Ruj vlasatá, škumpa vlasatá je ozdobou zahrady

Tmavě růžové vlasy stromu Ruje vlasatá
Ruj vlasatá, foto med

Ruj vlasatá, která se také nazývá škumpa vlasatá je okrasná dřevina – keřovitý strom kulovitého tvaru. Atraktivní je svými ochlupenými plody, které připomínají vlasy. Angličané mu říkají kouřový strom (Smoke tree). Zbarvení „vlasů“ odpovídá konkrétní vyšlechtěné odrůdě, ale zpravidla jsou žlutozelené a na podzim se nádherně vybarvují od růžové až po tmavě purpurovou. Jestliže si ruj vlasatou pořídíme, určitě jí naši zahradu ozvláštníme.

Cotinus coggygria, foto med

Ruj vlasatá, Škumpa vlasatá (Cotinus coggygria) není na rozdíl od Škumpy orobincové (ocetné) invazivní a nehrozí, že by nám zaplevelila zahradu. Ruj vlasatá je pomalu rostoucí, tří až čtyřmetrový rozložitý keř. Větve má dlouhé, převislé. Řapíkaté, ojíněné listy jdou dlouhé okolo osmi centimetrů a na podzim se vybarvují do oranžova až červena. Nažloutlé květy jsou uspořádané v latnatých květenstvích a objevují se v červnu. Některé dozrají do drobných peckovic, které jsou uspořádané v bohatě větvených, asi čtvrt metrových latách, jiné stopky se protáhnou a porostou atraktivními dlouhými vlasy převážně načervenalé barvy. Takto zdobí keřový strom až do října, později se barva mění v rezavou a ta zůstává přes celou zimu. Ruj vlasatá je stejně jako škumpa orobincová jedovatá a citlivým osobám může způsobit alergickou vyrážku.

Odrůdy a kultivary

V našich zahradnictvích můžeme koupit převážně Ruj vlasatou (Škumpu vlasatou) v několika kultivarech, lišících se především barvou. Cotinus coggygria pink má karmínově růžové vlasy a tmavě červeného zbarvení listů. C. coggygria royal purple má vlasy tmavě červené a dorůstá až pěti metrů. C. coggygria var. Purpureus má zelené listy a karmínově červené vlasy. C. coggygria var. Pendulus vyniká dlouhými převislými větvemi. C. coggygria var. Notcutt´s Variety má červené listy s růžovými květy a vlasy. C. coggygria var. Daydream má zelené listy a krémové vlasy.

Stanoviště

Domovinou Ruje vlasaté je Jižní Evropa, Středozemí, Rusko a Čína. Dobře se jí bude dařit na velmi světlém, chráněném stanovišti. Kultivary s červeným listím dokonce upřednostňují plné slunce, ve stínu vyblednou.

Pěstování Ruje vlasaté

Škumpa vlasatá , foto med

Ruje vlasaté jsou poměrně odolné dřeviny a nemají zvláštní nároky na pěstování. Vysazujeme je nejlépe na podzim do hlinitopísčité, dobře propustné a mírně vápnité zeminy. Je-li bohatá na živiny, nepotřebuje škumpa vlasaté žádné přihnojování. Zálivkou šetříme, vhodnější se menší přísušek než zamokřená půda. Zimy u nás Ruj vlasatá dobře přežívá, a pokud namrzne, poškozené výhony na jaře odřežeme a keř znovu obrazí. Prutovité větve mohou za sezonu dosáhnout až metrové délky. Protože však kvetou na dvouletém dřevě, není vhodné je každým rokem seřezávat. Chceme-li keř tvarovat, pak jen opatrně a po částech, abychom se nepřipravili právě o dekorativní vlasy, pro které ruj pěstujeme. Jinak řez snáší dobře a obráží spolehlivě, díky čemuž si můžeme vytvarovat i pro menší zahrady přiměřeně velký keřík s kompaktní korunou.

Množení

Ruj vlasatou množíme jarním výsevem nebo řízkováním nebo hřížením. Hřížení je vhodnější, řízky jen neochotně zapouštějí kořeny. Semena by měla projít stratifikací (chladem).

Použití a přínos

Ruj vlasatá , foto med

Ruj vlasatá je vhodná jako dekorativní dřevina do zahrad, kde ji pěstujeme nejlépe jako solitéru. Vhodná je i k řezu – pestrobarevnými listy a vlasy obohatí nejrůznější květinová aranžmá. Průmyslově se pěstuje k výrobě třísloviny, na kterou jsou její listy bohaté. Dřevo, které má žloutkově žlutou barvu, využívají řezbáři k tvorbě šperků, dekorací a k výrobě dýh pro intarzie.