Růžičková kapusta je hodnotná přezimující zelenina, která odolává mrazu až do – 17 °C. Má vegetační dobu tak dlouhou, že ji můžeme sklízet až v předjaří dalšího roku. Povrch listů je totiž pokryt voskovým povlakem s ochrannou funkcí proti zimě. Růžičková kapusta má mnoho příznivců i odpůrců. Říká se, že když se ji nenaučíme jíst v dětství, nebude nám chutnat ani v dospělosti. A to je velká škoda, protože růžičky kapusty prospívají nejen našemu organismu, ale i duševnímu zdraví.
Růžičková kapusta je košťálová zelenina, kterou původně vyšlechtili v Belgii. Má silný, vysoký košťál, na něm vyrůstají velké pupeny – růžičky, pro které tuto kapustu pěstujeme. Listy jsou dlouze řapíkaté, opakvejčité (jako vajíčko postavené na špičku). Druhým rokem i z vedlejších růžic vyrostou květní laty a kapusta vykvete a vytvoří semínka, které si můžeme nasbírat pro nový výsev. O hlávkové kapustě si můžeme více přečíst ZDE.
Druhy a odrůdy
Pro pěstování vybíráme moderní odrůdy s hustějším nasazením růžiček. Dáváme přednost polovysokým a vysokým hybridním odrůdám, například Dolores, Casiopea, Lunet, což je středně raná odrůda s vysokým košťálem a množstvím velkých, tmavých růžiček a poloraná vzrůstná odrůda s mohutnou vrcholovou růžicí Rosella, která je velmi výnosná. Starší Závitka je již překonaná.
Pěstování
Kapustě růžičkové nejlépe vyhovují středně těžké hlinité humózní půdy s dostatečnou zásobou živin a půdní vláhy na před větrem chráněných stanovištích. Pěstujeme ji ze sadby z dubnových až červnových výsevů. Půdu udržujeme bez plevelů a v létě vydatně zaléváme. Během vegetace přihnojujeme dusíkatým hnojivem. V závěru léta můžeme násadu růžiček podpořit zalomením vrcholku rostliny. Sklízíme celé rostliny, ze kterých odkroutíme růžičky, anebo podle potřeby odebíráme jednotlivé růžičky. Vegetační doba se v závislosti na odrůdě pohybuje v rozmezí 170–240 dní. Údajně mají plody, které přejdou mrazem, výrazně lepší chuť.
Výživová hodnota
Růžičková kapusta je bohatá na vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B – zvláště B1-thiamin, který je odpovědný za naši duševní svěžest a odolnost proti stresu. Z minerálních látek obsahuje značně vápníku, hořčíku, fosforu, síry a draslíku, jenž podporuje odvodnění, detoxikaci a správné trávení. Vysoký obsah vlákniny v růžičkové kapustě zlepšuje vylučování, preventivně působí proti zácpě a čistí střeva.
Růžičková kapusta v kuchyni
Růžičková kapusta má typickou, nezaměnitelnou chuť, která lidstvo dělí na její milovníky, nebo odpůrce. Aby nám zachutnala, musím se ji naučit správně připravovat. Růžičky využijeme jak do polévek, tak jako přílohu k masu nebo samostatné zeleninové jídlo. Tepelná úprava by neměla být dlouhá, abychom nezničili zmíněné vitamíny a navíc rozvařená zelenina není příliš chutná.
Menu
Překrm: Růžičková kapusta se strouhankou a máslem
Ingredience: 700 gramů růžičkové kapusty, 1 litr mléka, 3 lžíce másla, 3 lžíce strouhanky, cukr, sůl
Příprava: Růžičkovou kapustu opláchneme, zalijeme vařící vodou, osolíme, povaříme pět minut a scedíme. Poté ji zalijeme horkým mlékem, případně doplníme ještě vodou tak, aby byla celá zakrytá, osolíme, přidáme lžíci másla a vaříme dvacet minut bez pokličky. Poté růžičkovou kapustu slijeme a necháme okapat. Osmažíme strouhanku na másle a růžičkovou kapustu jí posypeme a ihned podáváme.
Polévka: Lahodná zeleninová polévka
Ingredience: 100 g růžičkové kapusty, 150 g mrkve, 50 g petržele, 50 g celeru, 1 cibule, 3 brambory, smetana, sůl, pepř, máslo, lanýžový nebo jiný kvalitní olej
Příprava: Cibuli si nasekáme nadrobno, oloupanou mrkev, petržel, celer a brambory nakrájíme na kostičky. Na másle zesklovatíme cibulku, přidáme mrkev, celer a petržel a vše spolu osmahneme. Zeleninu zalijeme vodou, přidáme brambory, růžičkovou kapustu, podle chuti osolíme, opepříme a uvaříme doměkka. Poté přilijeme smetanu (podle chuti, na toto množství asi 150 ml) a necháme probulat. Na talíři polévku doladíme několika kapkami lanýžového oleje.
Hlavní jídlo: Zapečené kapustičky s uzeným masem
Ingredience: 700 g růžičkové kapusty, 600 g brambor, 200 g moravského uzeného, 4 vejce, 200 ml sladké smetany, sůl, pepř, 1/2 lžičky kari, špetka muškátu, 200 g strouhaného eidamu
Příprava: Kapustu vaříme v osolené vodě asi 10 minut. Brambory nakrájené na kousky uvaříme. Obojí slijeme, dáme okapat a smícháme. Uzené nakrájíme na nudličky a vmícháme do brambor s kapustičkami. Vše vložíme do zapékací mísy. Vejce rozšlehané se smetanou osolíme, opepříme, okořeníme kari a mletým muškátovým květem a nalijeme do zapékací mísy. Nastrouhaným sýrem jídlo posypeme a zapékací mísu vložíme do trouby, zapékáme asi půl hodiny.
Dezert: Růžičková kapusta s hráškem a praženými mandlemi
Ingredience: 300 g kapustiček, 150 g mladého hrášku, 30 g oloupaných mandlí, 50 g másla a nastrouhaná kůra z pomeranče nebo citronu (chemicky neošetřených), sůl, barevné drcené pepře.
Příprava: Kapustičky i hrášek krátce povaříme. Mandle krátce spaříme, opláchneme studenou vodou a oloupeme. Posekáme je nahrubo a pak nasucho opražíme. Máslo utřeme se strouhanou kůrou. Zeleninu scedíme, horkou promícháme s ochuceným máslem, mandlemi, drcenými pepři a solí. Další recepty: www.kucharka-recepty.com a vareniapeceni