a odložíme stranou.
- Dno jamky vyplníme kompostem. Po zasazení bude hnojení obtížné, proto přidáme postupně se uvolňující hnojivo.
- Rostlině uvolníme kořeny a zasadíme ji do jamky. Kolem nasypeme zeminu s kompostem, utlačíme a rostlinu zalijeme.
- Štěrk nasypeme zpět kolem rostliny. Protože je dobře propustný, nevadí, je-li nasypán i kolem části stonku.
Postup výsadby s fólií
- Povrch očistíme. Položíme geotextilii nebo černou mulčovací fólii. Jednotlivé pásy fólie by se měly překrývat o 5 cm.
- Nožem uděláme otvory takové, aby jimi kořenový bal prošel. Odhrneme fólii a lopatkou vyhrábnutou jamku vyložíme kompostem.
- Rostlinu vyjmeme z nádoby a kořenový bal prostrčíme fólií. Zeminu s kompostem kolem rostliny utlačíme a zalijeme.
- Chlopně fólie natáhneme zpět k rostlině. Překryjeme vrstvou štěrku a vytvoříme mělkou prohlubeň kolem stonku rostliny.