Tamaryšek – druhy a pěstování

rozkvetlý keř tamaryšku obsypaný růžovými kvítky
Tamaryšek, Tamarix, foto med

Okrasný opadavý i vždyzelený tamaryšek se záplavou drobných růžových květů zkrásní a ozvláštní každou zahradu. Keř nebo malý strom se vyskytuje ve více než padesáti odrůdách, u nás jsou na zahradách nejčastěji k vidění tamaryšek malokvětý, kaspický větvený, pětimužný a čínský. Dřevina se snadno pěstuje, má velmi adaptibilní schopnost a daří se i v zasolených půdách.

Květ tamaryšku, foto med

Tamaryšek (Tamarix) patří do čeledě tamaryškovité a pochází ze západní Asie. Jsou to opadavé keře nebo nízké stromy, dorůstají zpravidla 2 – 3 metry, některé stromové druhy až 8 metrů. Všechny odrůdy mají velmi podobné drobné, střídavé, jehlicovité šupinaté listy (velikosti od 1,5 do 5 mm) na metlovitých větvích. Rozlišují se drobnými květy, které jsou složené do hustých koncových lat nebo hroznů, přisedlé k větvím. Rozkvétají na loňských výhonech od dubna do května, některé druhy v létě. Podle druhu jsou čtyřčetné nebo pětičetné, v široké škále odstínů růžové, červené nebo bílé. Plodem je vejcovitá, k povrchu zúžená tobolka. Tamaryšky mají hluboký kořenový systém – hlavní kořen má dlouhé postranní kořeny, z nichž vyrůstají výběžky, kterými je můžeme vegetativně rozmnožovat.

Odrůdy a kultivary

Tamaryšek malokvětý, foto med

Existuje více než padesát odrůd tamaryšku. Nejčastěji se pěstují například:

  • Tamaryšek malokvětý, drobnokvětý (Tamarix parviflora), mohutný keř až 5 m výšky a 6 m šířky má větve nízko nad zemí. Bohatě kvete růžovými květy.
  • T. kaspický, větvěný (T. ramosissima),
  • T. čínský (T. chinensis) je keř nebo více kmenný strom výšky až 6 m, květy růžové. Může se pěstovat i jako bonsaj.
  • T. pětimužný (T. pentandra) roste ve formě keře nebo stromu výšky 3 – 5 m, mladé výhony jsou purpurově červené, růžové květy se objevují v létě a voní.
  • T. čtyřmužný (T. tetrandra) široce otevřený keř s dlouhými větvemi kvete od května do června hrozny růžových květů.
  • T. francouzský (T. gallica) – keř dorůstá do 2 – 4 m, 5cm hrozny květů jsou růžovobílé.
  • T. africký (T. africana) – nízký strom nebo keř dosahuje výšky až 7 m a šířky 6 m. Kvete růžovozelenými květy.
  • T. kanárský (T. canariensis) má bohatší vzpřímené laty.
  • T. oděský (T. odessana) je štíhlý, málo větvený, až 2 m vysoký vzpřímeně rostoucí keř, kvete od července do podzimu růžovými květy.

Stanoviště

Tamaryšek má přímé světlo, tedy slunné stanoviště. Na zastíněných místech a v těžkých půdách špatně kvete. Je mrazuvzdorný, snáší sucho, úpal a silný vítr, některé druhy i zasolené a průmyslově znečištěné půdy.

Pěstování tamaryšku

Tamarix, foto med

Tamaryšek potřebuje jen málo péče. Zeminu běžnou zahradní, zálivku jen po výsadbě na podzim nebo na jaře. Rychle roste a v prvních letech po výsadbě podle druhu vyžaduje řez, kterým dosáhneme jeho rozkošatění. Jinak řežeme jen výjimečně, například když omrzne, onemocní nebo větve překážejí. U odrůd kvetoucích na jaře řez provádíme v červnu – červenci. Stromem z keřového tamaryšku vytvarujeme odstraněním nejspodnějších postranních větví v období vegetačního klidu a řezné rány ošetříme stromovým balzámem.

Množení

Odkvétající Tamaryšek, foto med

Tamaryšek rozmnožujeme v zimě nebo v létě polo vyzrálými řízky z jednoletých výhonů, které seřízneme na dolním konci dlouhým šikmým řezem a na horním rovně kousek nad očkem. Řeznou plochu namočíme do stimulátoru a zapíchneme do zeminy ve skleníku, pařeništi nebo venku tři týdny pod poklopem. Dalším způsobem je hřížení – vhodný převislý mladý výhon ohneme až na zem, kde uděláme rýhu, vyplníme ji kvalitním substrátem a výhon do ní zafixujeme skobou vytvořenou z drátu. Až pustí kořeny, odřízneme větev od matečné rostliny.

Použití a přínos

Tamaryšek vysazujeme jako solitéru i do skupin. Dobře vynikne v popředí jehličnanů, na trávníku, na vřesovišti i u zahradního jezírka. Lze jej tvarovat jako bonsaj. Dřevo tamaryšků je velmi výhřevné, v květy se používají jako ochucovadlo v thajské kuchyni, výtažky se využívají k regulaci krevního tlaku. Ve světě se používá ke zpevnění břehů a písečných dun, díky svému kořenovému systému je schopen získávat vodu z hloubi podzemí, a to i slanou, a proto se může pěstovat i tam, kde skoro nic neroste.