Rozchodníky se sice běžně pěstují, ale jsou jakoby poněkud opomíjenými rostlinami okrasných zahrad a předzahrádek. Přitom si ale rozhodně zaslouží více pozornosti, neboť vynikají neobyčejnou různorodostí a také mimořádnou odolností, což je deviza do budoucna, zvláště bude-li globální teplota růst a s ní i sucha. Subtropické druhy se již odedávna pěstovaly jako pokojové rostliny. Nás však budou zajímat především druhy mírného pásma vhodné do zahrad.
Početný rod rozchodníků zahrnuje kolem 500 druhů, původem především z Evropy, Asie a Afriky. Několik druhů pochází ze Severní Ameriky. Botanici řadí rozchodníky do čeledi tlusticovitých – Crassulaceae. Jedná se o jednoleté, dvouleté či vytrvalé byliny, vzácněji nízké keříky. Všechny mají ztloustlé listy, jejichž pletivo slouží jako zásobárna vody, pomáhající jim přečkat suchá, nepříznivá období. Většinou rostou na chudých, skalnatých místech v mírném pásmu a v tropech a subtropech.
Druhy a odrůdy
– Rozchodníkovce, vysoké druhy
Skupinu rozchodníků představují mohutnější, trsnaté, vzpřímeně rostoucí trvalky s velkými plochými listy. Lodyhy dorůstají výšky kolem 50 – 60 cm a nesou husté, ploché květenství. Na podzim usychají, zimu přečkají pomocí silných kořenů. Botanici je nyní řadí do samostatného rodu Hylotelephium, pro který se používá občas nepříliš zvučné české jméno rozchodníkovec.
Rozchodník karpatský (Hylotelephium argutum)má výrazně zubaté listy a husté, purpurově zbarvené květenství. Rozchodník Eversův H. ewersii má poléhavé či převislé lodyhy se srdčitými přisedlými listy. Zahradní kultivary vznikly šlechtěním především asijského druhu Rozchodníku nádherného H. spectabile se zářivě růžovými květy a svěže zelenými listy. Ve šlechtění se využívají také evropské druhy, které mají tenčí kořeny, dřevnatějící oddenky a střídavé listy. Jedná se především o Rozchodník nachový H. telephium s květy obvykle červenými a Rozchodník velký H. maximum s květy žlutozelenými. I v přírodě lze najít rostliny s purpurovými listy. Purpurově zbarvené rostliny jsou mateřskými rostlinami řady hybridů a kultivarů. H. ´Herbstfreude´ je vysoký až 80 cm, červený květ se při kvetení mění dohněda, má velká květenství. H. ´Mohrchen´ má červený list, tmavě karmínově vínový květ.
– Další vysoké druhy
H. ´Neon´ má podlouhlé listy, zářivě růžové květy. H.´Purple Emperor´ je nižší, má tmavě červený list a karmínový květ. H. ´Stardust´ – robustní, masité listy, bílé květy. H. ´Strawberries and Cream´ – pestrokvětý, krémově až karmínové. Hylotelephium ´Weluwse Wakle´ má vejčité listy, purpurově skvrnité a růžové květy. H. Alboroseum ´Frosty Morn´ má listy s bílým okrajem, některé lodyhy celé žluté, bílé květy. Alboroseum ´Mediovariegatum´ je sytě karmínově vínový, list se žlutou skvrnou uprostřed. H. maximum ´Atropurpureum´ má červený list a žlutavě růžový květ. H, Spectabile ´Brilliant´ má sytě růžový květ. Hylotelephium Spectabile ´Carmen´ má tmavě růžové květy. Spectabile ´Iceberg´ bílý květ. Spectabile ´Rosenteller´ má pozdní, růžový květ. H. Telephium ´Abbeydore´ má karmínově červené až vínové. Telephium ´Lisa´ má oválné, purpurově naběhlé listy, a žlutozelené květy. H. telephium ´Matrona´ má robustní růst, vejčitý purpurově naběhlý list a růžově lila květ se barví po odkvětu do hnědočervené.
– Plazivé odrůdy
Rozchodník šlahounovitý Sedum sarmentosum má dlouhé, plazivé lodyhy s listy, které jsou po třech v přeslenu. Rozchodník skalní S. reflexum má asi 1 cm dlouhé šídlovité listy a žluté květy. Známé jsou jeho hřebenovité formy – Angelina Cristata se zelenými listy a menšími hřebeny, Cristatum s velkými plochými hřebeny a zelenými listy a Monstruosum Cristatum se sivými listy. Z plazivých rozchodníků s plochými listy se nejčastěji pěstuje Rozchodník pochybný S. spurium (R. kavkazský). Poléhavé lodyhy snadno koření a vytvářejí husté půdopokryvné porosty. Květy růžové až tmavě červené. Do zahrad se hodí kultivary Purpurteppich a Fuldaglut s výrazně tmavě červeně zbarvenými listy a purpurovými květy. Kultivar Tricolor má červené listy, které jsou žlutě panašované. Žluté květy má rozchodník kamčatský S. kamtschaticum a jeho kultivar Variegatum se žlutě panašovanými květy. Daří se jim v propustné suché půdě na teplém a především slunečném stanovišti. Všechny jmenované druhy rozkvétají na začátku léta v červnu.
– Nízké plazivé polštářovité druhy
Několik se jich planě vyskytuje i u nás ve volné přírodě. Rozchodník ostrý Sedum acre (známý pod českým jménem R. prudký) dorůstá v květu výšky kolem 10 cm, kvete jasně žlutými květy. Žlutozelené listy najdeme u kultivarů Aureum a Yellow Queen. Rozchodník šestiřadý S. sexangulare má žluté květy a červeně zbarvené měchýřky. Válcovité listy má také rozchodník bílý S. album, s bohatým květenstvím s mnoha drobnými bílými, vzácně narůžovělými květy. Kultivar Purpureum má červené olistění a bílé květy, Murale červené olistění a růžové květy.
Stanoviště
Rozchodníky jsou rostliny vhodné do slunných zahrad, nevadí jim horko ani sucho. Výjimkou je Rozchodník karpatský, který se zbývající druhů se liší svými nároky – roste totiž na vlhkých skalách i v podrostu vlhkých stinných horských lesů v Karpatech, tedy i na zahradě dobře snáší stín a vlhko.
Pěstování
Trvalkové rozchodníky tím, jak se naše zahrady mění, v nich nacházejí stále větší využití. Zazáří na konci sezony, v srpnu až říjnu, tedy v období na květy značně chudším. Mívají i výrazně zbarvené měchýřky, které jakoby kvetení prodlužovaly o další měsíc. Jsou nenáročné: pokud jim zajistíme dostatek světla a nepřeléváme je, vydrží prakticky vše a dokáží růst mnoho let na jednom místě. Velice dobře se kombinují s podzimními kvetoucími keři, travinami a trvalkami – zvláště těmi, které mají jemné olistění a vytvářejí s velkými masitými listy rozchodníků pozoruhodný kontrast. Vhodné jsou jak do moderních trvalkových záhonů, tak se dobře kombinují ve smíšených celoročních rabatech podél zdí či v jednoduchých výsadbách kolem venkovských chalup. Před neúprosně se blížící zimou dotvářejí rozchodníky výjimečnou atmosféru podzimní zahrady.
Množení
Množí se řízky nebo dělením.
Použití a přínos
Plazivých rozchodníků je mnohem víc, vždy se jedná o nenáročné trvalky vhodné především do skalek, koryt a misek, ale také jako lem záhonů. Především na suchých stanovištích jsou tyto trvalky a skalničky nezastupitelné. Na skalkách se uplatní především nízké, plazivé a polštářové druhy. Využijeme je i na suchých zídkách, v korytech i miskách. Patří mezi nejvhodnější rostliny do tak extrémních stanovišť, jako jsou zelené zahrady na střechách budov. Některé druhy rozchodníků se hodí i do závěsných nádob. Vyšší druhy najdou uplatnění také v trvalkových záhonech či solitérně vysazené v trávníku.