Romantická trvalka, která zdobí naše zahrádky, je srdcovka nádherná. Oblíbená je pro květy, které vypadají jako na oblouku navlečená malá růžovobílá srdéčka – odtud i český název rostliny. Srdcovku sázíme na jaře nebo na podzim a její pěstování je snadné.
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) má ozdobné, dvakrát až třikrát dělené, sivě zelené listy a zpravidla růžovo-bílé květy, uspořádané v řídkých hroznech na obloukovitě ohnutých křehkých lodyhách. Vnitřní bílé korunní lístky, které vyčnívají z květu jako srdce zvonů, mají žlábkovitý tvar. Vnější růžové korunní lístky (dlouhé až 25 mm), mají tvar srdčitý a nazpět ohnutou ostruhu. Celkově nápadný květ připomíná malá srdíčka. Srdcovky jsou vytrvalé byliny s hlíznatými, dužnatými a křehkými kořeny. Plodem je tobolka. Jemné keříky těchto rostlin bývají padesát až devadesát centimetrů vysoké. Kvete totiž podle nástupu jara koncem dubna a v květnu.
Druhy a kultivary
Srdcovka pochází z východní Asie, rod zahrnuje asi patnáct druhů. Nejběžnější je Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) s růžovobílými květy. Kultivar Alba má čistě bílé květy. Ze se méně pěstuje Srdcovka drobnokvětá (D. eximia), je severoamerická srdcovka se sytě růžovými podlouhlými květy. Kultivar D. formosa Bountiful je velice dekorativní zejména díky třikrát zpeřeným listům se stříbřitě šedým nádechem.
Stanoviště
Ideálním stanovištěm pro srdcovku je polostín, na slunci ji chráníme před poledním úpalem a více zaléváme. Půda by měla být propustná a výživná, s dostatkem humusu a vláhy. Nadměrná vlhkost stejně jako přílišné sucho srdcovce škodí.
Pěstování
Mladé rostliny vysazujeme na chráněné místo, studený vítr je může poškodit, ale když vyrostou, chladu dobře odolávají. Srdcovka patří mezi efemérní druhy, které krátce po odkvětu zcela zatahují. Začátkem léta mizí celá nadzemní část, proto je nutno na tuto vlastnost pamatovat a vysazovat ji v blízkosti nízkých kobercovitě se rozrůstajících trvalek, které zakryjí prázdné místo. Srdcovkám neprospívá okopávání, křehké kořeny rostou mělce pod povrchem půdy. Srdcovku také můžeme s úspěchem přirychlovat. Na podzim rostlinu zasadíme do květináče a až do doby rychlení (například na Vánoce nebo na Valentýna) ji uchováváme v chladné, ale bezmrazé místnosti. Přirychlujeme při teplotě asi 15 °C a na světlém místě.
Množení
Množit srdcovku můžeme řízky, dělením trsů a semeny. Pokud neodstraníme včas odkvetlé květy, začnou se v okolí mateřské rostliny záhy objevovat malé semenáčky.
Použití a přínos
Srdcovka nevšední krásou ozvláštní okrasnou zahradu v době, kdy již většina jarních trvalek odkvetla nebo pomalu dokvétá a na záhonech ubývá barev, a kdy teprve čekáme nástup letních druhů. Používáme ji solitérně, případně v kompozici právě s trvalkami s odlišnou dobou květu. Pozor! Srdcovky obsahují toxické alkaloidy (protopin, sanguinarin). Otrava při náhodném požití se projevuje nevolností a zvracením. Po požití srdcovky je třeba vyvolat zvracení (není-li spontánní) a podat aktivní uhlí. U velmi citlivých osob se mohou po styku s rostlinou na pokožce objevit záněty.