Šalvěj – pěstování a léčivé účinky

šalvěj lékařská - zelené koření a léčivá bylina
Šalvěj lékařská Tricolor, foto med

Šalvěj je jako kuchyňské koření i jako velmi cenná léčivá bylina již od starověkého Řecka. V kuchyni i v léčitelství nachází široké možnosti uplatnění. Šalvěj lékařská má dezinfekční a stahující léčivé účinky, usnadňuje hojení a účinně působí proti krvácení z dásní. Jako koření se šalvěj hodí pro zvýraznění chuti masa a tučnějších jídel – usnadňuje jejich trávení. Šalvěj – pěstování a léčivé účinkyŠalvěj byla vyšlechtěna v mnoha druzích, které mají nejen odlišný vzhled, ale i chuť  a její pěstování je snadné.

šalvěj
Bylina Šalvěj lékařská, foto med

Šalvěj (Salvia) pochází ze severní části Středomoří. Je to vytrvalá rostlina, která může dosáhnout téměř metrové výšky. Vyrůstá ve velkých trsech. Snadno u nás přezimuje a v té době její nadzemní část zasychá. Původně zelená barva šalvěje je překryta hustým porostem jemných chloupků, které způsobují její stříbrošedé zabarvení. Lístky jsou protáhle vejčité, celokrajné a poměrně tuhé. Rostliny jsou podle druhu velmi rozmanité – sametové listoví s pěknou texturou může být od bledě šedozelených listů po zelené, stříbřitě nebo zlatavě stříkané, ale i tmavě purpurové. Celá rostlina intenzívně voní.

Druhy a odrůdy šalvěje

Šalvěj
Šalvěj lékařská, Icterina, foto archiv

Z pronikavě voňavé Šalvěje lékařské (Salvia officinalis), která kvete nejčastěji celé léto fialovými květy, se vypěstovalo mnoho kultivarů. Všechny druhy a kultivary lze využít i v kuchyni k přípravě chutných kořeněných jídel. Každý z nich má vlastní příchuť. Jiné druhy mají jemnější chuť a výraznou ovocnou vůni.

Šalvěj
Šalvěj muškátová, foto med
  • Šalvěj lékařská Tricoloť (S. o. Trikolor) – tento kultivar má nápadné strakaté listy, na nichž se střídá zelená se slonovinově bílou a růžovou barvou. Květy jsou modré, chuť lahodná.
  • Šalvěj lékařská Icterina (S.o. Icterina) má zlatozeleně panašované listy, málokdy kvete. Chutná výrazně jemněji než původní druh.
  • Šalvěj sličná (S. elegans) se vyznačuje tím, že její dlouhé listy voní jako ananas. Lze ji úspěšně hrnkovat pro domácí pěstování. Na zahradě z ní při dobrém pěstování vyroste velký keř. Kvete na podzim nápadnými červenými kvítky.
  • Šalvěj drobnolistá (S. microphylla) kvete koncem léta temně purpurově růžovými květy. Při rozemnutí listů silně voní po černém rybízu. Nemá-li velmi dobře chráněné místo, může vymrzat.
  • Šalvěj muškátová (S. sclarea) má mírně nahořklou a balzámovou chuť. Aromatická dvouletka s velkými vrásčitými listy voní po muškátovém víně.
  • Šalvěj levandulolistá, španělská šalvěj (S. lavandulifolia)– tato polodřevitá trvalka má kompaktní vzrůst a užší, šedozelené aromatické listy. Je poměrně mrazuvzdorná, až do -35 °C. Přidává se do bylinných směsí. Do hotových jídel lze přidat i květ, který dodá pokrmu barvu i vůni.
  • Šalvěj keřovitá (S. fruticosa) má velké šedozelené ochlupené listy, fialově kvete a intenzivně voní po pryskyřici. K přípravě čajů se používá jen malé množství.

Stanoviště pro Šalvěj – pěstování a léčivé účinky

Šalvěj s
Šalvěj sličná, foto archiv

Šalvěj je rostlinou středomořskou, z čehož vyplývá její zvýšený nárok na slunné stanoviště, kde se příliš nedrží voda. Zahradní zeminu proto vylehčujeme pískem, perlitem nebo drobným štěrkem. Vysadit ji můžeme i na svažitá místa, ze kterých voda rychleji odtéká. Bylinavydrží na jednom stanovišti až deset let. Intenzita její vůně kolísá v závislosti na půdě a podnebí.

Pěstování

šalvěj l
Šalvěj lékařská Tricolor

Šalvěj snadno vypěstujeme i ze semínek, ale protože nám pro rodinu stačí pár keříků, koupíme si sazenice a v květnu po zmrzlých je vysadíme na záhon asi v půlmetrové vzdálenosti nebo na bylinnou spirálu. Půda by neměla být vyhnojená, raději použijeme kompost. Na podzim pak můžeme zeminu obohatit malým množstvím draslíku a fosforu, po zimě ledkem vápenatým. Podstatnou živinou šalvěje je vápník, kyselé půdy nesnáší. Lístky sklízíme průběžně podle potřeby. V pozdním podzimu rostlinu seřízneme na asi čtvrt metru cm a na jaře odstraníme zaschlé výhony. Formy Šalvěje lékařské s purpurovými a panašovanými listy jsou méně zimovzdorné než původní druh a Šalvěj sličná, takže vyžadují ochranu před mrazem.

Množení

Množíme oddělky z matečného trsu, který odřízneme i s částí kořenů, a semínky.

Využití a léčivé účinky

Šalvěj
Šalvěj levandulolistá, foto med

K léčebným účelům používáme listy a stonky (čerstvé i sušené). Sušíme ve stínu při teplotě do 35 °C. Dokonale usušené se lehce drolí. Listy Šalvěje lékařské jsou bohaté na silice, flavonoidy, hořčiny a třísloviny. Hojí rány, krvácení z dásní, osvěžuje dech, pomáhá při zánětech horních cest dýchacích, potížích se zažíváním, nachlazení či bolestech zubů, je dobrá na pleť a proti pocení. Šalvějový čaj ze dvou lžiček sušené šalvěje užíváme při nachlazení, kašli, bolesti v krku i pro lepší zažívání. Silnější nálev je vhodný ke kloktání při potížích s dásněmi, kdy obohatíme o směs hřebíčku, heřmánku a fenyklu. Proti pocení a k omývání pleti je odvar ze dvou lžic sušené šalvěje a litru horké vody. Omýváme se dvakrát týdně nebo odvar přidáváme do koupele. Nálev lžičky sušené šalvěje v šálku horké vody užíváme při trávicích potížích a chorobách žlučníku. Neužíváme však neustále – doporučuje se po 20 dnech 10 dní přestávky.