Vitamíny skupiny B – význam a zdroj

Zelenina v košíku - ilustrační foto k článku o vitamínu skupiny B
Zelenina obsahuje vitamíny B, foto med

Vitamíny potřebujeme nejen pro správnou a normální funkci našeho organismu, ale pokud je budeme mít ve vyvážené formě, ovlivní i náš vzhled a radost ze života. Představíme si postupně všechny důležité vitamíny, minerály, aminokyseliny i enzymy, abychom věděli, jak které působí a co se stane, když nám chybí. A vitamín jsme si již představili, pokračujeme vitamíny skupiny B.

Sójové boby, foto archiv

Vitamíny skupiny B jsou spolu velmi provázané. Je třeba mít na paměti to, že pokud náš stav vyžaduje podávání některého vitamínu ze skupiny B formou potravinových doplňků (především při porušené střevní mikroflóře, při nervových poruchách, depresích, padání vlasů, nespavosti a poruchách koncentrace), je vždy nejvhodnější užívat B komplex. Pokud budeme přijímat pouze některý vitamín ze skupiny B, vyvolá to v našem organismu nedostatek jiných B vitamínů. O nedostatku B vitamínu více ZDE.

Vitamíny skupiny B – význam a kde je najít

-Vitamín B1, thiamin

Slunečnicová semínka jsou plná B, foto med
  • Thiamin je nezbytný při přenosu nervových vzruchů do svalů. Napomáhá štěpení cukrů na glukózu, „živí“ mozek, posiluje paměť a chuť k jídlu. Díky thiaminu zvládáme stres a duševní zatížení.
  • Zdroj: pivovarské droždí, pivo, vepřové a drůbeží maso, neloupané obiloviny, celozrnné pečivo, med, ořechy, semínka ze slunečnice, brambory, zelený hrášek, fazolky, ovesné vločky, fazole, játra, srdce, ledviny, pšeničné otruby aj.

– Vitamín B2, riboflavin

  • Riboflavin řídí metabolismus cukrů, bílkovin a tuků a tím i procesy nutné pro život. Odpovídá na zdravou pokožku, vlasy i nehty a urychlují jejich rekonvalescenci. Díky němu vidíme za šera. Pomáhá v nadledvinkách tvořit hormony, pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, mozek i srdce.
  • Zdroj: pivovarské droždí, pivo, ryby a mořské plody, brokolice, špenát, játra, ledviny, mléko, vejce, houby, vepřové maso, tvaroh, kakao a v malém množství v téměř každém jídle.

– Vitamín B3, niacin, nikotinamid, vitamín PP

Hrášek obsahuje vitamín B, foto med
  • Niacin významně ovlivňuje nervovou soustavu. Dokáže vyhojit bolest různého původu, snižuje vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu. Rozšiřuje cévy a napomáhá prokrvování končetin.
  • Zdroj: pivovarské droždí, pivo, játra, vepřové a hovězí maso, ryby a plody moře, tuňák, slunečnice, rýže, hrách, fazole, listová zelenina, brokolice, mrkev, mléko a vejce.

– Vitamín B4, Adenin

  • Adenin se podílí na významných biochemických procesech v lidském těle, odpovídá za růst, opravu a náhradu všech našich buněk. Snižuje riziko onemocnění srdce, spoluvytváří tzv. hormon štěstí, udržuje svěží pleť a zklidňuje hyperaktivní děti.
  • Zdroj: pivovarské droždí, celozrnné pečivo, mléko, maso, vejce a arašídy.

– Vitamín B5, kyselina pantotenová

Vlašské ořechy, foto med
  • Kyselina pantotenová nachází se ve všech tkáních lidského těla. Je důležitý pro náš metabolismus i při přeměně cukru, tuků a aminokyselin a také zvyšuje tvorbu antistresových hormonů v nadledvinkách. Díky němu se nám neusazuje LDL cholesterolu v cévách. Podporuje plodnost, dlouhověkost a tvorbu protilátek. Má blahodárný vliv na pokožku, regeneruje popáleniny (panthenol) i popraskanou kůži, taktéž brání jejímu stárnutí. Napomáhá hojení ran, zvyšuje odolnost proti chladu.
  • Zdroj: maso, vnitřnosti, vejce, mléko, celozrnné pečivo, slunečnice, ořechy, hrách, fazole, sója, zelenina, pivovarské droždí. Pozor: ničí ho vysoké teploty, konzervace, kofein a alkohol.

– Vitamín B6, pyridoxin

Kukuřice obsahuje pyridoxin, foto med
  • Pyridoxin pomáhá buňkám správně růst a rozmnožovat se, je důležitý pro přenos nervových vzruchů. Působí preventivně proti srdečním onemocněním a ateroskleróze.
  • Zdroj: vepřové maso, ledviny, tuňák, vejce, mléko, pivovarské droždí, banány, meloun, ořechy, zelí, špenát, kukuřice, mrkev, květák, brambory, zeleninové vývary a polévky.

– Vitamín B7, Vitamín H, Biotin

  • Biotin odpovídá za tvorbu tuků, enzymů a rozklad cukrů. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, a je využíván při léčbě cukrovky 2. typu (diabetes mellitus).
  • Zdroj: játra, ořechy, boby, vejce (žloutek), pivovarské droždí, ovesné vločky, jedlé kaštany.

– Vitamín B8, Cholin

Červená řepa obsahuje cholin, foto med
  • Cholin spoluvytváří lecitin, který je důležitou součásti nervových buněk. Proniká přímo do mozkových buněk a zde vytváří látky podporující paměť. Zabraňuje usazování cholesterolu a tuků v těle, čímž působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním a ateroskleróze. Cholin je látkou, která je důležitá pro správné fungování našeho organismu.
  • Zdroj: ryby, plody moře, játra, mozeček a další vnitřnosti, vejce (bílek), mléko, kvasnice, luštěniny, zelí, květák, jablka, červená řepa, otruby, ořechy, listová zelenina, hovězí maso, arašídy…

– Vitamín B9, kyselina listová

Zeleninové záhony – kyselina listová , foto med
  • Kyselina listová odpovídá za buněčné dělení. Bez něj by se nemohl správně vyvíjet plod, vznikat nukleonové kyseliny DNA a RNA (nositelé genetické informace), krvetvorba, ani správně fungovat nervová soustava. Kyselina listová hojí rány i se využívá při prevenci proti rakovině plic, děložního hrdla, konečníku a tlustého střeva. Její správné množství snižuje možnost rozštěpu patra a páteře u plodu.
  • Zdroj: maso, játra, listová zelenina, špenát, brokolice, pomeranč, kvasnice.

– Vitamín B12, kobalamin

  • Kobalamin je zcela nezbytný pro správnou funkci nervového systému a krvetvorby. Také za syntézu DNA a RNA. Obsahuje kobalt a hraje důležitou roli v produkci červených krvinek a hemoglobinu. Urychluje vznik neurotransmiterů nezbytných pro přenos nervového vzruchu. Je důležitý při zpracování tuků, bílkovin a cukrů, příznivě ovlivňuje mentální a emoční zdraví.
  • Zdroj: živočišných produktech jako je maso, ledvinky, játra, srdce ,vejce, mléko a mléčné výrobky, sýry, některé mořské řasy a zakvašené potraviny.

– Vitamín B13, kyselina lipoová

Kyselina lipoová v petrželi zahradní, foto med
  • Kyselina lipoová pomáhá dýchat buňkám a odstraňovat volné radikály z těla. Je nezbytný pro správné fungování nervové soustavy, pomáhá při léčbě šedého zákalu, roztroušené skleróze, lupence, AIDS, cukrovce (zlepšuje příjem glukózy zvyšováním účinku inzulínu).
  • Zdroj: maso, játra, brambory, kvasnice, mrkev, petržel, pastinák, celer, špenát.

– Vitamín B15, kyselina panamová

  • Kyselina panamová chrání před stresem, stimuluje kyslíkový metabolismus, detoxikuje tkáně, zvyšuje odolnost organismu a působí jako antioxidant. Pomáhá při léčbě cirhózy jater, srdečních onemocněních a astmatu. Preventivně se užívá při vysoké hladině cholesterolu a usazování tuku v játrech.
  • Zdroj: mouka, kvasnice, sezamové semínko, dýně, otruby, brambory.