Ryby do zahradního jezírka

Ryby v zahradním jezírku v japonské zahradě - kapři KOI
Ryby do zahradního jezírka, foto med

Život do nového zahradního jezírka vznesou nejen vodní a bahenní rostliny, ale zejména rybky a další vodní živočichové. Rostliny do čerstvě vybudovaného jezírka můžeme vysazovat ihned (ZDE), ryby do zahradního jezírka však nasadíme nejdříve za 15-20 dní po napuštění vody. Minimální objem vody, který v jezírku zaručuje biologickou rovnováhu je okolo 20 m3 při ideální ploše do 40 m2.

Zlatá rybka, foto med

V blízkosti jezírka bychom neměli vysazovat stromy s toxickými listy a semeny, jakým je například zlatý déšť, neboli štědřenec nebo třeba vavřín, které by mohli ryby otrávit. (O tom, co se sem hodí, čtěte ZDE. ) Jezírko nebudujeme v blízkosti vzrostlých stromů, kde kromě nebezpečí poškození dna prorůstáním kořenů hrozí, že do něj bude padat listí či jehličí, což kazí vodu.

Jaké ryby do zahradního jezírka nasadit

Japonští kapři KOI , foto med

Názory na nasazování ryb do zahradních jezírek se různí. Vlastně vhodné jsou jen drobné místní rybky jako hořavky duhové, koljušky, střevle potoční či slunky obecné. Chceme-li chovat zlaté rybičky (červená varianta karase stříbrného), jesetery malé nebo dokonce japonské kapry KOI, počítáme, že nám při odpovídajícím krmení znečistí vodu svými výkaly, Pořídíme si filtrační zařízení (nejlépe s účinnými biofiltry a sterilizačními UV lampami). Filtrací musí objem jezírka projít nejméně jednou za čtyři hodiny.

Japonští kapři KOI

Ryby v jezírku, foto med

Japonští kapři KOI znamenají pro Japonce symbol štěstí, úspěchu a dlouhého života. V podstatě jsou druhově i geneticky stejní jako původní kapr obecný. Od něj se liší výrazným zbarvením v rozličných varietách a mutacích, pocházejících z dlouhodobého cíleného šlechtění. Postupem času se KOI kapři staly klenotem zahradních jezírek po celém světě. Jejich dobrý chov je náročný, a kvalitu vody bychom proto rozhodně neměli podceňovat. A kolik ryb se do jezírka vejde? Jejich počet by neměl překročit 60 – 80 cm délky na 1 m3.

Před nákupem

Rybky v jezírku, foto med

Ryby do jezírka včetně KOI kupujeme pouze u prověřených chovatelů a seriózních prodejců. Přepravujeme je co nejšetrněji, nejlépe pod kyslíkovou atmosférou v plastových sáčcích. Ty vložíme zavázané do jezírka a ryby vypustíme až po vyrovnání teplot obou vod (asi po 20–30 minutách). Vodu ze sáčku nikdy nevyléváme do jezírka. Ryby krmíme 1 – 2 x denně v malých dávkách, rozhodně je nepřekrmujeme, abychom nezkazili vodu. Její kvalitu průběžně sledujeme – zejména pH, obsah kyslíku a dusíkatých látek.